«Ген правдивості»
15 липня почалися Дні «Дня» у Моршині
«День» продовжує свою інтелектуальну подорож Львівщиною! Тільки-но завершилися дні «Дня» в самому міста Лева, як холдинг інтелектуальних ініціатив разом зі своїми проектами приїхав до Моршина – освітня програма від газети призначена не тільки для мегаполісів, а й для невеликих міст. Моршин – це містечко, яке завжди вирізнялося особливою гостинністю, що є неодмінним атрибутом одної з туристичних перлин західної України. Тут, у мальовничій долині, оточеній височинами, суцільно покритими лісами, немає ні шуму, ні зайвої метушні. Ідеальний куточок не тільки для відпочинку та релаксації, а й затишна місцина для своєрідної інтелектуальної медитації, чи не так? Дні «Дня» для Моршина стали чудовою нагодою нагадати про себе широкому загалові з нової сторони – завдяки інтелектуальній промоції міста.
Моршин звик приймати гостей не тільки з усіх куточків України, а й туристів з-за кордону. Це перше курортне містечко, до якого навідується «День». Вибір цей не випадковий, адже це лише перший реалізований крок, який є наслідком підписання меморандуму про співпрацю між «Фондом сприяння ініціативам газети «День» і Моршинською міською радою.
«НАШЕ З ВАМИ ЗАВДАННЯ – ПОКАЗАТИ ЄДИНУ КРАЇНУ»
Із 15-го липня по 14-те серпня гості містечка можуть сміливо додавати ще один пункт до переліку місць, які б хотіли відвідати в Моршині. Йдеться про фотовиставку «Дня» у місцевому Палаці культури (вул. І. Франка, 52). У п’ятницю, 15-го липня, тут відбулося урочисте відкриття експозиції найкращих світлин Міжнародного фотоконкурсу «День»-2015. Передовсім учасники відкриття наголошували на важливості того, що такий масштабний проект приїхав до Моршина – невеличкого за розмірами, проте великого в культурному та історичному плані. «Фотографія – це такий вид мистецтва, який без зайвого впливу дає можливість людині зрозуміти та відчути ті емоції, які передає автор. Вважаю, що Моршину важливо бути в центрі суспільно-культурного життя країни. А дні «Дня» – чудова промоція для міста. Цей захід дуже важливий та потрібний як для мешканців міста, так і для його гостей. У Моршині насправді особлива атмосфера через те, що сюди з'їжджаються люди з усіх регіонів, які дуже різняться. А наше з вами завдання – показати їм єдину країну. А фотографія – це найпростіший і загалом найкращий спосіб, аби щиро проявити свої емоції. Хочеться висловити побажання, аби таких мистецьких заходів у Моршині було якомога більше. Тоді сприйняття та розуміння нашого містечка буде зовсім іншого плану», – наголосила під час свого виступу голова громадської організації «Асоціація розвитку і промоції міста Моршин» Мар'яна Магас.
Просторе та чудово освітлене, сповнене зелені та прикарпатського колориту приміщення Палацу культури посприяло особливому антуражу фотовиставки. Однак біля кожної світлини була своя аура та емоційна палітра, які формував зміст фотографії. «Загалом сьогоднішній день – і фотовиставка, і презентація Бібліотеки газети – мають дуже велике значення для Моршина. Насамперед, я бачу це по людях – тут немає байдужих поглядів, жоден просто так не проходить повз фотографії. Передовсім відвідувачів вражає ряд фотографій, присвячених темі АТО, біля якого у всіх на очах з'являються сльози. Газету «День» люблять у Моршині, як і у всій країні. Читають не лише газету, а й книжки з Бібліотеки «Дня». Ця виставка також важлива в контексті того, що люди тут обмінюються думками, набираються нових емоцій, смислів і все-таки заряджаються позитивною енергією. Є і біль, який люди пропускають через душу, але це також потрібно. Без сумніву, я дуже вдячна організаторам за те, що вони привезли свою експозицію до Моршина», – зауважила начальник управління соціально-гуманітарної політики Моршинської міської ради Тетяна Левкович.
«У нас в Моршині проживає 68 переселенців з Донбасу... Я чула відгуки цих людей – для них це було більше, ніж просто вражаюче дійство. Правду кажучи, вони йшли і плакали біля деяких фотографій. Хочу висловити їхню вдячність за те, що для «Дня» їхній біль, їхня проблема є близькими. На експозиції чимало фотографій, дотичних до сумнозвісних подій на Донбасі. Звичайно, хотілося б, аби таких дійств з часом у Моршині було тільки більше. Фотовиставка «Дня» – хороше починання для нашого міста, яке важливе в контексті його промоції. Є велика гордість за те, що ви вибрали нас першими представниками з числа маленьких містечок-курортів», – поділилася Віра Голобан, яка представляє Територіальний центр Моршинської міської ради.
«ОСВІТНЯ ПРОГРАМА – ДО КОЖНОГО МІСТА»
Відкриттям фотовиставки цей день для Моршина не завершився. Згодом у клубі санаторію «Лаванда» відбулося представлення й обговорення книг із Бібліотеки газети «День» за участі упорядника та автора видань із серії «Новітня історія для чайників» Івана Капсамуна та Валентина Торби, яких у місто відрядила головний редактор видання Лариса Івшина, на жаль, не маючи змоги приїхати особисто.
«На відкритті фотовиставки мені припала до вподоби фраза «Моршин у тренді!» Саме тому ми сьогодні в цьому мальовничому курортному містечку. Для нас дуже важливо, що ми їздимо зі своїми проектами не лише звично по мегаполісах, а й по невеликих містечках. Мета «Дня» – донести свою освітню програму до кожного міста, містечка, села і загалом до кожного українця», – відзначив редактор відділу політики та упорядник першої частини триптиху Іван Капсамун.
Книжка «Котел» вступна тому, що є фундаментальним базисом серії та аналізом причинно-наслідкових зв’язків новітньої історії України. «Дещо більше, ніж через місяць наша держава святкуватиме 25-й день народження своєї незалежності. Якщо ми запитаємо, що ми досягли і маємо за ці чверть століття? Маємо війну, нереформовану країну, оскільки після здобуття незалежності держава пішла хибним шляхом. До «Іловайського котла» в нас ще було багато політичних «котлів», з яких Україна ще досі не вийшла. Чому так? Тут слід повертатися до аналізу помилок 90-х років. Багаторічний автор газети «День» Джеймс Мейс влучно зауважив, що незалежність здобула не Україна, а УРСР. Тоді замість реформування країни політики зайнялися грабуванням держави та розбудовою кланово-олігархічної системи, символом якої став Кучма, за правління якого закладалися ті «міни», які продовжують вибухати сьогодні», – розмірковує упорядник «Котла» Іван Капсамун. Думку колеги логічно продовжив Валентин Торба – автор книжки «Я – свідок. Записки з окупованого Луганська»: «Кучма стає президентом, а Донбас потрапляє у цілковиту залежність від Кремля. Він віддає бізнес і контроль над регіоном конкретним персоналіям, абсолютно контрольним із Кремля. Тому, коли ми запитуємо «Коли ж почалася війна на Донбасі?» слід пам’ятати, що окупація регіону почалася не в 2014-му році, а наприкінці 90-х років».
«СУСПІЛЬСТВУ НЕОБХІДНО РОСТИ»
Валентин Торба й Іван Капсамун – уродженці Сходу та Півдня України. Моршинській аудиторії було цікаво та пізнавально поспілкуватися з ними на найгостріші та найактуальніші теми. Каталізатором жвавої дискусії стали роздуми луганчанина Валентина Торби, який вразив місцевих своєю позицією. «Хто ж вас на Луганщині заразив цим геном правдивості?», – аж не витримала та цілком щиро, приємно здивовано, з почуттям гордості запитала одна з відвідувачок презентації. Загалом, дискусія в залі тривала понад дві години, під час яких учасники зачепили колосальний спектр проблем сьогодення та історії української держави.
«Газета «День» робить фундаментальну справу завдяки настільки грамотним журналістам, які глибоко орієнтуюся в питаннях, про які не просто пишуть, а ретельно досліджують. Разом із авторами книжок «Дня» ми сьогодні розібралися в багатьох питаннях, правильно розставивши абсолютно всі акценти. В тому числі, було проаналізовано чимало сумнівних тем. Справді вразила компетентність і обізнаність журналістів у політичних процесах, які відбуваються в Україні. Вони мислять на перспективу і... слід визнати, що світло в кінці нашого тунелю таки є. Однак суспільству необхідно рости», – поділився враженнями після презентації пан Микола, який приїхав відпочивати до Моршина з Волині. Давши коментар кореспондентові «Дня», пан Микола поспішив потиснути руку та висловити подяку Іванові Капсамуну та Валентинові Торбі.
Що ж, жителі та гості Моршина ще як мінімум місяць матимуть нагоду відвідати фотовиставку «Дня» у місцевому Палаці культури. А команда газети вирушає до наступного пункту призначення акції «Дні «Дня» на Львівщині». Йдеться про однойменне місто на річці Стрий. Отже, 16-го липня будемо раді бачити стриян і гостей міста в антикафе «Горище», що на вулиці Кравецькій, 2. Тут о 17.00 Іван Капсамун та Валентин Торба представлять свої видання із серії «Новітня історія для чайників», провівши інтелектуальну бесіду з відвідувачами заходу. Чекаємо на вас!
Author
Дмитро ПлахтаРубрика
Суспільство