Вчені розклали історичні проблеми «по кольорах»
До 85-річчя академіка НАН України Мирослава Поповича 28 квітня у Києві відбувся науковий симпозіум «Якого кольору ХХІ століття?»
Програма конференції основана на п’яти сюжетах з книги відомого філософа і експерта «Дня» «Червоне століття». Ці сюжети перенесли на різні ситуації з сьогодення, кожне питання до обговорення позначили символічними кольорами – це стає ключем до тлумачення подій ХХІ століття.
Відкрила симпозіум панель «Райдуга (чорного квадрату): Парадокси союзів: радянський тоталітаризм в політичній системі “Великої коаліції”». Райдуга, на думку організаторів, символізує всю палітру фарб, що має еквівалент у вигляді «чорного квадрату» Казимира Малевича, утвореного безліччю мазків різних кольорів.
Друга панель – «Червоно-коричневе: Вибіркова спорідненість тоталітарних утопій: інтернаціонал-соціалістична (комуністична) та націонал-соціалістична (фашистська) моделі». Згадане сполучення кольорів є символом екстремістських режимів, комунізму та нацизму, що спонукає до розмірковувань про тоталітаризм у сучасному світі.
Російські імперські звичаї і агресію Путіна обговорювали під час панелі «Біле? Чорне?: Російська державна традиція і диктатура “білих”». У такій назві – протиставлення позитивного і негативного, також ця символіка відсилає до всеохопного, тобто, імперського порядку та анархії.
Триколор – прапор Великої французької революції. Під час дискусії з такою назвою обговорювали історичну перспективу національної держави, розглянули національне питання у країні «розвинутого» соціалізму.
Завершила симпозіум дискусія про Україну «по обидві сторони фронту». Останню панель назвали «Синьо-жовтою» – це сполучення кольорів символізує питання про самовизначення сучасної України.
Серед доповідачів на симпозіумі були Сергій Грабовський, Юрій Шаповал Євген Бистрицький, сам ювіляр Мирослав Попович та багато інших відомих українських науковців. Ініціатор заходу – Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України та Український філософський фонд.
Автор
Марія ПрокопенкоSection
Суспільство