Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Лікування людей з ВIЛ – під загрозою

Постачальник препаратів зриває угоду з державою
26 травня, 2015 - 11:50

Тендери на закупівлю ліків на 2014 рік Україна провела аж у грудні минулого року. Компанії-переможці за постановами Кабінету Міністрів отримали вигідні умови: ліки дозволили передати через півроку після укладання договорів і після повної передоплати. Держава сплатила за медикаменти, але до сьогодні деякі підприємства не поставили ліки. Зокрема, компанія «Вектор Фарма», яка мала надати препарати для пацієнтів з ВІЛ на суму більше 52 мільйонів гривень. Більше того, підприємство подало на Міністерство охорони здоров’я до суду з вимогою доплатити 10 мільйонів гривень, щоб покрити різницю у курсі валют.

Від державних програм в Україні залежать 20 тисяч ВІЛ-позитивних. 15 червня у багатьох лікарнях скінчиться препарат, і життя цих людей буде під загрозою.

Дмитро ШЕРЕМБЕЙ, голова благодійного фонду «Пацієнти України»:

— Міністерство охорони здоров’я за півроку могло вирішити цю проблему. Але чиновники тягнули, пропустили усі можливості отримати гуманітарну допомогу. Потрібний препарат досі не відвантажили на заводах в Індії. При цьому компанія-виробник каже, що ліки виготовили, вони є у наявності, їх готові передати в Україну. Проблема — в українському дистриб’юторі, який судиться з МОЗ. І вся програма лікування людей з ВІЛ в Україні під загрозою зриву.

Тепер на рівні МОЗ цю проблему не вирішити. Потрібно потужне політичне втручання. Сподіваємося, допоможе втручання прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Якщо потрібні медикаменти не поставлять до клінік, наслідки будуть масштабні. Люди перервуть лікування, а в такому разі вірус мутує, і вже прописані препарати не діють.

Ми, активісти пацієнтських організацій, пропонували терміново звернутися до всіх дистриб’юторів, дізнатися, чи є у них залишки потрібного препарату. Пропонували перерозподілити залишки, які є у клініках. Закликали терміново створити «зелений коридор» для гуманітарної допомоги. Казали про все це у МОЗ тиждень тому. Досі жодна з цих опцій не втілена у життя.

Все це від недолугого управління у МОЗ, через відсутність моніторингу дій. Якщо у червні ліки не поставлять в Україну, у пацієнтів не буде шансу вижити. Препарати не можна купити в аптечній мережі і на чорному ринку. Отримати лікування можна тільки за державною програмою, і воно — тотально недоступне.

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: