Перейти до основного вмісту

У Львові представили творчість Майстра Грегорійчука

31 травня, 14:21
Фото Андрія КУБ'ЯКА

Презентація альбому-монографії «Петро Грегорійчук. Живопис. Графіка (1914 - 1990)», упорядницями якого є донька та онучка художника – Марія Грегорійчук та Соломія Ониськів, відбулася в Історичному комплексі Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького (вул. Драгоманова, 42).

На презентації, участь у якій взяли, зокрема, генеральний директор Нацмузею Ігор Кожан, доньки Майстра – Марія (художниця і піаністка) та Зоряна (майстриня писанкарства і скрипалька), онучка Соломія (дизайнерка та скрипалька), мистецтвознавці Роман Яців та Микола Андрущенко, ішлося про те, що Петро Грегорійчук – видатний український художник, який працював у ділянці станкового живопису, графіки, також – у царині монументально-декоративного мистецтва та дерев'яної скульптури. А представлений публіці альбом-монографія –  перше повне видання, в якому показано багатогранний творчий доробок мистця. 

Петро Грегорійчук народився 11 жовтня 1914 року у с. Видинів на Снятинщині (Івано-Фрнківська область). Первинно фаху навчався у Державній школі деревного промислу на різьбярському відділі у Коломиї. Вдосконалював майстерність у Краківській школі прикладного мистецтва та художнього промислу. Вчився й у Варшавській академії мистецтв, де ознайомився із досягненнями, новаціями, пошуками та експериментами французького малярства.


Після завершення навчання, 1940 року, Грегорійчук жив і працював у Львові. Останній прихисток теж знайшов у Львові – на Личаківському цвинтарі.

Працював плідно й одержимо п’ять десятків років (!). У творчості завжди прагнув універсалізму – звертався до різних жанрів, і це пейзажі, натюрморти, психологічні портрети, побутова картина, полотна на історичну тематику. Присутні у роботах і релігійні мотиви.

Особливістю картин художника є насичена та вишукана колористична палітра, і саме за цією ознакою Петра Грегорійчука вважають типовим представником львівської школи малярства, що орієнтована на західноєвропейські традиції та відома своєю особливою, тонкою, культурою кольору. 

Майстер був активним у виставковій діяльності і в Україні, і за кордоном. Починаючи з 1943 року, мав 53 покази – у Львові, Києві, Ужгороді, Чернівцях, Запоріжжі, Ризі, Варшаві, Кракові, Москві, Токіо… Твори Грегорійчука є у фондах музеїв у Львові, Києві, Тернополі, Володимирі-Волинському, Кропивницькому. Також – у приватних колекціях в Україні, Польщі, Литві, Росії, Канаді, США. 

У збірці Національного музею ім. Андрея Шептицького зберігається 30 полотен Грегорійчука, і це – пейзажі, портрети, жанрові полотна, натюрморти, частина з яких була демонстрована під час презентації альбому-монографії.  «Петро Грегорійчук дивився на світ примруженим оком, використовуючи для передачі своїх спостережень олівець та пензель. Творення було для нього необхідністю – як дихання для підтримання життя, тому художник не розлучався із записником, зарисовуючи все, що привертало його увагу», – говорили мистецтвознавці, додаючи, що ім'я Майстра назавжди ввійшло до антології видатних художників ХХ століття і стоїть в одному ряді з іменами Олекса Новаківський, Олена Кульчицька, Модест Сосенко, Роман Турин, Маргіт та Роман Сельські, Омелян Ліщинський, Зеновій Флінта, Володимир Патик та Микола Бідняк.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати