У державців немає місця для філософії.
Томас Мор, англійський письменник, філософ, державний діяч, лорд-канцлер, Святий Римо-католицької церкви

Портрет матері художника Iвана Савенка

Фонди Кіровоградського обласного художнього музею поповнилися ще одним цінним експонатом
21 грудня, 2017 - 20:10

Його подарував нещодавно Андрій Петрович Савенко, племінник відомого художника, нашого земляка Івана Григоровича Савенка. Це портрет матері художника, який він назвав «Хлібороб Євдокія Пазенко» і який датований 1969 роком.

На долю Івана Григоровича Савенка випало багато випробувань. Народився 17 січня 1924 року в селі Варварівка (нині — у Долинському районі Кіровоградської області), у заможній родині хліборобів із козацьким корінням. У період колективізації і розкуркулення разом з батьками був висланий до Сибіру. Під час Другої світової війни був танкістом, нагороджений орденом Слави 3-го ступеня. Демобілізований через поранення — у 1943-му, визволяючи Україну, втратив праву руку. Та усе ж зумів стати художником, у 1950-му закінчив Київський художній інститут. Займався в аспірантурі Ленінградського інституту живопису, скульптури і архітектури ім. І. Рєпіна у Олександра Герасимова. Кандидат мистецтвознавства (1954). Учасник виставок з 1950-го. Писав пейзажі, портрети, жанрові і тематичні композиції. Помер 17 грудня 1987 року в Ленінграді на 64-му році життя.

ПЛЕМІННИК ХУДОЖНИКА АНДРІЙ САВЕНКО (ПРАВОРУЧ) ТА ІСТОРИК ВЛАДИСЛАВ СЕРДЮК ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ ПОРТРЕТ МАТЕРІ ХУДОЖНИКА ІВАНА САВЕНКА «ХЛІБОРОБ ЄВДОКІЯ ПАЗЕНКО»

Для передачі картини у Кропивницький разом з 59-річним племінником художника Андрієм Савенком приїхав історик та видавець Владислав Сердюк. Це він розшукав у Москві Андрія Петровича і займався організацією його приїзду до нашого міста. Андрій Савенко узяв відповідний дозвіл у Міністерстві культури Російської Федерації на вивезення полотна. «Треба було поспішати, — сказав Андрій Савенко, — адже картина написана у 1969 році, і у 2019-му мені б уже не дали дозвіл на її вивезення з Росії. Під час перетину двох кордонів, а летів я через Мінськ, прикордонники та митники не розгортали сувій, лише привідкрили край, щоб побачити, що там справді якесь полотно».

Володимир ПОЛІЩУК, Кропивницький, фото автора
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments