Терпіть кайдани – то всесвітський сором, забуть їх, не розбивши, – гірший стид.
Леся Українка, українська письменниця, перекладачка, культурна діячка

Яку картину світу формує «Вікіпедія»

У Києві відбувся марафон «WikiGap»

«Вікіпедія доволі погано відображає суспільство, адже в ній замало статей про тих, хто складає більшість населення у багатьох країнах, – жінок. В Україні кількість біографічних статей про жінок становить 13,78 %. І це мало, тому що світовий показник – 20-25%. У Швеції, наприклад, ця цифра сягає близько 20% – що теж ще далеко від ідеалу. Тож нам є над чим працювати», – зазначив Посол Швеції в Україні Мартін ХАГСТРЬОМ на відкритті марафону «WikiGap 2018 – Україна».

90% РЕДАКТОРІВ «ВІКІПЕДІЇ» – ЧОЛОВІКИ

Марафон проходив у Школі журналістики Національного університету «Києво-Могилянська академія». Як поділилася Анна ХРОБОЛОВА, менеджер проектів ГО «Вікімедіа Україна»: «Ініціатором заходу є Посольство Швеції. Ми, звичайно, радо пристали на цю пропозицію. Не дуже часто в Україні до нас приходять з ініціативами, пов’язаними з редагуванням «Вікепедії». Зазвичай це ми йдемо до когось, пропонуємо долучитися». Учасники марафону могли або написати статтю, або доповнити чи перевірити уже наявні – і в такий спосіб зробити свій внесок у світову енциклопедію.

Одна з учасниць, Ася Семиградська, пояснила свій вибір долучитися до цього марафону так: «Перш за все, я вирішила взяти участь у «WikiGap», тому що це хороший спосіб зробити свій внесок у феміністичний рух. Бо те, як жінки представлені в інтернеті, дуже важливо. Справді, є прояви гендерної нерівності, й хоч вони доволі неявні, але це те, що впливає на наше повсякденне життя (інколи способами, які ми навіть можемо не розуміти). Крім того, мені цікава тема «Вікіпедії» як формування певної картини світу, бо багато людей користується нею для здобуття знань про різні сфери життя».

Важливо також, що покращувати цю ситуацію прийшли жінки, бо за статистикою, хоч доповнювати «Вікепедію» може кожен, 90% редакторів – чоловіки. Причини такого явища сформулювала ще 7 років тому колишня виконавча директорка Фонду «Вікімедіа» Сью Гарднер, серед них – недостатньо зрозумілий інтерфейс, конфлікти/війни редагувань, невпевненість жінок у собі тощо.

І якщо питання, чому жінки мало беруть участь в редагуванні, є дискусійним, то точними й дуже конкретними є наслідки такої гендерної прогалини. Адміністратор «Вікіпедії» Антон ПРОЦЮК назвав такі можливі викривлення контенту: розкриття тем, що найбільше цікавлять чоловіків, наявність лише чоловічого погляду на явища, брак статей про відомих жінок. Останнє, зокрема, призводить до того, що жінкам важко знайти тих персон, з якими вони могли б себе асоціювати. А «численні дослідження показують, що людям необхідні рольові моделі, які б їх надихали», – додав Антон Процюк.

«ЯКЩО В КОЖНІЙ КРАЇНІ ЕФЕКТИВНО ЗАЛУЧАТИ ЖІНОК, ТО МОЖНА ЗБІЛЬШИТИ ВВП СВІТУ НА 28 ТРИЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ»

Чого можна досягти, якщо надихнути жінок, у своєму коментарі розказала Аліна Севастюк, учасниця, яка представляє програму офісу просування експорту «She Exports»: «Залучення жінок – це економічний фактор розвитку. За дослідженням Маккензі, якщо в кожній країні ефективно залучати жінок і показувати приклади для наслідування, то можна збільшити ВВП світу на 28 трильйонів доларів на рік. Також дуже важливо об’єднувати зусилля чоловіків і жінок. Світові дослідження доводять, що якщо в Раді директорів є хоча б одна жінка, то акції на біржі стабільно зростають на 5% у рік. Тому сьогоднішня подія важлива і в глобальному, і в українському контексті».

Додамо також, що «WikiGap» відбулася у понад 30 країнах світу. Тож Україна долучилася до справді, за словами Мартіна Хагстрьома «глобальної соціальної акції», разом із Бразилією, Бангладешем, Великобританією, Грецією, Індонезією, Іспанією, Італією, Нігерією, Тайландом, Францією та багатьма іншими державами. Така ініціатива – початок руху до істинного представлення суспільства у глобальній мережі.

Марія ЧАДЮК. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів