...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Еліта, народ і держава

Новинка «Дня» «Корона, або Спадщина Королівства Руського» пропонує свіжу оптику для ключових подій української історії
31 липня, 2017 - 14:27

Оголошення назви й концепту нової книги Бібліотеки газети «День», яку видання представить на цьогорічному Форумі видавців у Львові викликало неабиякий інтерес в читачів – лише протягом одного дня надійшло понад 30 замовлень! І це попри те, що нагоди ні проглянути зміст, ні погортати новинку у людей ще не було. Зваживши на таку блискавичну реакцію аудиторії, ми вирішили, що прийшов час розповісти про книгу «Корона, або Спадщина Королівства Руського» більш докладно. Отже, чим дивуватиме «День» читачів цього разу?

Без сумніву, книга стане відкриттям навіть для заглиблених в історичні контексти. Не варто боятися закидів, що історію «переписують». Важливо те, що її треба «передумувати». Історія – не «теорема», яку досить один раз довести. Вона «живе» у формі постійних перетлумачень та інтерпретацій. Як слушно зауважила під час спілкування з учасниками цьогорічної Літньої школи журналістики «Дня» професор Наталя Яковенко, кожне нове покоління ставить історії свої запитання й з неосяжного минулого ми завжди обираємо лише те, що потрібне нам сьогодні. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – пропонує саме ті сенси, які потрібні українському суспільству сьогодні. Це – книга-«домкрат» для суспільної думки, книга, яка ставить історію в позицію активного діалогу з суспільством.

В Україні надто довго домінувала «народницька» історіографія, в якій не було місця шляхті, еліті й загалом тим, хто своїми вчинками, моральними й інтелектуальними якостями, підіймався над загальною масою. В «народницькому» історичному міфі таким людям щонайбільше відводилась роль антагоніста, якому протистояв пригноблений «народ» або клас «трудящих». Можливо, через це, коли українцям таки вдалося відновити свою незалежність, проблема державної еліти постала в нашому суспільстві так гостро. Наша книга пропонує принципово нову оптику для ключових подій української історії.

Адже наша історія розпочинається не 25 років тому і навіть не з 1654 року, в чому намагалась переконати нас колоніальна історіографія. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» має на меті переосмислити витоки і саму природу української державності. Це наша спроба поставити надважливе питання – з якого етапу Україна починає своє «літочислення»? Можливо, від київського князя Святослава, який у 971 році уклав мирний договір з візантійським імператором Іоанном Цимісхієм? Або ж від Ярослава Мудрого, тисячоліття утвердження якого на престолі будемо відзначати у 2019 році? В України є своя давня спадщина. Питання тільки в тому, наскільки ми готові вступити у «права власності».

В період нестабільності, коли Україна переживає найважливіші етапи своєї історії, щоб створити щось нове, ми повинні звернутися до нашого минулого та побачити в ньому «пульсуючі» точки, які і зараз дають нам енергію. Україна – країна-«трансформер»: Київська Русь, Королівство Руське, Річ Посполита, Князівство Литовське, Російська, а потім Червона імперія. Але поза всім цим жив незнищенний український народ, який зберіг свою культуру, мову та ідентичність.

Сьогодні, коли ми нарешті маємо шанс самі творити власне майбутнє, дуже важливо запропонувати суспільству максимально різнобарвну «палітру» можливих варіантів. Повчальним прикладом для нас може бути стійкість, яку виявили свого часу європейські країни з конституційною монархією. Зокрема Іспанія, де монархія стала «мостом-посередником», який допоміг «зв’язати часи» і водночас перевести суспільство від диктатури до демократії.

Історія далека від нас тільки на перший погляд. Книга «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – це звернення до минулого з позиції сучасності. Це – матеріал для творення проекту майбутнього. Це – нагода для кожного громадянина усвідомити, що його участь в житті держави не обмежується лише виборами. Наша книга в найширшому історичному контексті розкриває проблему відповідальності еліти та народу. Ваші стереотипи будуть зруйновані! Ви відчуєте свіжість і новизну нашої спільної історії. Висококласний колектив наших авторів провів колосальну роботу, щоб пролити трохи світла на її таємниці й ми будемо раді поділитися з читачами розкопаними скарбами.

Вже невдовзі «Корона, або Спадщина Королівства Руського» – на полицях українських книгарень. Сьогодні ж ви маєте шанс оформити попередня замовлення на видання по собівартості на сайті «Дня».

Лариса ІВШИНА, головний редактор газети «День»

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ