Чи стане Україна «країною мрії»?
Компанія USM («Українські опитування й дослідження ринку») у лютому 1998 року провела соціологічне опитування, щоб з’ясувати: «Якби ви могли вибирати, то в якій країні ви хотіли б жити (постійно)?». Було опитано 1000 осіб, котрі репрезентують населення України за статтю, віком, величиною населеного пункту.
Найголовніше — більше половини (57%) вважають за краще залишатися в Україні. Воно й зрозуміло — людина хоче жити там, де найкраще — у себе вдома. Попри те, що з дитинства ми пам’ятаємо, що добре там, де нас немає, дуже багатьох тягне в «гості», наприклад, до Америки. Серед іноземних держав, в яких хотіли б жити українці, вона посідає перше місце — 8%. Далі перевага віддається Німеччині. На третьому місці наша найближча сусідка Росія, яка не так давно стала для нас іноземною державою. Серед найнепопулярніших країн — Північна Корея й... Естонія (по 0,09%).
Результати дослідження дозволяють скласти узагальнені «портрети» респондентів, котрі хотіли б жити в тій чи іншій країні. Типовий «американець» — це житель великого міста, чоловік, котрий має високий прибуток, або молода людина віком 15—19 років.
У Німеччині бажають жити 7,6% опитаних — переважно жителі Північного й Центральних регіонів і м. Києва. Це теж в основному молоді люди віком до 29 років, але вже обтяжені родиною, з доходом вище середнього (14,8%) або високим, котрі мають власний бізнес, або військовослужбовці (по 17,6%).
Узагальнений портрет бажаючих жити в Росії найяскравіший. Це мешканки Східного або Південного регіону (де переважає російськомовне населення), домогосподарки або кваліфіковані робітники із низьким доходом (8%).
А ось вважають за краще залишитися в Україні переважно мешканці сіл (65,1%) або невеликих міст, жінки, котрі мають дітей, віком 50—59 років —
їхнє число сягає 76% серед опитаних цих категорій.
Серед багатших число тих, хто хотів би жити в Україні — 36%. З пониженням
рівня життя сім’ї їхнє число плавно збільшується й сягає 64% серед тих,
хто живе за межею бідності. Частіше за інших вважають недоцільним міняти
свою Батьківщину пенсіонери (78%) і некваліфіковані робітники (71%).
Випуск газети №:
№103, (1998)Рубрика
Суспільство