Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Довідка для виходу з дому й аплодисменти медикам

Як живе Франція в умовах суворого карантину
15 квітня, 10:44
ФОТО РЕЙТЕР

Нині Франція — в п’ятірці країн-лідерів за темпами поширення COVID-19. Із 16 березня — країна на суворому карантині, людям навіть заборонено виходити з домівок без поважної причини. Але поки ці заходи не дозволили взяти поширення епідемії під контроль.

Про те, як живе Франція в умовах пандемії, ми поспілкувалися з вінничанкою Надією Яворовенко (нагадаємо, «День» уже писав про неї як про рекордсменку з кількості отримання дипломів, див. № 2—3 від січня 2020 року https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/znannya-v-prioryteti). Нині дівчина проживає в Ліоні. Її регіон має не дуже високі темпи поширення  захворювання, але жорсткі обмеження їх також зачепили.

— Надю, як змінилося ваше життя в умовах карантину?

— Із введенням карантину всіх зобов’язали сидіти вдома. Я зараз працюю нотаріусом у адвокатському бюро, і нас з колегами перевели на дистанційну роботу. Взагалі, більшість людей сидять вдома, при цьому дистанційно працюють приблизно 30%. Виходити з дому всі люди у Франції можуть лише зі спеціальною довідкою. Я сама востаннє виходила за покупками тиждень тому. В нас працюють супермаркети, аптеки. Але в аптеках купити щось можна лише з вулиці, в приміщення заходити заборонено. Попередньо бажано написати на аркуші паперу, що вам потрібно придбати та показати записку фармацевту. Це дає можливість максимально уникнути контакту. До речі, нещодавно в нас запустили цікавий флешмоб. У всіх куточках Франції о 20.00 люди виходять на балкони і тераси та аплодують медичному персоналу, щоб підтримати їх у боротьбі з пандемією.

— А що це за довідки, з якими ви виходите, де їх можна взяти?

— Довідка — це аркуш паперу формату А4, який ми заповнюємо перед виходом. Там вказуємо своє прізвище, ім’я, дату народження, місце проживання та причину, чому нам потрібно покинути домівку. Є обмежена кількість мотивів, за яких ти можеш вийти, наприклад: купівля речей першої необхідності, ліків, консультація в лікаря. Громадяни, яким потрібно вигуляти собак або погуляти з дітьми, також можуть покинути житло. Для прогулянки вони мають годину на день. Попередньо у довідці вказують час виходу з дому. Зразок довідки спочатку оприлюднили на сайті Міністерства внутрішніх справ Франції. Ми могли її скачати та роздрукувати. Зараз вже розробили онлайн-платформу, де можна заповнити цю довідку з телефона.

— Яка ситуація наразі з засобами захисту, їх вистачає?

— Зараз маски купити неможливо. Я свої придбала ще в січні, коли побачила, як розгортається ситуація в Китаї. Тоді ми з батьками порадилися і припустили, що ця проблема може торкнутися всіх країн світу. Тому я придбала одразу кілька десятків масок, і зараз після повернення з вулиці я їх щоразу дезінфікую. Насправді відсутність масок у широкому доступі — це велика проблема. Навіть для медичного персоналу їх майже немає. Франція дуже багато засобів захисту замовляє з-за кордону, але оскільки карантин — в усьому світі, то дістати їх практично нереально. Засоби для дезінфекції можна було придбати ще в березні, зараз з ними також проблема. Люди вигадують, як зробити їх самостійно.

— А яка ситуація в медичній сфері? Наскільки французька система охорони здоров’я була готовою до викликів пандемії?

— Наприкінці березня ситуація була дуже критичною. У Франції нараховувалося всього 5000 реанімаційних місць. Я вже не кажу про острівні території. Там реанімацій у рази менше, можливо, 20 на увесь острів. При цьому людей у реанімаціях Франції вже понад 6000. Наші лікарні активно перелаштовуються, створюють нові місця для інтенсивної терапії. Ситуацію намагаються вирішувати, але фактично ліміт місць ми наразі вичерпали.


ФОТО РЕЙТЕР

— Оскільки багато людей працюють дистанційно, розважальні заклади зачинені, а їхні працівники — позбавлені джерел доходу, чи передбачила держава якісь економічні стимули, щоб ці люди могли себе прогодувати?

— Держава попередила нас ще в березні, що всі, хто працює і має стабільний дохід, отримають компенсацію на рівні 85% від зарплати, якщо за якихось умов ми не зможемо працювати. Тому ми маємо гарантії та можливості покрити свої видатки. Але є люди, які не мають стабільного доходу, їм зараз набагато складніше. До слова, за період карантину в нас суттєво зросли ціни. Мабуть, відсотків на 20, а то й більше.

— В Україні суворі карантинні обмеження спричинили хвилю незадоволення серед населення, багато хто і досі відвідує місця відпочинку та не носить маски. А яка ситуація у Франції, наскільки люди законослухняні?

— Зараз на вулицях людей дуже мало, громадяни переважно сидять по домівках. За вихід з дому без поважної причини — штрафують. Якщо ви виходите без довідки або прогулюєтеся далеко від дому, передбачений штраф від 158 євро. Але є й ті, хто не дотримується правил, таких людей більше у великих містах, наприклад, Парижі. В нас зараз хороша погода, тому є ті, хто навіть виходить позасмагати.

* * *

Цього тижня карантин у Франції вдруге подовжили до 11 травня, а самі французи — вже не сподіваються на швидке розв’язання проблеми.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати