На Львівщині створять мобільний хоспіс для дітей
Виїзну паліативну допомогу важко хворим діткам надаватимуть вже наступного року. Про це «День» поінформувала завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Ірина Щуровська, на базі якого й функціонуватиме спеціалізований медзаклад. За словами Ірини Павлівни, досі таку опіку невиліковно хворі дітки отримували у Львові – підтримку їм на волонтерських засадах надавали лікарі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.
Щодо, власне, мобільного хоспісу, то його працівники зараз складають список дітей, які потребують такої допомоги, і щодня виїжджатимуть на маршрути. Контакт з родинами відбуватиметься через телефон «гарячої лінії». Отож медичні бригади знатимуть, до кого їхати, якої саме допомоги потребує дитя і які потрібні розхідні матеріали. В обов’язки медперсоналу входитиме й навчання батьків правильному догляду за дітьми. Головний лікар Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Андрій Синюта говорить, що мобільний хоспіс опікуватиметься не лише важко хворими дітьми у Львові, а й у всій області – навіть у найвіддаленіших селах.
Звичайно ж, для організації таких виїздів потрібні автомобілі. «Запити на автівки вже подано до керівництва області, то ж чекаємо на фінансування», – зазначає А. Синюта. І додає, що сподівається на долучення до цієї справи й меценатів. Тим паче, що для виїзного хоспісу не потрібні карети «швидкої» – достатньо звичайних автомобілів.
Щодо розхідних матеріалів, яких потрібно багато і які є недешевими, то з ними обіцяють допомогти доброчинці, які співпрацюють із Західноукраїнським спеціалізованим дитячим медичним центром. Отож у медзакладі вже готують до укладання Меморандум про співпрацю зі всіма благодійними фондами і громадськими організаціями, які готові допомогти мобільному хоспісу. «Але у забезпеченні розхідними матеріалами таких дітей повинна брати участь і держава», – говорить А. Синюта і звертає увагу ще на один украй важливий момент: доглядати за невиліковно хворою дитиною батькам дуже складно – і психологічно, і фізично… «Тому зараз працюємо й над тим, щоби при районних лікарнях було створено бодай одну палату для таких діток, де б вони під наглядом медперсоналу перебували певний час, поки батьки вирішують якісь свої, дорослі, нагальні питання. Наприклад, проходять курс лікування», − зазначає А. Синюта і додає, що це вже наступний крок у питанні створення мережі паліативної допомоги у Львівській області.
Наразі ж створено штатний розклад хоспісу, в якому – медсестри, педіатр, психолог, соціальний працівник, водії. Щодо керівника, то на цю посаду запрошують людину передовсім відповідальну та небайдужу, котра спроможеться налагодити роботу без перебоїв, простоїв і затримок, також, звичайно, вести конструктивні перемовини з представниками влади і благодійниками. На думку А. Синюти, керівникові мобільного хоспісу навіть не конче мати диплом лікаря, головне – добре знатися на менеджменті.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів