Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Каддафі написав Обамі листа

Йому відповіли: ти знаєш, що робити
8 квітня, 2011 - 00:00

Лівійський лідер Муаммар Каддафі перейшов на епістолярний жанр у спілкуванні з американською адміністрацією. Раніше до подібної практики вдавався президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, який викликав листами на публічні дебати тепер уже колишнього президента США Джорджа Буша-молодшого. Інформацію про це підтвердив у середу прес-секретар Білого дому Джей Карні. За його словами, це було не перше послання лівійського лідера Обамі.

У тристорінковому листі на ім’я Обами, якого він назвав «нашим сином», полковник закликав президента США припинити «несправедливу війну проти маленького народу країни, що розвивається». Каддафі нагадує, що його країна вже була об’єктом «прямої військової агресії» США в роки президентства Рональда Рейгана, який, як відомо, прозвав лівійського лідера «Скаженим псом Близького Сходу», а також постраждала від американських і міжнародних санкцій. Проте він спробував запевнити Обаму, що особисто до нього не має претензій. «Незважаючи на все це, ви завжди залишитеся нашим сином, що б не сталося. Ми молимося, щоб ви залишалися президентом США. Ми прагнемо і сподіваємося, що ви переможете на наступних виборах», — пише лівійський лідер.

Каддафі відзначив, що демократію не побудувати за допомогою ракет і бойової авіації й що лівійці самі повинні вирішувати свою долю «в рамках Африканського союзу». Полковник наполягає, що бунтівники, які добиваються його скинення, є членами терористичної мережі «Аль-Каїда», і стверджує, що від військової кампанії НАТО його країна страждає більше «морально», ніж «фізично». «Дорогий сину, ваше превосходительство Барака Хуссейн Абу-оумама, ваше втручання — це ім’я Сполучених Штатів, це необхідність, щоб НАТО припинило втручання у справи Лівії. Лівія повинна залишатися для лівійців у рамках Африканського союзу», — говориться в листі.

Білий дім і держдепартамент категорично відкинули особисті заклики Муаммара Каддафі до президента Барака Обами. Прес-секретар Білого дому Джей Карні заявив у відповідь, що для цього «потрібні не слова, а справи». У свою чергу глава американського зовнішньополітичного відомства Гілларі Клінтон дала зрозуміти, що поступок не буде. «Я не думаю, що існують якісь загадки щодо того, чого ми чекаємо від полковника. Каддафі знає, що він має зробити», — заявила Клінтон. За її словами, лівійський лідер повинен оголосити перемир’я, його сили повинні залишити міста, взяті ціною багатьох людських життів, а сам Каддафі повинен відмовитися від влади і залишити Лівію.

Тим часом за інформацією ЗМІ, Вашингтон пропонує Каддафі в обмін на відмову від влади в Лівії зайняти крісло почесного голови Африканського союзу. Напередодні стало відомо, що до Тріполі з приватним візитом прибув колишній конгресмен Курт Велдон, який підготував пакет пропозицій щодо врегулювання кризи.

Микола СІРУК, «День»
Газета: