Піднесім свій народ культурно, навчаймо його. Не тільки учитель може навчати, але може його навчати та виховувати і урядовець, вояк, промисловець чи інший.
Августин Волошин, український політичний, культурний і релігійний діяч Закарпаття

НАУКА

26 січня, 2006 - 00:00

Зимові діти — більші

Опубліковані на сторінках британської газети «The Independet» результати багаторічних досліджень довели, що діти, народжені зимою, мають більше шансів стати великими та успішними людьми. На відміну від тих, хто народився влітку. Науковці з Harvard Uniwersіtу досліджували розвиток 21 тисячі хлопців та дівчат у цілому світі. Передусім виявилось, що є пряма залежність між порою року, в котрій народилась дитина, та її вагою, довжиною, розміром голови та розумовими здібностями. На думку науковців, характеристика дитини може бути залежною у значній мірі від впливу на вагітну жінку та на її плід сезонних різниць у дієті, рівня гормонів, температури, кількості сонячних променів, вірусних інфекцій та ін. Американські та австралійські психіатри й антропологи з унівеситетів Harvard та Queensland перевірили дітей під кутом їхньої розумової та рухової здібності відразу після народження, у віці восьми місяців, а також чотирьох та семи років. «Зимові» діти були значно довші від «літніх», а у віці семи років були від них важчі та мали більший об'єм голови. Окрім того, вони краще проходили серію розумових тестів. А після ретельного аналізу перепису населення у Данії, Австрії та Австралії виявилось, що людина, народжена взимку, живе довше, повідомляє Інтернет-репортер. Незважаючи на впровадження сімейної реформи в Україні, згідно з котрою кожна народжена дитина має отримати одноразову державну допомогу у розмірі 8 тисяч гривен, загальний приріст населення у співвідношенні зі смертністю практично не змінився. З цього напрошується висновок, що для дітей краще народитися не лише взимку, а ще й у благополучній країні.

А все-таки глобальне потепління

Незважаючи на те, що сьогодні в Європі та Росії холодно, світ все одно перебуває в процесі глобального потепління. Дослідники з Інституту космічних досліджень імені Годдарда на підставі вивчення погодних даних на планеті, дійшли висновку, що 2005 рік став найтеплішим з кінця 19 століття. У п'ятірку найтепліших років також увійшли: 1998 (підвищення температури було багато в чому зумовлено «феноменом Ель-Ніньо» — теплою течією, що протікає в східній частині Тихого океану), 2002, 2003 та 2004-й, тобто, всі останні роки. Для проведення аналізу використовувалися дані, отримані станціями спостережень за погодою, зі супутників (з 1982 року заміряють температуру поверхні світового океану) й дані, отримані спостерігачами на кораблях у попередні десятиріччя. У доповіді також вказано, що температура Землі поступово підвищується. З початку 1970 хроків середньорічна температура підвищилася приблизно на 0.6 градуси за шкалою Цельсія. За останні 100 років Земля потеплішала на 0,80C. За останні півстоліття найпомітніше потеплішало у Сибіру, на Алясці та в Антарктиці, повідомляє washprofile.org.

Газета: 
Рубрика: