Квиток під ялинкою

Нині найаншлаговіший період для всіх театрів та концертних залів. «День» пропонує кілька адрес для культпоходів всією родиною, щоб новорчно-різдвяні свята надовго запам‘яталися і дітям, і дорослим.
«ЛУСКУНЧИК» ТРАДИЦІЙНИЙ
У Національній опері України впродовж зимових свят (ще з кінця грудня і до нині) щоденно, а інколи і двічі (о 12.00 і 19.00) виконують легендарний балет «Лускунчик» на музику Петра Чайковського. До речі, ще підходячи до театру, публіка вже настроюється на свято коли чує прекрасні мелодії з цього відомого твору, які голосно лунають з динаміків, а на фасад проектуються відео з казковими ялинками і пухнастим снігом (хоча у Києві зараз погода зовсім не зимова, а більше схожа на осінь – мрячка і дощ, бо сніг давно розтанув… ).
Прем'єра «Лускунчика» відбулася 6 грудня 1892 р. на сцені Маріїнського театру. Поставив балет Лев Іванов, який замінив на початку роботи над виставою важко хворого хореографа Маріуса Петіпа. Незважаючи на успіх прем'єри, відгуки преси були далеко не одностайними. Поряд із захопленими рецензіями з'явились і негативні. Частині публіки та критикам важко давалося сприймання нового передового напряму в балетній музиці П. Чайковського, який створив неперевершену симфонічну картину, де радощі і прикрощі дитинства були тільки заспівом музичної теми. А далі тема перетікала у великий поетичний і філософський світ, заперечуючи заздалегідь передбачуваний безтурботний фінал. У головного героя - Лускунчика людська душа виходила з дитинства в пошуки нового життя з присмаком передчуття трагедії…
Нагадаємо, на київській сцені балет ставився неодноразово (лібрето М. Петіпа за мотивами казки «Лискунчик і Мишиний король» Е.Гофмана). Так, у 1956 р. до нього звернувся балетмейстер Вахтанг Вронський. У 1972 році постановку «Лускунчика» здійснив Анатолій Шекера, зберігаючи в інтерпретації балету класичні традиції Л.Іванова і М. Петіпа та прагнучи до розвитку складних форм хореографічного симфонізму. В 2004 балетмейстер Володимир Литвинов поставив казку за власним лібрето, але вона швидко зійшла з афіші. Сьогодні на сцені Національної опери України у оформленні художника Марії Левитської йде постановка «Лускунчика», яку в 1986 році, дебютуючи як хореограф, здійснив Валерій Ковтун. Він створив лірико-романтичну виставу про красиву і чисту душу юної героїні Клари, про велику всеперемагаючу любов та світлі мрії, які допомагають сприймати світ, де завжди є місце торжеству добра та щастя.
5 грудня головні партії виконають солісти балету Тетяна Льозова (Клара) і Олексій Потьомкін (Лускунчик).
І МОДЕРНИЙ
13 січня на сцені Міжнародного центру культури і мистецтва ( «Жовтневого Палацу») популярний колектив нашої столиці "Київ модерн-Балет" представить постановку "Лускунчика" в оригінальній постановці Раду Поклітару. Відомий хореограф нетривіально переосмислив відомий сюжет і добра різдвяна історія перетворюється у… складну містичну фантазію. Поклітару придумав каскад неймовірних пластичних прийомів. Актори його трупи доводять, що можна нескінченно насичувати балет дією, емоціями і безперервним рухом. Глядачів підкорюють розкішні костюми і приголомшливі декорації. Казка «Київ модерн-балету» про маленьку Марі, яка мріє про щастя і любов. Ці мрії дозволили героїні чудесним чином перенестися в будинок радника Штальбаума і його дружини, перетворених чаклуном Дросельмаєром у… Короля і Королеву мишей. До речі, саме Дросельмаєр подарував Марі чудову ляльку Лускунчика, в яку закохалася Марі… Модернова постановка показує, що наше буття відрізняється від казки тим, що не завжди мрії збуваються. Секрет популярності вистави «Лускунчик» мабуть криється в суміші краси і казки з трагедією і глибокої психологічністю цієї вистави.
Головні ролі виконають: Анна Геус (Марі) і Артем Шошин (Лускунчик).
ФОТО НАДАНЕ РR-СЛУЖБОЮ «КИЇВ МОДЕРН-БАЛЕТА»
«РІЗДВЯНА ПІСНЯ У ПРОЗІ»
Для підлітків і батьків ТЮГ на Липках пропонує 5 і 6 січня подивитись виставу «Скрудж (Різдвяна пісня у Прозі)» . Режисер Костянин Дубінін звернувся до світової класики і поставив відому повість британського письменника Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі: святкова розповідь із привидами» (англ. A Christmas Carol in Prose, Being a Ghost Story of Christmas). Цей твір складається з п'яти глав, які автор назвав «строфами».
Одна з «Різдвяних повістей» Діккенса стала одним із найпопулярніших оповідань про Різдво в Великобританії і за її межами. Головний герой - старий похмурий скнара Скрудж, який давно вже нікого і нічого не любить, крім власних грошей. Він не розуміє радості, яку інші відчувають з приводу наближення Різдва, і гидливо відхиляє запрошення свого племінника відсвяткувати свято разом із його сім'єю. Він не може зрозуміти, навіщо люди цілий день веселяться і не працюють, якщо це не приносить їм вигоди, і відмовляється пожертвувати благодійникам гроші на допомогу нужденним дітям.
На святвечір Скрудж неохоче погоджується відпустити свого клерка з роботи, закриває свою контору і йде додому. Однак вдома перед ним раптом постає дух його покійного компаньйона Джейкоба Марлі, який помер сім років тому. Дух Марлі каже Скруджу, що після смерті він був покараний за те, що за життя не прагнув творити на землі добро і допомагати людям, і він не хоче, щоб така сама доля спіткала і Скруджа…
Головну роль зіграє відомий актор Валерій Войтенко.
ФОТО НАДАНЕ ТЕАТРОМ
"ЛЬОДОВИКОВИЙ ПЕРІОД" У ВІДЛИГУ
Для тих, хто хоче розважитись на свіжому повітрі, до 30 січня на «Співочому полі» ( в рамках фестивалю "Льодовиковий період") кияни та гості міста зможуть помилуватися букетами квітів у… брилах льоду. Хоча нині відлига, але організатори подбали про те, аби квіткові композиції не зіпсувалися. Їх заморозили в спеціальних морозильних камерах, а тому рослини виглядають прекрасно. Як повідомили в "Київзеленбуді", всього на виставці представлено 20 крижаних скульптур. Формат експозиції – 20 напівзакритих наметів 3х3м, під кожним розташований унікальний експонат – квіткові букети в льоду. Також на «Співочому полі» відвідувачів можуть розважитись, катаючись на снігових гірках на повітряних подушках (snowtubing), у зоні дитячих атракціонів, фуд-кортах і погрітися, або сховатися від вітру та дощу у п'яти зонах із теплими наметами.
ФОТО З САЙТА QHA.COM.UA
Author
Тетяна ПоліщукРубрика
Культура