Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Музика воєнного часу

Над українськими берегами Дунаю пролунають позивні рок-фестивалю «Дунайська Січ»
30 вересня, 2016 - 12:21
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Уже втретє над українськими берегами Дунаю пролунають позивні  рок-фестивалю сучасної української пісні «Дунайська Січ». Це мистецьке дійство набирає обертів завдяки діяльності ГО «Музичний батальйон», який зарекомендував себе численними волонтерськими виступами, передовсім, на сході України, містах Донбасу, військових частинах, госпіталях. Українські музиканти, серед яких як відомі гурти, так і початківці, одержимі  переконанням, що пісня — це також зброя. Передовсім туди, де «програла битву» українська пісня, українське мистецтво, заходить агресор зі «своїми порядками». Тому треба пильнувати свої території.

Напередодні фестивалю «Дунайська Січ» своїми думками поділилися його учасники та організатори: 

Сергій ФАЙФУРА, автор, виконавець та ведучий фестивалю «Дунайська Січ»:

— Ідея створення «Музичного батальйону» виникла під час проведення першого фестивалю «Дунайська Січ» 2014 року. Без сумніву, в мирні часи не було б такої назви й такої діяльності. Але ситуація в Україні, спричинена російською агресією, змушує нас, митців, також виступати консолідовано.  Сьогодні українська пісня — це не лишень розвага, а передовсім зброя! Я свідок того, як фестиваль «Дунайська Січ» з кожним роком набирає дедалі більше прихильників не лише в Ізмаїлі, а й в інших містах Бессарабії. Не випадково цьогоріч наші артисти в рамках фестивалю виступлять з концертами у містах Вилкове, Рені, на острові Зміїний...

Олександр ЮРКОВ, ініціатор створення фестивалю «Дунайська Січ», заступник директора ТОВ «Аквасервіс»:

— З першого фестивалю ми наголошували на його «українськості». Але не з боку національності виконавців, а виключно мови. Так сталося, що в 2014 році, ба навіть зараз, українська мова, українська пісня в Україні потребують захисту та підтримки. І як вже стало нормою, там, де держава не встигає за часом, на допомогу приходять волонтери. Я дуже вдячний ізмаїльським патріотам, які вже третій рік поспіль допомагають нам проводити український рок-фестиваль у Подунав’ї. Але неможливо постійно розраховувати тільки на волонтерів, ресурс яких обмежений. Держава повинна включатись у процес, використовуючи громадські ініціативи та волонтерський досвід, підсилюючи адміністративно, та матеріально виходити на новий рівень підтримки та розвитку української пісні, української культури, української ідеї.

Нам приємно, що мистецькі акції «Музичного батальйону», зокрема «Дунайська Січ», відбуваються за підтримки прогресивного українського видання — газети «День». Газета є не лише інформаційним партнером, а  разом із Благодійним фондом сприяння ініціативам «Дня» щораз супроводжує наші поїздки Україною інтелектуальним продуктом — свіжими номерами газети, журналами «Маршрут№1», історичними книгами Бібліотеки «Дня». 

Минулого року в межах фестивалю» «Дунайська Січ» в Ізмаїлі відбулася  фотовиставка газети «День» просто неба, яка привернула до себе увагу тисяч людей! А в приміщенні центральної міської бібліотеки президент Фонду сприяння ініціативам «Дня» письменник Микола Гриценко  урочисто представив видання Бібліотеки газети «День» для освітян, бібліотекарів, працівників державних установ.  Ці книги у великій кількості (завдяки активістам Фонду) передано бібліотекам  Ізмаїла.

Нинішнього року в рамках нашого фестивалю буде представлено  нову книгу «Дня» «Сестра моя, Софія...», присвячену українсько-болгарським історичним та культурним відносинам. Це те вдячне зерно, якого потребує саме земля Бессарабії, адже тут проживає багато етнічних болгар. Нам треба більше знати одне одного й ставати ближчими, підтримуючи цілісність та єдність України.

Валерій СУБОТIН, виконавчий директор ГО «Музичний батальйон»:

— Музичний батальйон перебуває в постійному русі: За час свого існування проведено десятки концертів для бійців на сході України у військових гарнізонах, шпиталях,  Під прапором «Музбату» працюють різні артисти, які беруть участь у концертах винятково на волонтерських началах.  Розуміємо, що одним із основних здобутків нашого часу є громадська активність суспільства, Ми підтримуємо цю активність в середовищі сучасних українських музикантів. Адже передусім мистецтво сприяє  відродженню та піднесенню патріотичного духу українців.

Музичний батальйон веде активну роботу не тільки на сході України.  Є й інші території порубіжжя, які потребують уваги й допомоги. Зокрема, це — південь України, Закарпаття.  Через те основний  свій  мистецький захід року  — фестиваль «Дунайська Січ» ми вже втретє будемо проводити в місті Ізмаїлі.

Сергій ВАСИЛЮК, лідер гурту «Тінь сонця»:

— Земля, де отримав «прописку» фестиваль «Дунайська Січ» є багатонаціональною.  Через те нам вкрай  важливо тут стверджувати українську культуру та мистецтво, запобігаючи проявам сепаратизму. Тим паче, що на порубіжжі, як і по всій Україні проживають в переважній більшості представники української нації. 

Для мене, як і багатьох із вас, звичним є той факт,що багато загальновідомих українських пісень  саме про річку Дунай. Через те,завдяки музикантам, фахівцям впорядковані збірник клавірів пісень про  цю історичну ріку, а ще ми  випустили цього річ аудіодиск пісень про Дунай у виконанні учасників «Музбату».

Микола СIКОРА, професор, заслужений діяч культури України — музичний упорядник пісенника «Ой у гаю, при Дунаю»:

— Це збірник створений, передовсім, для музичних шкіл, училищ, консерваторій. Разом із музичним редактором Оленою Слюсаренко ми здійснили виклад пісень у супроводі фортепіано. До формування збірника були долучені відомі наші музиканти  та музикознавці. Це — великі знавці української культури Віталій Корейко, Олег Наконечний, Олена Ільницька...

Велика роль у формуванні збірника належить  авторові передмови Івану-Ярославу Гамкалу, диригенту музичної академії України.  Приємно відзначити, що пісенник проілюстровано репродукціями картин ізмаїльських та румунських художників, а на обкладинці вміщено картину  відомого українського художника  Олега Шупляка —  «Мамай усміхнений».

Цю творчу працю ми із задоволенням представимо під час фестивалю «Дунайська Січ» в Ізмаїлі та інших містах Подунав’я.

Микола ГРИЦЕНКО
Газета: 
Рубрика: