Екологію відклали до «кращих часів»?
Громадськість провела моніторинг державної політики у сфері охорони довкілля. Висновок — невтішний!Експерти відзначають, що 2015 року парламент ліниво працював над адаптацією українського законодавства до європейського. Це передбачено в Угоді про асоціацію з ЄС і стосується десятків законодавчих актів. Із напрацювань фахівці відзначають зареєстровані у Верховній Раді три базові законодавчі ініціативи. Хоча довкілля — це один із найбільших напрямків у плані адаптації законодавства, яке необхідно зробити Україні (тут є найбільша кількість актів секторального співробітництва — транспорт, енергетика та інші галузі). Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» провела дослідження «Наслідки виконання Угоди про асоціацію з ЄС у сфері довкілля». Моніторинг показав, що робота проводиться дуже повільно.
За словами представниці Міжнародної організації «МАМА-86» Марти Рудої, у сфері довкілля є вісім підсфер, законодавчу базу яких проаналізували фахівці. Також зробили аналіз дотичних галузей, які мають вплив на довкілля.
«Перша підсфера галузі охорони довкілля стосується імплементації екологічної політики в інші сфери. Йдеться про запровадження процедур стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля. Друга підсфера — це якість атмосферного повітря, третя — управління відходами, четверта — якість та управління водними ресурсами, в тому числі морським середовищем, п’ята — охорона природи, шоста — промислове забруднення і техногенні загрози, сьома — зміна клімату і захист озонового шару, восьма — генетично модифіковані організми», — пояснює Марта Руда.
На жаль, представники влади й громадськості констатують, що нині сферу охорони довкілля уряд і парламент не сприймає як рівноцінну: увага приділяється економічним, політичним питанням, зоні вільної торгівлі тощо.
«Якщо охарактеризувати ситуацію навколо Угоди про асоціацію з ЄС у сфері довкілля, то можна сказати, що є бурхлива законотворча діяльність, але наслідків — нуль. Депутати зареєстрували низку законопроектів, на виконання Угоди з ЄС у сфері довкілля, які стосуються стратегічної екологічної оцінки, оцінки впливу на довкілля, а нещодавно — змін до водного кодексу. Також є низка законопроектів у сфері поводження з довкіллям. Однак упродовж минулого року парламент не дуже добре справлявся з ухваленням законодавчих ініціатив, більше того, депутати ледь не провалили законопроект про оцінку впливу на довкілля — абсолютно проєвропейський, спрямований на боротьбу з корупцією і запровадження європейських механізмів оцінки впливу на навколишнє середовище, — його відправили на повторне читання, зараз він у нашому комітеті, — каже народний депутат Остап ЄДНАК.
Експерти наголошують, що адаптуючи своє законодавство у сфері охорони довкілля до європейського й імплементуючи його, Україна має шанс удосконалити свої екологічні стандарти і тим самим наблизитися до процесів, які відбуваються в Європі. Таким чином — покращити якість життя українців.