Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

«Тут було мертве місце, а тепер воно – ожило»

У Великій синагозі Махарша в Острозі розмістили мезузу
6 листопада, 2018 - 11:09
ФОТО АНДРІЯ МАЛЮСЬКОГО

Четвертого листопада в Острозі у Великій синагозі розмістили мезузу — оберіг із сакральним текстом, що кріпиться у правій частині дверей усіх єврейських приміщень. В урочистостях взяли участь рабин хасидської громади Косино із Закарпаття Ротенберг (Мансі, Нью-Йорк), а також понад 50 євреїв-паломників зі США, представники місцевої влади та жителі Острога.

«Тут було мертве місце, а тепер воно — ожило. На цій мезузі написане одне з імен Бога — Шадай. На мезузі такий напис має бути обов’язково», — зауважив Меєр Габай Ісраель, представник єврейської громади, активіст, який опікується збереженням могил цадиків (Людей, що досягли пізнання світу і є посередниками спілкування віруючих з Творцем. — Авт.).

Нагадаємо, за відновлення синагоги взявся влітку 2016 року член єврейської громади міста, меценат та депутат міської ради, інженер-будівельник Григорій Аршинов. На сьогодні уже вдалося відтворити склепіння автентичною цеглою, східний і південний фасади, встановити вікна, на завершальному етапі — тинькування стін та стелі, відновлюється декор колон та пілястр.

«Потрібно пам’ятати про те, що в Острозі існувала численна єврейська громада, яка залишила не лише матеріальну, а й духовну спадщину. Велика синагога має стати живим монументом, адже це місце, яке відображає історію євреїв та дух цієї громади», — зазначив Григорій Аршинов. Він планує, щоб ця синагога діяла як культова споруда. Також мріє відновити дві втрачені частини — північну жіночу галерею і західний фасад.

2019 року виповнюється 80 років з моменту закриття Великої синагоги в Острозі, тому до цієї дати Григорій Аршинов хоче внести у святиню Тору. Плани на далеку перспективу — створення на базі Острозької синагоги релігійної вищої школи для хлопчиків на зразок тієї, яка існувала тут з 1550 до 1939 року.

Велика острозька синагога, якій понад 400 років, пов’язана з іменем рабина Самуеля Едельса (Махарша) — видатного талмудиста. У XVII столітті він її перебудував за свої гроші, і з того часу синагога стала найбільшою у Східній Європі. Також вона пов’язана з постаттю Шолома Лурії (Махаршал), який 1550 року очолював в Острозі вищу школу рабинів. Синагога функціонувала як культова споруда до 1939 року, а з приходом радянської влади її закрили. У період Другої світової війни постраждав лише дах однієї з прибудов жіночих галерей, однак будівля залишилася загалом цілою. У повоєнний час, до середини 1990-х, синагога використовувалась як склад міськторгу. У кінці 1980-х задля музеєфікації споруди та створення в ній експозиції музею розробили проектну документацію на реставрацію. Утім, із різних причин відновленням синагоги так ніхто і не займався. Потім синагогу руйнували й плюндрували люди, а також погодні умови. Як наслідок — будівля залишилася без даху, дверей та вікон.

Олексій КОСТЮЧЕНКО, Острог
Газета: 
Рубрика: