Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Український час» у криворізькій бібліотеці

У місті влаштували бібліомікс «Звитяга свободи Незалежної України»
10 серпня, 19:06
Володимир Стецюк

Коли після поразки Української революції і падіння уряду УНР на державному рівні боронити Україну вже було нікому, проти більшовицьких окупантів піднялося українське селянство. Саме цій найбільш загроженій верстві українського суспільства випало стати у той надзвичайно складний і трагічний час головним носієм ідеї вільної України.

Про буремні події сторічної давнини в Криворізькому повіті, який став одним із найпотужніших центрів селянського повстанського руху 1919 – 1923 років на теренах колишньої Катеринославської губернії, йшла мова на організованому в Криворізькій міській бібліотеці для дорослих №10 історико-літературному бібліоміксі «Звитяга свободи Незалежної України». На цю поки-що мало досліджену тему з постійними читачами бібліотеки та активістами низки громадських організацій, що взяли участь у даному заході, говорив криворізький публіцист, голова Громадського клубу «Український час», голова оргкомітету з відзначення 100-річчя подій Української революції на Криворіжжі Володимир Стецюк. Він представив слухачам свою нову книгу нарисів з історії повстанського руху на Криворіжжі «Спільники степового вітру» та третє перевидання своєї поетичної збірки «Повстання», а також фундаментальні дослідження інших авторів – «Рух антибільшовицького опору на Криворіжжі (1919-1923)» криворізького історика Олександра Мельника та «Жінки у визвольній війні 1917-1930» відомого дослідника Українського Визвольного Руху, президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля. До речі, у зазначеному виданні Романа Коваля подано спогади і про героїчну учасницю повстансько-партизанського руху з Криворіжжя – легендарну зв’язкову отамана Степового-Блакитного Віру Бабенко.

 

Книга нарисів Володимира Стецюка «Спільники степового вітру»

Усі переліченні видання були презентовані в Кривому Розі під час урочистого відкриття першого на Придніпров’ї пам’ятника військовому діячу доби Української революції – Головному отаману Холодного Яру і всіх повстанських загонів Костю Пестушку (Степовому-Блакитному), яке відбулося в травні цього року. Про цінність таких досліджень з сучасної військової точки зору говорили з присутніми учасник бойових дій в районі АТО/ООС, донедавна старший офіцер одного з відділів об’єднаного штабу Командування об’єднаних сил ЗСУ полковник Петро Лисенко, а також командир 14-ї резервної сотні ДУК ПС Андрій Пустовіт («Дядько).

Полковник Петро Лисенко

 

Сотник ДУК ПС «Дядько»

На важливості повернення із небуття забутих імен провісників Української Незалежності та належному вшануванні пам’яті героїв Українського Визвольного Руху наголосив у своєму виступі співавтор пам’ятника отаману Степовому-Блакитному архітектор Євген Головін, який розповів присутнім про роботу над проєктом даного монументу та основні його смисли.

Говорить архітектор Євген Головін

 

Спеціально до заходу працівниками бібліотеки на чолі з завідувачкою Ганною Бовдуй було влаштовано історично-документальну виставку «Провісники майбутнього» та розроблено бібліографічну закладку «З поколінь і віків... за українську Україну».

 

Завідувачка бібліотеки Ганна Бовдуй

На заході прозвучали також поезії поетеси Любові Терещенко, яка народилася в радянському концтаборі, а заключним музичним акордом історико-літературного бібліоміксу стала пісня «Сивина землі», написана на слова Тетяни Прозорової композитором Юрієм Шульженком, яку виконали разом усі учасники даної пам’ятної зустрічі.

Виставка документів доби визвольної боротьби

 

Захід, який проходив у рамках Всеукраїнського марафону до 30-річчя Незалежності України, було влаштовано за ініціативою Криворізької міської бібліотеки для дорослих № 10 та Громадського клубу «Український час». Згідно з побажаннями його учасників, такі історико-літературні бібліомікси було вирішено влаштовувати регулярно. Навіть запропонували назву таких бібліоміксових зустрічей – «Український час» у десятій міській бібліотеці».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати