Не всяка людина здатна бути при владі, а лише така, що за природою своєю прагне до правди і справедливості.
Станіслав Оріховський-Роксолан, український письменник, оратор, публіцист, філософ, історик, полеміст, гуманіст доби Відродження

Ще один ультиматум...

Що означає погроза США ввести санкції у відповідь на розслідування Міжнародного кримінального суду?
11 вересня, 2018 - 18:30
ФОТО REUTERS

Днями радник американського президента з національної безпеки Джон Болтон, виступаючи в «Спілці федералістів» оголосив, що США більше не співпрацюватимуть з Міжнародним кримінальним судом (МКС), який він назвав «неефективним, безвідповідальним і справді небезпечним».

«США використають будь-які засоби для того, щоб захистити наших громадян і громадян союзників від несправедливого кримінального переслідування цим незаконним судом. Ми не співпрацюватимемо з МКС. Ми не надаватимемо йому підтримку. І ми, безумовно, не приєднаємося до нього. Ми дозволимо МКС померти самостійно. Зрештою, з усіма його намірами та цілями МКС уже помер для нас», — наголосив Болтон, цитує його слова CBS News.

Посадовець підкреслив: те, що його заява прозвучала напередодні річниці терактів 11 вересня 2001 року, не є збігом обставин. Пояснення рішення Вашингтона безпосередньо пов’язане з цими історичними подіями. Ще в листопаді 2016 року МКС оприлюднив звіт, у якому йдеться про можливість вчинення американськими військовими в Афганістані у 2003—2004 роках злочинів і застосування катувань, ймовірне існування таємних місць утримання, що були в підпорядкуванні ЦРУ. Як повідомляє «Голос Америки», минулого року прокурор МКС Фату Бенсуда подала запит на отримання повноважень від Суду проводити слідство щодо цих випадків. Нагадаємо, що після теракту 11 вересня президент США оголосив про так звану «Війну проти тероризму», в рамках якої було запущено операцію «Нескорена свобода», зокрема і в Афганістані.

У своєму зверненні Джон Болтон попередив: якщо розслідування щодо американських військових буде розпочато, Вашингтон «відповість МКС та його співробітникам в межах, дозволених американським законодавством», пригрозив замороженням активів та судом в рамках кримінальної системи США. «Ми зробимо те ж саме з будь-якою компанією чи державою, що допомагатиме МКС у розслідуванні щодо американців», — цитує слова Болтона CNN.

Цей ультиматум прозвучав на фоні рішення США припинити роботу вашингтонського представництва Організації визволення Палестини з огляду на те, що вона прагне розслідування дій Ізраїлю в МКС. «США завжди стоятимуть з нашим другом і союзником Ізраїлем», — пояснив він.

У відповідь на це в МКС заявили, що продовжать розслідувати військові злочини «не залякані» погрозою адміністрації Трампа та наголосили, що Суд є незалежним і неупередженим, пише The Guardian.

Міжнародний кримінальний суд був заснований на основі Римського статуту, ухвалено 1998 року, і діє з липня 2002 року, в його компетенцію входить переслідування в судовому порядку осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Нині учасниками МКС є 123 держави. Президент США Білл Клінтон підписав Римський статут 2000 року, проте 2002-го президент Джордж Буш-молодший поінформував генсека ООН, що США більше не мають наміру ратифікувати Римський статут. 2016 року рішення вийти з Римського статуту МКС ухвалила Росія. Це сталося після того, як Суд прирівняв анексію Криму Росією до міжнародного збройного конфлікту між Україною та РФ, повідомляє DW.

«СУД НЕ МОЖЕ ІНІЦІАТИВНО ПРОВОДИТИ ЯКІСЬ РОЗСЛІДУВАННЯ ЩОДО ГРОМАДЯН США»

«День» звернувся до експерта з проханням прокоментувати рішення Вашингтона припинити співпрацю з МКС і погрози запровадити санкції проти його співробітників:

Володимир ВАСИЛЕНКО, доктор юридичних наук, Надзвичайний і Повноважний Посол України:

— США з моменту створення Міжнародного кримінального суду (МКС) заявили про своє негативне ставлення до нього. Їхні побоювання полягали в тому, що Суд буде карати американських громадян, а це суперечить суверенітету США. Американське керівництво вважало, що їхня правова, судова система сама спроможна справитися з тими функціями, які покладені на МКС.

Щодо погроз США застосувати санкції до суддів МКС, думаю, що це не відбудеться. Справа в тому, що МКС діє відповідно до свого статуту, відомого Римський статут. Ним передбачено, що Суд не може розглядати кримінальні справи, які стосуються громадян тих країн, що не ратифікували статут, тобто не є його сторонами. Отже, суд не може ініціативно проводити якісь розслідування щодо громадян США.

Інша річ, що до суду можуть звертатися громадські чи неурядові організації, окремі громадяни, надсилаючи йому інформацію про скоєння воєнних злочинів, злочинів проти людяності в тих чи інших країнах і вимагати застосування судом відповідних заходів. Однак ще раз підкреслюю, що Суд може брати до розгляду справи лише в тих випадках, коли держави, громадяни яких вчинили міжнародні злочини, ратифікували Римський статут.

Єдиний виняток із цього правила: якщо Рада Безпеки ООН ухвалить рішення й уповноважить МКС порушити кримінальну справу проти тих чи інших осіб, які підозрюються у скоєнні міжнародних злочинів. Але, як відомо, в Раді Безпеки США мають право вето і ніколи не допустять ухвалення РБ такого рішення.

Позиція США щодо Міжнародного кримінального суду для мене є незрозумілою. МКС побудований на принципі субсидіарності. Це означає, що він може розпочинати розслідування і розглядати кримінальні справи за результатом цих розслідувань лише у випадку, коли держава, громадяни якої підозрюються у скоєнні злочинів, не може або не хоче покарати винних. Тобто США, як і будь-яка інша держава, якщо вони не бажають, щоб їхні громадяни поставали перед МКС, мають покарати в рамках своєї правової системи тих громадян, які вчинили воєнні злочини, злочини проти людяності.

— Що означає ця ситуація для Міжнародного кримінального суду? 2002 року президент США Джордж Буш-молодший, а 2016 року російський президент Володимир Путін відкликали підписи своїх країн під Римським статутом. Чим це можна пояснити?

— Правовим нігілізмом, нерозумінням природи і принципів, на яких діє МКС, та бажанням створити ситуацію, за якої військовослужбовці їхніх країн могли би бути стовідсотково впевнені, що держава не застосує щодо них каральних заходів у разі вчинення ними порушень міжнародного гуманітарного права. Крім США та Росії, випадків припинення участі в Римському статуті не було.

Наталія ПУШКАРУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ