Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

Ювіляри «Божичі»

20 січня в Музеї Івана Гончара фольклорний гурт представить нову програму
17 січня, 2019 - 11:15
ФОТО НАДАНО ГУРТОМ «БОЖИЧІ»

Звідки пішла назва «Божичі» — достеменно невідомо. Одні кажуть, що назва гурту походить від імені язичницького бога Божича — бога молодості, покровителя Коляди. А як ансамбль було створено на свято Коляди-Різдва (7 січня 1999 року) молодими людьми — то й назва його звідти. Версія ця красива, але не зовсім відповідає нашому світогляду. Інші кажуть, що «Божичі» — це Божі люди або Божі діти. Учасники ансамблю кажуть, що їм подобається це потрактування, адже мета їхньої діяльності — доносити людям Божественне одкровення, закладене в кожному творі народної музики. За глибоким відчуттям співаків, «фольклор — це те, що безпосередньо нас пов’язує з нашими предками, із силами Землі...»

Нагадаємо, свято Різдва є особливим в історії колективу, якому виповнилося 20 років від того моменту, як Ілля Фетисов, Марія Марчик (Фірсова) і Наталя Сербіна пішли колядувати до завідувачки кафедри музичної фольклористики Національної музичної академії України Олени Іванівни Мурзиної (її називають хрещеною мамою гурту), за святковим різдвяним столом якої і виникла ідея створення ансамблю «Божичі».

Етногурт вивчає й відтворює старовинну пісенну та танцювально-інструментальну традицію, яка збереглась по деяких селах та хуторах України. Одним з основних напрямків діяльності «Божичів», без якого митці не мали би свого обличчя, є фольклорно-етнографічне експедиційне дослідження сіл України. Співаки побували у фольклорно-етнографічних експедиціях у більшості областей країни: Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Луганській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Хмельницькій, Чернігівській і (до анексії Криму) навіть записували кримськотатарський фольклор в АР Крим.

Незважаючи на таку широку географію експедиційних інтересів, ансамбль спеціалізується на відтворенні співочої традиції Лівобережної України.

Окремою ділянкою  творчості є також дослідження народних танців. Для того щоб навчити танцювати сільські народні танці якомога більше людей, «Божичі» створили ще 2005 р. «Школу традиційного народного танцю» — перший в Україні постійно діючий Клуб автентичного народного танцю.  Ця «Школа танців» функціонує на базах Національного центру народної культури «Музей Івана Гончара» та Культурно-мистецького центру Національного університету «Києво-Могилянська академія». Керівником «Школи танців» є один із керівників «Божичів» — Ілля Фетисов.

Ювілейний концерт розпочне «Вертеп», який створено спільно з акторами театру «МІСТ» та його режисером Юлією Гасиліною, а у другому відділенні заспівають вже улюблені багатьма пісні з репертуару гурту, а також потішать вивченими новими фольклорними шедеврами. Янгольською прикрасою концерту стане участь дитячого фольклорного ансамблю «Райгородок» (керівник — Сусанна Карпенко).

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ