Перейти до основного вмісту

Гарний приклад

Громада Тиманівки створила сільський жек. Його працівники за півроку навели лад на вулицях і навчили жителів не смітити
03 лютого, 12:14
ФОТО ТИМАНІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ

Село Тиманівка, що на Вінниччині, на перший погляд не відрізняється від більшості сіл України. Звичайні будинки, клуб, дитячий садочок, сільрада. Та, прогулюючись вулицями, помішаєш, що відмінність таки є — у селі немає сміття, дороги чисті, охайні і впорядковані. А все тому, що восени за ініціативи громади у Тиманівці відкрили комунальне підприємство, яке надає цілий спектр послуг місцевим жителям. Жартуючи, селяни кажуть, що їхній сільський жек заткне за пояс будь-яке столичне комунальне підприємство.

Підійшовши до сільради, зустрічаю двох чоловіків, які спостерігають за тим, як працівники комунального підприємства розчищають сніг, запитую, як справляються з роботою і взагалі чи задоволені селяни послугами сільського жеку. Відповідають, що хлопці працюють на совість: і дорогу вчасно розчищають від снігу, і сміття вивозять щотижня.

«До кожної хати під’їжджає трактор і забирає сміття. Завдяки цьому територія довкола будинку і на подвір’ї чиста. Ти вже не ламаєш голови, куди подіти сміття, — відповідає житель Тиманівки Олександр БЕЗБАХ. — Колись раніше вся територія довкола села була закидана. Сміття скидали у лісі, в яри, під паркани, хто куди міг придумати. А тепер у нас порядок і гармонія з природою. Платимо небагато, по 12 гривень на місяць із хати, так само за воду. Водогін майже у кожному дворі. Живемо зручно і комфортно».

Тим часом до розмови долучається сільський голова Сергій УРСУЛЕНКО. Розповідає, що ідея створити комунальне підприємство, яке б обслуговувало сільську територію, виникла давно, оскільки ситуація з вивозом сміття була катастрофічною і потребувала вирішення.

«Раніше питанням упорядкування сільської території займався колгосп, коли його не стало, все лягло на плечі сільської ради, у якої ані техніки, ані грошей не було. Торік нам вдалося залучити техніку, яка була в розпорядженні ліквідованого обласного протитуберкульозного санаторію, на додачу отримали кілька тракторів із реорганізованого комунального сільськогосподарського підприємства. В рамках децентралізації почав наповнюватися бюджет (у селі діє пекарня та цегельний завод. — Авт.). Таким чином сформували власний транспортний парк, який складається із шести одиниць техніки, це самоскиди, трактори, маємо бочку-асенізатор та газон бортовий, — розповідає Сергій Урсуленко. —  Провели просвітницьку роботу з жителями сільської громади, бо без цього ніяк. Треба було пояснити, донести до людей, що за вивіз відходів повинен платити той, хто їх продукує. Тобто якщо якийсь пан Іван випив воду з пляшки, з’їв цукерку, розпакував телевізор, то саме він, а не сільська рада має оплатити вивіз пляшки, обгортки, пінопласту й картону. Тому перше, що зробили в цьому напрямку, завели книжки на кожне будинковолодіння, уклали договори з кожним господарем, зобов’язали комунальне підприємство вивозити тару та пакувальні матеріали у певні дні і в спеціально облаштоване місце. Відверто скажу, що спершу люди не надто охоче платили, але згодом звикли до платних послуг і тепер виносять сміття в мішках на вулицю, які трактор збирає. Люди звикли до цього порядку, і коли трактора немає, телефонують у сільраду і запитують, коли буде. Деякі селяни навіть стежать за тим, щоб ніхто не викинув сміття в несанкціонованому місці. Одним словом, дисципліна!»

У планах новоствореного сільського жеку — розширення спектру послуг. Навесні розпочнуть вирізати чагарники, планують упорядкувати стадіон, кладовища, пофарбувати паркани, а ще закупити косарку для покосу трави на прибудинкових територіях. Крім цього, комунальники розмірковують над тим, щоб створити будівельну бригаду і надавати послуги з ремонту та навіть будівництва житла. Водночас працюють над тим, щоб охопити комунальними послугами і найближчі села, які разом з Тиманівкою увійшли в Тульчинську об’єднану територіальну громаду (це ще п’ять населених пунктів — Дранка, Одаї, Суворівське, Пестель та Ганнопіль). Словом, дивлячись на це невелике село, починаєшь розуміти, що навести лад і бути справжнім господарем на своїй землі не так вже й складно. Головне — мати бажання і працювати.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати