Царство свободи здобувається також сильним примусом над собою.
Михайло Грушевський, український історик, громадський та політичний діяч

Дискретна зброя Путіна

21 грудня, 2018 - 14:56

У той час, коли британські буксири стягували російський суховантаж «Кузьма Мінін» із пляжної мілини, Путін пригрозив світу зброєю, «якої ні у кого немає». Збіг помилок у навігації і політичній декларації, можливо, варто було віднести до випадковостей, якби не повторюваність сюжету. Навряд чи в Російській Федерації знайдеться галузь економіки (крім оборонної), яка б обходилася без серйозної технічної допомоги розвинених країн. Енергетика, сільське господарство, машинобудування, нафтопереробка, транспорт... Не тільки Росія, але і її фундатор СРСР, можна сказати, відбулися завдяки експорту прогресивних технологій. Так було з першого дня радянської влади, коли країни Антанти і США, яких проклинали більшовики, слали сюди, трактори і верстати, фахівців і менеджерів. Бо попри колосальну ресурсну міць країна залишалася відсталою. Архаїчною настільки, що навіть не могла оцінити зисків від нових галузей знань, на кшталт генетики і кібернетики, віднесених у СРСР до лженаук.

Природно, відсталість постійно відчувалася і в оборонній промисловості. Росія ніколи не була лідером у винаході та впровадженні нових засобів і методів збройної боротьби.

У 1862 році американець Хірам Максим винайшов кулемет. Перший підводний човен сконструював француз Дені Папен в 1652 році. Перший атомний підводний човен «Палтус» зробили американці в 1954, а до цього створили ядерну зброю. Танки з'явилися на фронтах Першої світової у військах Франції і Великої Британії. Перший реактивний літак злетів із німецького аеродрому в 1939 році. Німеччина родоначальник і перших літаючих бомб, які потім стали називатися ракетами. Випробувані в 1943 р. Потім у США з'явилися їхні різні типи (земля-повітря, земля-земля тощо). Літаки піднялися з перших американських авіаносців ще в 20-х роках минулого століття. «Розумні бомби» зробили спочатку в Німеччині, потім у США, від них пішла високоточна зброя. Лазерна зброя теж родом із США... Все озброєння, що змінило характер і способи бойових дій, спочатку створювалося в технічно розвинених країнах. Бо військові технології - це сукупний результат можливостей науки і всіх галузей економіки. І якщо країна не здатна створити принципово новий авто- або електромобіль, вона не створить і нову військову техніку. Залишається тільки копіювати, видозмінювати, переробляти вже існуючі зразки.

Чому ж агресивні заяви Путіна стривожили багато країн? Люди злякалися російських мілітарних новацій? Ні. Ізраїльтян, наприклад, хвилюють не самі по собі нові комплекси С-300, які РФ постачає до Сирії. Військові технології Ізраїлю випереджають російські щонайменше на чверть століття. Країну, пов'язану з Росією договором про дружбу, турбує поведінка Кремля, що не піддається логіці. Той, по суті, веде війну з Ізраїлем руками сирійців та ще підставляє своїх офіцерів під ракети ізраїльських літаків. Виходить парадоксальна картина дискретності, тобто мінливості і не пов'язаності дій. В Ізраїлі проживає 1,5 мільйона російськомовних громадян. Російська мова третя після ідиш, івриту. У Сирії ж, крім російських військових спеців, інших співвітчизників Путіна немає. Проте Кремль, декларуючи захист російськомовного населення в усіх країнах, допомагає Асаду в Дамаску, Хаменаї в Тегерані, а під прицілом тримає Тель-Авів. Виходить, він готовий пожертвувати своїми солдатами і «своїми» ізраїльтянами заради якоїсь ідеї фікс?

Що хоче колективний Путін і чому він безладний у брязканні зброєю, давно намагаються пояснити експерти, висуваючи різні версії: від спроб змінити світовий порядок до особистих образ і фобій, що засіли в головах кремлівської влади. Всупереч очевидній користі зосередження сил і ресурсів для будь-якої справи, Москва їх розпорошує. Воює з Україною і на Близькому Сході, шле літаки в Латинську Америку, закидає диверсантів-отруйників, зі шкіри геть лізе, щоб із будь-якого конфлікту на планеті стирчали вуха ГРУ і ФСБ. Водно час усі ворожі дії заперечуються на офіційному рівні. Тісне поєднання демонстрації з конспірацією - ексклюзивна зброя Москви. Такої ні в кого немає. Кожен російський чиновник володіє нею досконало і здобув із нею чимало перемог, особливо на своїй території, де руйнівна сила множиться вірою.

З новою поєднується і стара зброя. У минулому році на південному Уралі французи та американці зафіксували потужний викид рутенію-106. Росія приховала джерело походження забруднення і не зізнається в існуванні такого факту, всупереч аргументам і документам. І, звичайно ж, не зізнається в розміщенні ядерної зброї в Криму. Або зізнається, якщо її там немає. Мабуть, загадковості російської душі знайшли тепер і військове застосування.

Новини партнерів

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ