...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Медіа&відповідальність

Євгеній КИСЕЛЬОВ: «Провина за те, що Росія так сильно полюбила Путіна, лежить великою мірою на діяльності ліберальних російських діячів, зокрема журналістів»
24 липня, 2017 - 19:15

Новий тиждень «літньошколярів» розпочався з обговорення парадигм російської та української журналістики, історичного минулого, політичного досвіду та перспектив нових медійних проектів. Гостем редакції став відомий російський і український журналіст, ведучий багатьох популярних телепроектів — нині на каналі «Прямий» готуються його нові передачі — Євгеній Кисельов.

Зустріч розпочалася з екскурсу в історію становлення ліберальної журналістики в останні роки СРСР. Саме потужна школа радянської журналістики, вважає Євгеній Кисельов, стала фундаментом, на якому формувався новий російський і відокремлений український медіа-простори. Інтерпретуючи власний досвід, Євгеній Кисельов акцентував увагу на історичних здобутках і прорахунках, і поділився з аудиторією спогадами про своїх наставників.

Євгеній Кисельов назвав російські медіа, яким, попри тотальну пропаганду в РФ, все ще можна довіряти, і зізнався, звідки черпає інформацію в Україні. Важливе місце в рейтингу гостя зайняла газета «День», яку він виокремив. «До газети «День» я ставлюся по-особливому, інакше б я тут не сидів. Видання несе дуже важливу просвітительську функцію. І мені до душі матеріали, що стосуються історії, політики, аналітики», — зазначив гість.

Велику увагу лектор звернув і на особливості російської політичної системи, проаналізувавши проблеми «режиму» та «опозиції». «Кремль — це чорна скриня, тому говорити, які там точно відбуваються процеси, можна лише тоді, коли з неї хтось виходить», — заявив журналіст і зауважив: — Надій на те, що в Росії незабаром щось зміниться, — дуже мало. Насправді провина за те, що Росія так сильно полюбила Путіна, лежить великою мірою на діяльності ліберальних російських діячів — тих самих, які зараз займають ніби опозиційну позицію до Кремля, зокрема деяких журналістів».

Як російська журналістика перетворювалася в пропаганду? Чому будь-який російський громадянин, в тому числі опозиціонер, винен у війні, розв’язаній проти України? Чи є підстави сподіватися на «зміну еліт» в РФ? Як змінилася українська журналістика після Майдану, і чи зможе новий канал «Прямий» гідно конкурувати у сегменті інформаційних мовників? Відповіді лектора на ці питання — вже в найближчих номерах «Дня».

«ПАН КИСЕЛЬОВ ЧІТКО ПІДКРЕСЛИВ, ЩО ВІН — УКРАЇНСЬКИЙ ЖУРНАЛІСТ, А НЕ РОСІЙСЬКИЙ»

Олександр ПОДВИШЕННИЙ, Національний університет «Острозька академія»:

— Величезним пластом практичного досвіду в журналістиці з нами поділився Євгеній Кисельов. Пан Кисельов чітко підкреслив, що він — український журналіст, а не російський, хоча й має російське громадянство. Після переїзду до Києва Євгеній Кисельов «сприймав себе гастарбайтером», але з часом усвідомив, що Україна — не Росія, і став відчувати себе комфортно. Медійник проти втрати російського паспорта, адже, не підтримуючи дійсний авторитарний режим в РФ, він не перестає бути росіянином. Телеведучий зазначив, що «сподівань на те, що в Росії щось зміниться радикально, мало». Щоб пришвидшити цей процес, має бути якісно іншою журналістика — вільною і незалежною, а не «рупором кремлівської брехні». В таке поле медіа в РФ щорічно звужується.

«ДУЖЕ ЦІКАВО БУЛО ПОЧУТИ ДУМКИ ЛЮДИНИ, ЯКА ПРАЦЮЄ 30 РОКІВ НА ТБ»

Юлія КАРМАНСЬКА, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки:

— Євгеній Кисельов жартома називає себе «самотнім вовком» у журналістиці, оскільки не хоче вливатися в медіатусовку. Проте його обізнаність про сучасний стан журналістики та політичного середовища вражає. Ця зустріч перевершила мої очікування. Ґрунтовні відповіді на запитання, цікаві факти та харизма, як на мене, — основні складові вдалої зустрічі. Дуже цікаво було почути думки людини, яка працює 30 років на телебаченні. Встигли поговорити і про політику, і про «Прямий» канал та його конкурентів.

Літня школа журналістики «Дня»-2017 відбувається за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Каріна ХАЧАТАР’ЯН, Марія ОРИЩИНА, Літня школа журналістики «Дня»-2017
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ