Бережіть собори душ своїх… Бо з усього найгіршого, що може бути в людині, душа заяча, душа раба!
Олесь Гончар, український письменник, літературний критик, громадський діяч

Тімофті — за вступ до НАТО

Експерт: для цього молдовське суспільство повинне змінити свою свідомість
30 квітня, 2014 - 11:59
ФОТО РЕЙТЕР

Вперше президент Республіки Молдова Ніколає Тімофті відкрито заявив про необхідність вступу своєї країни до НАТО. Зокрема, в інтерв’ю «Радіо Свобода» Тімофті зазначив, що якби ухвала залежала від нього, він би проголосував за це: «...членство в НАТО надало б сьогодні Молдові незрівнянно вищий рівень безпеки, можливо, навіть повну безпеку», — зазначив президент. Нинішні відносини між Кишиневом та Альянсом Ніколає Тімофті схарактеризував як «прекрасні». Нагадаємо, що в 11-й статті конституції країни вказано, що Молдова — нейтральна держава.

Тим часом, раніше прем’єр-міністр Молдови Юріє Лянке не виключив того, що Молдова може переглянути статус нейтралітету. «Приєднання до військового блоку може стати метою. Слід розглядати з великою увагою реальну ситуацію. Необхідно знайти консенсус із НАТО — у нас є заморожений конфлікт, але є і внутрішня громадська думка несприятлива щодо НАТО», — зазначив він.

«День» звернувся до політичного аналітика Оазу НАНТОЯ (Кишинів) і попрохав його прокоментувати заяву президента Тімофті, а також ймовірність вступу Молдови до НАТО найближчим часом:

— Між самовідчуттям колишніх радянських республік, які не ввійшли до НАТО (Україною та Молдовою) та балтійськими республіками, які вже 10 років є членами Альянсу, спостерігається разючий контраст. Попри те, що останніми роками було багато розмов про те, що НАТО шукає сенс свого існування, драматичні події в Україні — російська агресія проти неї, продемонстрували, що питання безпеки на нашому континенті, на жаль, залишаються актуальними.

Президент Молдови висловив свій особистий погляд, на який він має право. Вступити до НАТО для нас нереально, доки ми не вирішимо проблему незаконної окупації Російською Федерацією частини нашої території, — Придністровський конфлікт. Для вступу до НАТО ми повинні пройти великий шлях, щоб свідомість нашого суспільства змінилася. Всі наші політики, за винятком нечисленних правих, прагнуть уникати цієї теми.

Вступ до НАТО, окрім вирішення Придністровського конфлікту, потребує ще зміни нинішньої конституції. Це може ґрунтуватися лише на консенсусі в суспільстві. Або ж, — це прийняття нової конституції, що також є можливим за умови згоди в суспільстві. Тому Молдова відчуває себе незахищеною, але ми спостерігаємо і вболіваємо за Україну. Хочеться вірити, що цей погляд, висловлений президентом Молдови, замінять не лише журналісти газети «День», але й хоч би частина наших співгромадян.

Проте я не думаю, що ситуація в Україні особливо вплине на молдовське суспільство. У Молдові 2014 рік виборчий. Лише 1/5 частина нашого суспільства вважає, що Молдова повинна вступити до НАТО, у той час, як половина вважає, що статус «нейтралітету» вирішує всі наші проблеми, що не відповідає істині. Росія є тією єдиною країною, яка грубо зневажає наш суверенітет, територіальну цілісність і за одне, статус нейтралітету, який не допускає розміщення іноземних військ на нашій території. Тому, про цю перспективу можна буде говорити, якщо ми «перевалимо» два Рубікони цього року: підписання і ратифікація Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а також коректне проведення парламентських виборів. Вочевидь, вони будуть 30 листопада (заздалегідь обговорюється дата). Якщо після виборів буде сформовано функціональну проєвропейську більшість, тоді настане час для громадської дискусії на цю тему. Без зміни свідомості неможливо говорити про вступ Республіки Молдова до НАТО.

Як на дії Кишинева може відреагувати Росія? Якщо вона захоче втрутитися у внутрішні справи Молдови, то вона завжди вигадає привід. Точно так, як це зробив Гітлер у Судетах і Путін у Криму. Тому, сильно боятися власної тіні не варто, залишається лише шкодувати, що ми не заткнули ці геббельсівські канали (російські телеканали. — Ред.) ще влітку минулого року, коли якийсь Глазьєв почав виховувати нас на предмет того, що являє собою Угода про асоціацію.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ