...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

«Органічна Україна» – під загрозою

Експерт: «Парламентарі хочуть перетворити українські чорноземи на полігон для ліквідації імпортних експериментальних хімікатів»
28 лютого, 2018 - 19:02
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Парламентарі хочуть ухвалити закон, який дозволить ввезення незареєстрованих пестицидів, що, у свою чергу, неабияк загрожує українським аграріям, ринку агрохімікатів у цілому та екотренду зокрема.

Комітетом з питань аграрної політики та земельних відносин виноситься на голосування законопроект № 6606 від 21.06.2017.

Цим законопроектом, зокрема, спростовується чинна норма ст. 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», а саме: «Обов’язковою умовою завезення та застосування незареєстрованих в Україні пестицидів для цих цілей є документальне підтвердження їхньої державної реєстрації в країні, де вони виробляються».

Первинне обговорення законопроекту відбулося на засіданні парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин.

І вже тоді думки нардепів щодо законопроекту розділилися: одні вважають, що його потрібно ухвалювати, інші — доопрацювати.

У пояснювальній записці до документа зазначено, що наразі обов’язковою умовою завезення та використання незареєстрованих в Україні пестицидів є документальне підтвердження їхньої реєстрації в країні, де вони виробляються.

Тобто — якщо до України «їде» незареєстрований хімікат — потрібно показати документ, що він зареєстрований у державі, де його виробляють. Але, на думку творців законопроекту, це в кількох випадках зробити неможливо і взагалі уповільнює розвиток бізнесу в цій сфері й не дає змоги отримати кращі врожаї.

Так, різноманітні експериментальні препарати можуть ще не мати реєстрації у країні-виробникові. Але одночасно перебувати у процесі державних випробувань в Україні, де перевіряють дієвість хімікатів.

Також хімікати можуть виробляти за кордоном, але там не користуватись ними. Все через тамтешню відсутність тих шкідників, хвороб, проти яких спрямований препарат. У такому разі речовину також не реєструють.

«Крім того, ця норма, не передбачаючи жодних винятків, фактично і безальтернативно встановлює обов’язок подання реєстраційних документів. Хоча питання наявності/відсутності певних документів може вирішуватись виключно законодавством іноземної держави», — наголошують у записці.

Там додають, що через цю норму Україна втрачає позиції в рейтингу ведення бізнесу. А її скасування допоможе створити в Україні нові біологічні препарати.

Водночас інші нардепи переконані, що прийняття документа спровокує корупцію та контрабанду, зашкодить природному середовищу, загрожуватиме статусу «органічна Україна» і спричинить інші проблеми.

А експерти нагадують: відповідно до правил та директив ЄС (Directive 2009/128/EC, Regulation (EC) No 1185/2009, Regulation (EC) No 396/2005, Regulation (EC) No 1272/2008, Directive 2000/60/EC, Directive 98/83/EC, Directive 2006/118/EC, Directive 2004/35/CE), що регулюють сферу застосування засобів захисту рослин, використання нових препаратів у країні — члені ЄС можливе тільки після відповідної реєстрації нового препарату в країні Євросоюзу. Також потрібен окремий дозвіл країни на застосування нових препаратів на її території. Таким чином, відповідно до правил ЄС, кожен новий препарат (пестицид) має пройти державні випробування за певною процедурою, і на основі раніше виданого дозволу країною — членом ЄС видається дозвіл на застосування в іншій країні ЄС.

Тож ухвалення законопроекту № 6606, по суті, ще й суперечитиме директивам ЄС щодо гармонізації українського законодавства до законодавства ЄС.

Віталій IЛЬЧЕНКО, засновник ГК Ukravit:

— Прихильники законопроекту всіляко переконують у терміновості його ухвалення під приводом того, що сьогодні в Україну неможливо ввозити дослідні зразки оригінальних інноваційних засобів захисту рослин — відтак, стають неможливими наукові дослідження новітніх препаратів, регламентів їх застосування, включення їх до сучасних систем захисту сільгоспкультур.

Мені хочеться запитати тих, хто активно просуває ці зміни до законодавства: ви справді хочете перетворити Україну на майданчик для випробовування незареєстрованих пестицидів чи полігон для утилізації пестицидів, які, зокрема, через їхню небезпеку не були зареєстровані в ЄС?! Ця продукція сьогодні є забороненою до використання в тому ж ЄС — а витрачені на їх створення кошти спонукають іноземні компанії лобіювати такі от зміни в українському законодавстві. І утилізувати ці продукти в українській землі! Під виглядом наукових експериментів приховано той факт, що компанія завезе п’ять чи десять літрів (кілограмів) такого продукту, отримає його експериментальну реєстрацію в Україні — і можливість три роки імпортувати до нас десятки тисяч тонн таких препаратів, та ще два роки потому допродувати залишки!..

Мені хочеться запитати тих, хто виступає за такі зміни до нашого законодавства: чому ви дбаєте про інтереси іноземних виробників, які достеменно не переймаються проблемами розвитку України?.. Чи думали ви, яка їжа потраплятиме на наші з вами столи після таких експериментів?! Наскільки небезпечною вона буде для нас і наших дітей?..

Сьогодні для того, щоб експортувати свою продукцію, ГК Ukravit повинна спочатку зареєструвати її в Україні, а потім — і в тій країні, куди планує постачати. І для наукових експериментів, насправді, немає обмежень щодо ввезення новітніх діючих речовин в Україну — ця норма лише стримує імпорт готової продукції. Подумайте, чому ці компанії не хочуть реєструвати ці «інноваційні продукти» у власних країнах? Можливо, тому, що вболівають за своїх людей і своїх дітей, яких не хочуть перетворювати на піддослідних кроликів?..

Мені хочеться сказати нашим прихильникам законодавчих змін: навчіться і ви дбати про національні інтереси! Навчіться не ставитись байдуже до долі власних дітей і до їхнього майбутнього!

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ