...Всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало передовсім: чи знатиме світ про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема — ще більш духовна: чи буде кому помолитися за всіх, хто загинув?
Олександр Биковець, священник

В Україні заборонять «Яндекс», «ВКонтакте», «Однокласники» та Mail.Ru

«Зараз ринок думає, як реагувати», — експерт
16 травня, 2017 - 19:31

16 травня Президент України Петро Порошенко своїм указом ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України, що передбачає застосування нових санкцій проти російських фізичних і юридичних осіб. Документ, оприлюднений на сайті глави держави, нараховує 468 юридичних осіб, які потрапили під санкції, зокрема сервіси «Яндекс», соцмережі «ВКонтакте», «Однокласники», сайти Mail.Ru Group, антивірусні компанії «Лабораторія Касперського» і DrWeb. Економічні санкції також запроваджуються проти найбільших російських телекомпаній: «ТВ Центр», РБК, ВГТРК, «НТВ-Плюс», «Звезда», ТНТ, РЕН, ОТР. Згідно з указом, інтернет-провайдери зобов’язані заблокувати доступ до цих інтернет-ресурсів. Термін дії обмежень — від одного до трьох років.

Це рішення викликало бурхливе обговорення в соціальних мережах та ЗМІ. З одного боку, медіа-експерти відзначають, що Росія «ВКонтакте», «Однокласники» дійсно використовує з метою пропаганди і з цим треба було боротися. «Дивно на третьому році війни з Росією чути обурення з приводу закриття основних інформаційно-диверсійних каналів російських. Дивно насправді, що це сталося тільки зараз. І, будь ласка, давайте не плутати цензуру з захистом національної безпеки. Чи не є секретом, що й «Однокласники», і «Вконтакте», й Mail.ru активно використовуються в цілях: а) пропаганди і контрпропаганди в інтересах російських спецслужб; б) вкидання інформації, що дискредитує і фейковий інформації щодо України, інших країн колишнього СРСР, ЄС і США; в) як мережу координації діючої і вербування нової агентури російської розвідки; г) відпрацювання планів мобілізації громадян країн пострадянського простору і російськомовної діаспори в західних країнах; д) збору інформації персонального і ділового характеру про іноземних громадян, в т.ч. українцях; е) підготовки і проведення акцій терористичного характеру», — написав у «Фейсбуці» політолог Тарас Березовець.

З іншого, в тих же експертів і представників ринку виникає чимало запитань до механізму реалізації та законності цього рішення. «Думаю, що перш ніж приймати такі поспішні рішення, треба було б радникам президента добре ознайомитися із соціологією. Одна історія, коли відбувається блокування російських банків, що багатомільйонну українську аудиторію часто персонально не зачіпає. І зовсім інша — коли блокують популярні соціальні мережі. Тут наявний особистий інтерес дуже багатьох пересічних громадян. Я боюсь, що таке рішення, якщо влада не знайде достатню аргументацію, матимете негативні наслідки, — коментує медіаексперт, виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана РОМАНЮК. — Технічно на практиці реалізація указу виглядає так: упродовж 48 годин його має затвердити Верховна Рада України, потім документ «спускатиметься» на Кабмін для виконання. Але станом на зараз виконавча влада не має повноважень щодо блокування сайтів. Єдиний інструмент — заборона через суд».

«Зараз ринок просто ошелешений. Чекає і думає, як реагувати. Практично провайдерам втілити в життя це рішення неможливо. Ми пояснювали владі, що простим блокуванням веб-адрес нічого не зміниш. Завтра реєструється інша адреса, і за 48 годин вона поширюється по всій мережі, отримує свої анонси і працює. Крім того, це створить ймовірну корупційну складову для спецслужб. Україна може опинитися в такій ситуації, коли за півроку в країні залишиться лише кілька провайдерів, які типу зможуть це рішення виконати. Інші — не зможуть. На них, можливо, будуть тиснути, шантажувати. Скажу так — ці заборони можуть запустити процес знищення ІТ-сфери», — прокоментував «Дню» віце-президент УСПП з питань інформаційних технологій Іван ПЄТУХОВ.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: