15 тисяч ризиків
В Інституті географії НАН створили атлас технологічних небезпек України
Рівень техногенного навантаження на природне середовище в Україні в чотири-п’ять разів перевищує аналогічний показник в Європі. Щорічно в нашій державі виникає понад 100 техногенних аварій і катастроф державного та регіонального масштабу. При цьому в кожному великому промисловому центрі — Києві, Дніпрі, Донецьку, Одесі, Запоріжжі, Луганську та інших великих містах — міститься понад десяток потенційно небезпечних об’єктів.
Про це йдеться в дослідженні вчених Інституту географії Національної академії наук України, які протягом п’яти останніх років вивчали ситуацію з розміщенням та функціонуванням небезпечних об’єктів на території держави. Нещодавно науковці інституту представили «Атлас природних, техногенних, соціальних небезпек та ризиків виникнення надзвичайних ситуацій в Україні» і передали його для вивчення Державній службі України з надзвичайних ситуацій. До видання увійшли всі місця, небезпечні для людини та природи — загалом 15 тисяч одиниць на 143 картах з пояснювальними текстами. Також фахівці створили електронний динамічний «Атлас техногенних небезпек України», де можна змінювати контент і тематичні карти в реальному часі.
Одна п’ята частина території держави — стільки, за оцінками фахівців, становить територія потенційної загрози для життя і здоров’я українців. Найнебезпечніші об’єкти переважно сконцентровані в межах Придніпров’я, Донбасу, а також Одеської, Закарпатської, Івано-Франківської, Волинської, Кіровоградської областей. Разом із сейсмонебезпечними зонами цей ареал може сягати третини всієї території країни. За даними дослідження, найнебезпечнішою є ситуація на радіаційно та хімічно небезпечних, пожежо- та вибухонебезпечних об’єктах, а також у сейсмонебезпечних зонах і зонах можливого катастрофічного затоплення. Лише вибухо- та пожежонебезпечних об’єктів в Україні налічується понад 1200. Найвищий показник небезпеки — у Київській, Дніпропетровській, Одеській, Львівській, Донецькій та Запорізькій областях. Найнижчі коефіцієнти — на Тернопільщині. У науково-аналітичному звіті розглянуто й природні особливості, які можуть зумовлювати катастрофи: сейсмічність, землетруси, повені, паводки, сильні дощі.
КОМЕНТАР
Катерина ПОЛИВАЧ, старший науковий співробітник відділу картографії Iнституту географії НАН України:
— Україна за насиченістю різними небезпечними промисловими об’єктами значно випереджає європейські держави. Багато з цих об’єктів є потенційно небезпечними, бо там виробляються і накопичуються різноманітні небезпечні відходи. Власне, в нашому атласі ми намагалися проаналізувати наявність цих об’єктів на території України в територіальному розрізі. Використовували паспорти небезпечних об’єктів, найновішу інформацію з державного реєстру таких об’єктів, відомості Державної служби статистики тощо — дуже багато джерел. Також в атласі ми розглянули природні особливості України, які можуть стати причиною надзвичайних ситуацій, а ще — соціальні небезпеки та ризики, оскільки часто причиною небезпеки є людський фактор. Тож ми проаналізували склад і консолідацію населення, захворюваність, алкоголізм, рівень злочинності тощо — намагалися підійти до проблеми з багатьох сторін.
Є цікавий розділ про запобігання надзвичайним ситуаціям — ми дослідили дислокацію різноманітних структур ДСНС на території держави, провели ретроспективний аналіз всіх надзвичайних ситуацій, які відбулися з 1997 по 2013 рік: в атласі є розгорнуті пояснювальні таблиці, в яких наведено їхні причини й наслідки, матеріальні та людські збитки тощо. Також у цій роботі ми реалізували ідею можливості зіставляти мапи: наприклад, сталася надзвичайна ситуація, і ми швидко можемо переглянути у блоці соціальних небезпек, скільки там населення, кого вивозити, куди...
Якщо аналізувати за видами небезпек, то саме техногенних найбільше у промислово розвинутих східних та південно-східних регіонах країни, там через це і найбільші людські втрати. У західних областях найбільше потерпають від природних небезпек, там маємо найбільші матеріальні збитки, насамперед внаслідок повеней. Власне, серед небезпечних природних ризиків повені ми виокремили як основний природний фактор, бо від них практично щороку страждає захід України. Головна проблема Києва — це відходи (побутові, токсичні), а крім цього — становище житлово-комунальних господарств, аварійні будинки.
Питання в тому, чи можна робити цей атлас відкритим для громадськості. Адже в ньому є унікальні дані з адресами та описами небезпечних речовин — скільки тонн, скільки людей може постраждати, яку територію в разі катастрофи може охопити надзвичайна ситуація. У відкритому доступі цього документа зараз немає — щодо цього питання тривають перемовини.