Якщо наші королі задумали змінювати конституційні основи, то ми міняємо королів, а не Конституцію
Вінстон Черчілль, письменник, прем'єр-міністр Великобританії

Людина із «золотого фонду»

Сьогодні режисер Сергій Сміян відзначає 80-річчя
9 червня, 2005 - 00:00
СЕРГIЙ СМIЯН

Народному артисту України, лауреату Національної премії України імені Т. Шевченка, режисеру Київського академічного театру оперети Сергію Костянтиновичу Сміяну в травні 2005 року виповнилося 80 років. А сьогодні з цієї нагоди в театрі — великий святковий вечір.

За 60 років творчої діяльності йому довелося працювати в театрах Дніпропетровська, Полтави, Запоріжжя, Криму, Києва, Львова. З 1970 по 1978 роки він очолював Київський театр імені І. Франка, а з 1981 року та донині його режисерська доля пов’язана з Київським академічним театром оперети. Сміян є саме той рідкісний випадок, коли режисер, не маючи музичної освіти, блискуче ставить музичні вистави. Очевидно, відчувати музику, її дихання, ритм, внутрішню суть — це дається від Бога.

Світла, наповнена диханням любові «Голландочка» — рання оперета Імре Калмана, чудова історія про пригоди принцеси. Ефектна, багатопланова «Сильва», святкова, нарядна «Маріца», легка та витончена «Баядера». Але всі ці вистави об’єднує те, що в них присутня атмосфера. Глядач занурюється в неї, як у плазму, та зливається з тим, що відбувається на сцені. А це багатого варте!

«Севастопольський вальс» К. Лістова — це гімн Великій Вітчизняній війні, низький уклін режисера фронтовикам і данина пам’яті своїй воєнній юності, коли підлітком працював на авіаційному заводі в Куйбишеві. На цій виставі байдужих у залі не буває. Так, хтось з іронією може зауважити: «Ох, уже ця совдепія». Але що поробиш: історії ж не перепишеш! Й інша вистава Сміяна — «Таке єврейське щастя» за повістю О. Каневського — знову і знову це повторює та нагадує: це було і не повинне забуватися!

Вистави Сергія Костянтиновича, як бачите, за жанром і тематикою дуже різні: і оперети Імре Кальмана й Йоганна Штрауса, і музична комедія «Травнева ніч» М. Лисенка, і мюзикл «Американська комедія» М. Самойлова. «Травнева ніч», наприклад, зроблена в казково-комедійному стилі, де переплітаються любов, жарти, містика, гротеск. І все це зроблене з національним колоритом, у кращих традиціях української спадщини. А вистава «Американська комедія» — глибоко драматична і добра вистава, в якій старенька бабуся Памелла (народна артистка України Т. Тимошко- Горюшко) хоче врятувати весь світ від брехні та підлості. І глядачі в залі, соромлячись своєї сентиментальності, змахують сльози з вій.

Ім’я С.К. Сміяна — це вже легенда в історії Українського театру. Його вистави, зроблені з таким смаком і професіоналізмом, справді вже стали «золотим фондом» театральної спадщини.

Оксана ДЕНЯКОВА
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ