У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Україна й українці Iвана Гончара

31 січня, 2006 - 00:00
ПЕТРО ГОНЧАР — ДИРЕКТОР МУЗЕЮ — ГОТУЄ ЕКСПОЗИЦІЮ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА

В Українському центрі народної культури відбулося відкриття виставки «Іван Гончар — збирач», присвячене 95-річчю з дня народження громадського та культурного діяча, скульптора, художника, дослідника українського народного мистецтва. На виставці представлено картини, фото та документи, які фігурували під час створення Іваном Макаровичем домашнього Музею української етнографічної спадщини.

Власне, саме цей домашній музей у 1993 р. перетворився на державний Музей Івана Гончара, на базі якого в грудні 1999 р. створили Український Центр народної культури «Музей Івана Гончара». Сьогодні Центр зберігає, досліджує й популяризує найбільшу в Україні приватну етнографічну колекцію. Тут проводяться науково- практичні конференції, етнографічні експедиції, виставки, засідання народознавчого та мистецького клубів.

Молодий І. Гончар брав участь у війнi, був свідком знищення, руйнації культурних цінностей, тоді й розпочалася історія музею. Саме тоді він дав собі слово: «Якщо виживу — буду творити, збиратиму народні перли». І слова свого дотримав. У 1957-му Іван Макарович, вирушаючи у свою першу експедицію за експонатами для домашнього музею, розпочинає майже сорокарічну працю по вивченню та збиранню творів народного мистецтва. Багато подорожує по селах, не минає майже жодного куточка України, спілкується з людьми, які можуть повідати багато цікавого про наше самобутнє мистецтво. Частина експонатів музею — придбана, а частина — просто подарована Івану Макаровичу. Це й народні костюми, і музичні інструменти, картини, глиняні вироби та унікальні історико-документальні фото кінця ХIХ — середини ХХ ст.

Окрім створення музею, Іван Гончар займався ще й скульптурою і живописом. Він автор скульптурних портретів діячів історії та культури. Іван Макарович перший відходить від традиційного зображення Тараса Шевченка і показує його в юні роки. Робота «Молодий Тарас Шевченко» зараз знаходиться у Третьяковській галереї. У 1954 р., коли І.Гончар створює пам’ятник Максиму Горькому в Ялті, його висувають на здобуття Державної премії. Серед інших робіт Івана Макаровича — скульптурні портрети Івана Котляревського, Григорія Сковороди, Івана Франка, Михайла Драгоманова, Івана Нечуя-Левицького, Андрія Малишка, Володимира Сосюри та багатьох інших українських митців. Деякі його скульптури представлено в експозиції музею...

У 1993 році Івана Гончара не стало. Друзі та рідні вшановують пам’ять видатного діяча, збираючись 27 січня у день народження Івана Макаровича. Не став винятком і 95-річний ювілей митця. «Прийшло надзвичайно багато людей, — ділиться враженнями завідувач архівним відділом музею Лідія Петрівна Дубиківська- Кальненко.— У попередні роки святкування проходили у більш тісному колі. Сьогодні відкрилася виставка «Іван Гончар — збирач». Вона опирається на спогади Івана Макаровича під час подорожі Україною».

На вечорі відбулася презентація видання «Україна й українці» — історико-етнографічного мистецького альбому Івана Гончара. До нього увійшли документальні фото раритетних світлин із різних куточків України, місцевих типажів і краєвидів, архітектури, побутових речей. Видання містить 160 вибраних аркушів із 18-томного альбому, створеного І. Гончаром. Деякі фото, які містяться в альбомі, представлено й на виставці, яка діятиме до 15 лютого.

Інна КОЗІЙ
Газета: 
Рубрика: