«Необхідно відродити шляхетну еліту»
У Дніпрі стартував перший Міжнародний книжковий фестиваль Book Space. На площі перед Дніпропетровською облдержадміністрацією розташувалося ціле містечко з павільйонів та книжковий ярмарок з кав’ярнями та барами. Будинок ДніпроОДА та його зали перетворилися на великий презентаційний майданчик. Захід, організований за підтримки міської та обласної влади, проходить у рамках програми Бориса Філатова «Культурна столиця» і триватиме три дні – до 30 вересня включно. Під час фестивалю його відвідувачі зможуть поспілкуватися із письменниками, журналістами, істориками та видавцями, зокрема, зі США, Німеччини, Франції, Польщі.
Головна особливість фестивалю – не лише літературні, а й соціальні дискусії. «Практика показує: ті заходи, що проводяться у Дніпрі вперше, стають традиційними. Програма триденного фестивалю насичена – зустрічі, презентації книжок, дитяча зона тощо. Сподіваюся, фестиваль збере багато поціновувачів книжкової справи. Нехай кожен відвідувач знайде собі літературу до душі, а авторам – нових книжок та творчих проектів», – сказав заступник міського голови Олександр Шикуленко під час відкриття Book Space. Фестиваль одночасно проходитиме на восьми локаціях. Розважальна родзинка заходу – щоденні вечірні концерти у саду Музею українського живопису. Серед локацій Book Space – великі книжкові павільйони, у яких представлені орієнтовно 60 видавництв з усієї України, а також зала на першому поверсі обласної адміністрації, вхід до якої облаштували у вигляді бібліотеки. Там проходитимуть презентації видань, публічні дискусії тощо. Одна з відвідувачів книжкового ярмарку – дніпрянка Ніна Єлоєва – встигла подивитися книжкові новинки. «Багато разів була на подібних книжкових форумах у Львові, Києві. Рада, що нарешті й у Дніпрі організували такий фестиваль. Полюбляю історичну літературу, куплю книжки і для дітей. Придивляюся й обов’язково тут щось придбаю. А загалом – чудова атмосфера та організація», – розповіла жінка.
Однією з основних подій першого дня роботи книжкового фестивалю стала презентація нової книги з серії «Бібліотека газети «День» – «AVE. До 100-річчя гетьманату Павла Скоропадського». Розкішне видання на 700 сторінок привертає увагу дніпровських читачів, поціновувачів української історії. Його можна придбати на книжковому ярмарку, що знаходиться в головному павільйоні. Презентація цієї книги, яка увінчала цілий рік роботи авторів та укладачів видання, відбувалася у великому залі на третьому поверсі Дніпропетровської облдержадміністрації. Сюди прийшли численні відвідувачі фестивалю, постійні читачі нашої газети та її друзі – студенти «Дніпровської політехніки» на чолі з ректором, академіком НАН Геннадієм Півняком. На початку зустрічі усі прослухали відеозапис привітання головного редактора газети «День» Лариси Івшиної. У день відкриття фестивалю у Дніпрі їй були присвоєно звання почесного професора Донецького національного університету ім. В.Стуса, який нині працює у Вінниці. Тож пані Лариса, яка мала взяти участь в урочистій церемонії, не змогла приїхати у Дніпро. Хоча багато людей, які прийшли на презентацію книги, очікували саме на зустріч з головним редактором газети «День», яка неодноразово виступала перед дніпровськими читачами. Виконала цю місію команда журналістів газети «День» на чолі з редактором відділу історії Ігорем Сюндюковим. Модератором зустрічі став політичний оглядач Юрій Райхель. Він нагадав, що газета «День» вже багато років робить велику й корисну справу – розповідає читачам про «біли плями» – невідомі сторінки вітчизняної історії. І не тільки на шпальтах газети, а у книжках з серії «Бібліотека газети «День».
Останньою з них, яка щойно вийшла у світ, є збірка статей про Павла Скоропадського, присвячена 100-річчю його Гетьманат3. Незважаючи на те, що правління П. Скоропадського тривало усього сім місяців, цей період в історії України відзначився активними реформами. Причому не тільки у сфері державотворення, але й, як не дивно для воєнних часів, у сфері культури – заснуванням Академії наук, Національної бібліотеки, музеїв, театрів, українських університетів та шкіл. Колишній Катеринослав, нинішній Дніпро, де проходить зараз книжковий фестиваль, не став винятком. Свій 100-річний ювілей збираються днями відзначати Дніпровський національний університет та Національний академічний театр ім. Т. Шевченка, засновані саме у часи Гетьманату.
У своєму виступі Ігор Сюндюков навів присутнім три принципи, сформульовані самим гетьманом Скоропадським, серед яких головний – це продуктивна праця на користь України. Нагадав він і про вислів В’ячеслава Липинського, який мав неабиякий вплив на погляди Скоропадського: «Без праці немає культури, а без культури немає нації». Спадщина Скоропадського, відзначив І. Сюндюков, занадто довго залишалася «білою плямою» для українців. Хоча якщо б він і надалі очолював Українську державу, то не було б ані більшовицьких репресій, ані Голодомору, від яких загинули мільйони українців. «Необхідно відродити шляхетну еліту, бо еліта – частина суспільства, яка має честь і готова ризикувати своїм життям заради України», – підкреслив Ігор Радикович, підсумовуючи свою розповідь про гетьмана П.Скоропадського. Про необхідність суспільного діалогу та консолідацію зусиль заради майбутнього України, як уроків з періоду правління гетьмана П.Скоропадського говорила й журналіст газети «День» Марія Чадюк.
Відверта розмова про складний період в історії України викликала чимало запитань від учасників презентації – про ставлення гетьмана до мовної проблеми, про різницю в поглядах Дмитра Донцова та В’ячеслава Липинського, про історичні паралелі між Скоропадським та Маннергеймом, про причини поразки національно-визвольної боротьби українців через незгоду та відсутність єднання. Цікаві виступи та дискусія в залі викликали зустрічну пропозицію з боку ректора «Дніпровської політехніки» Геннадія Півняка. Він запропонував журналістській команді газети «День» найближчим часом провести презентацією книги про П.Скоропадського у своєму виші. Така пропозиція була схвально сприйнята у залі – усі присутні зустріли її аплодисментами.
З вітальним словом на честь газети «День», її головного редактора Лариси Івшиної виступив на зустрічі начальник управління культури Дніпропетровської міськради Євген Хорошилов. Він відзначив, що одним з ініціаторів проведення книжкового фестивалю у Дніпрі була саме Лариса Івшина, яка у січні цього року виступала на фотовиставці газети «День». «Робіть, ідіть уперед і все буде гаразд», – нагадав її слова Євген Хорошилов. За його словами, Дніпровська міськрада плідно співпрацює з нашим виданням. Зокрема, міська влада закупила для шкільних бібліотек близько однієї тисячі примірників книг з серії «Бібліотека газети «День». Таку просвітницьку співпрацю мерія сподівається продовжити й надалі.
Позитивними відгуками поділилися й учасники презентації. «Я вдячна газеті «День» за цю чудову зустріч. Книга про гетьмана П.Скоропадського дуже на часі. Сподіваюсь, такої ж думки будуть інші дніпряни і гості міста», – сказала дніпровський журналіст і постійний читач нашого видання Валентина Орлова.
Більше про презентацію – незабаром на шпальтах «Дня»