Чи стала Бородянка кращою для чотирилапих?
Майже рік триває реорганізація у міському притулку для тварин — «День» оцінював результати
Щоб знайти притулок для тварин у Бородянці, за орієнтир усі радять брати місцевий будинок-інтернат, звернути перед ним праворуч, далі через сосновий лісок дорога приведе прямо до воріт, весело розфарбованих, а на хвірточці напис — «Мяу». Що ж насправді ховається за парканом? Бородянський притулок зоозахисники давно охрестили карцером для тварин через жахливі умови утримання. Київська влада відреагувала тим, що взялася за його реорганізацію, з’єднавши в одну структуру з ветеринарною службою та «Центром ідентифікації тварин». Що з того вийшло — мерія запросила журналістів проінспектувати разом.
СПОРТЗАЛ У ВОЛЬЄРІ
Зустріла нас чорна собака Галя. Вона старожил, живе у притулку років шість, але без жодних прав та реєстрації, бігає територією, працівники підгодовують, і почувається, певно, ліпше за своїх товаришів, ув’язнених у вольєрах. «Приміщення розділене на чотири зони: спортзал (раніше тут було місце для вигулу, зараз вольєри), зона постійного місця проживання, де довгий час перебувають тварини агресивних порід, далі стаціонар і кухня, — розповідає про структуру самого приміщення Олена СІБІЛЄВА, заступник начальника управління екології та природних ресурсів Департаменту благоустрою КМДА (чомусь новопризначений директор Володимир Бодня більше слухав, ніж коментував). — Є пілотний проект за пропозицією волонтерів, що мають бути дерев’яні настили та піддони. Також планується котел для обігріву, бо тут при мінусовій температурі прохолодно».
Та перше, що вражає рецептори, не холод, а запах сухого корму. Хоча на ранок песикам приготували кашу з м’ясом, а корм дають на вечерю, аромат з комор, де його зберігають, стояв сильний. Та хай ліпше пахне їжею, ніж собаки голодуватимуть, бо саме на відсутність корму скаржилися раніше волонтери.
На появу чужинців пси реагували гучним гавкотом. Усього у притулку 253 собаки. Персоналу тяжко охопити турботою усіх. Після реорганізації працюватиме лише 17 осіб, скоротили 15 і ще 12 на черзі. Олена Сібілєва пояснює, що таким чином хочуть перерозподілити кошти, зокрема на зарплату. Заступник голови КМДА Петро Пантелєєв запитує у головного лікаря Андрія Періна, скільки ж він отримує. Виявляється, чотири тисячі гривень, а доглядальники до трьох тисяч. Запам’ятайте ці цифри. Загалом же річний бюджет притулку — майже п’ять мільйонів гривень, мінімальний, якого на кардинальні зміни не вистачає.
«Я НЕ ВОЛОНТЕР І НЕ КІНОЛОГ»
Далі демонструють убоге ветеринарне відділення. Там, де має бути прийом поранених тварин — порожні столики. Більш-менш приведена до ладу операційна. Андрій Перін показує ліки, каже, що їх вистачає, а закупляють так, «щоб не було надлишку і дарма витрачених грошей». Далі виводить на вулицю, показує вуличні вольєри, це готують вільні місця на літо. Лишилося облаштувати та пофарбувати будки.
Здивувало, що біля жодного вольєру не було доглядальників, наче був наказ «зверху» сховатися, як миші у нірки, доки пройде перевірка. Як доказ бачимо на огородженому майданчику для вигулу, що з псом гуляє дівчина, одягнена у куртку з логотипом притулку. «Я не волонтер і не кінолог, не працюю тут, просто люблю гуляти з цим псом. А в куртці тому, що попросили її одягти», — каже дівчина, відмовляючись називати ім’я.
ФІЛ І «ПОКАЗУХА»
Кінолог у притулку є, усього один, це пан Сергій. Його ми побачили вже наприкінці візиту, коли вивів на прогулянку Філа. Розпитуємо про роботу. «Перша собака у мене була, коли був ще у сьомому класі, я виплакав її у мами, потім в армії служив у прикордонних військах. Так і вийшло, що з собаками все життя», — розповідає чоловік. Далі запитуємо, чи відчули якісь зміни через реорганізацію. «Що у нас змінилося, Оксано?» — запитує у свою чергу жінку, котра підійшла до нас. «Більше роботи стало, бо людей скоротили. Чекаємо зарплати, бо затримують, це ж усе пов’язано зі зміною керівництва, а треба ж їздити на роботу, хто з Бородянки їде, хто з Бучі, я з Клавдієвого», — розповідає жінка. Сергій додає, що останню зарплату мав 6 листопада — 940 гривень. А тепер порівняйте з цифрами, наведеними вище.
Однак у КМДА вважають, що зараз у Бородянці поступово наводять лад, пресу покликали не для «показухи», а щоб спільно вирішувати проблеми притулку. За словами Петра Пантелєєва, найважливіше зараз акумулювати кошти і забезпечити нормальне утримання собак, наступного року планується косметичний ремонт приміщень. Можливо, подумають про новий притулок, хоча саме це обіцяв Віталій Кличко, коли починалась реорганізація. Передумали? Так само, як і передавати притулок в руки волонтерам? Наразі йдеться лише про співпрацю з ними.