Iталія?.. Франція?.. Волинь!
У Луцьку дедалі більшої популярності набуває «Файна гутірка», яка відкриває невідомі сторінки історії краю
Нещодавно в Луцьку відбулася «Файна гутірка», мету якої її організатори визначають як «розмова з цікавими людьми на актуальні теми». Це зустріч у неформальній обстановці, але вона заслуговує і на поважну публічну лекцію. Цього разу спікером була Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО, старший викладач кафедри документознавства і музейної справи, заступник декана факультету з інноваційно-грантової міжнародної співпраці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Час від часу вона розміщує в соціальній мережі фотознімки, на які вже чекають ті, кому це цікаво. Адже на них — та Волинь (не суто нинішня Волинська область, а Велика Волинь), яку ми вже втратили, та ще не забули. Більшість із них — справжні відкриття.
Наприклад, я все життя зі спогадів мами знала про палац князів Любомирських у моєму рідному Лаврові, що під Луцьком. Мама — 1922 року народження, тому зберегла спогади про «живих» панів, у величезній бібліотеці яких були навіть стародавні рукописи... Завжди хотілося побачити той маєток бодай на світлині, бо від будівлі й сліду не залишилося.
БУЖАНИ, РЕЗИДЕНЦІЯ ЗАГУРСЬКИХ
Мій Лаврів увійшов у 20 цікавих та маловідомих фактів, пов’язаних з теренами історичної Волині, про які Тетяна Яцечко-Блаженко розповіла на «Файній гутірці». «Знайшла і невідоме фото резиденції Загурських у селі Бужани на Горохівщині, 1910-х років, — розповідає вона. — Скільки цікавих палаців Волині було назавжди втрачено... Дивишся на ці колони і думаєш: Італія? Франція? Ні, Волинь!»
Під час заходу говорили про відомих людей, які були родом із Волині, а саме: про непереможного бійця «Урсуса» Петра Янковського, американську економістку із Чорторийська Роуз Фрідман (директор), про італійських архітекторів Іттарів, які жили і будували палаци на Волині, про режисера Михайла Вашинського із Ковеля, який відкрив світові Софі Лорен та Одрі Хепберн...
ЛЮБЕШІВСЬКИЙ КОЛЕГІУМ, ДЕ НАВЧАВСЯ ТАДЕУШ КОСТЮШКО
— Однією з тем «Гутірки» виокремила для себе втрачену архітектуру Волині, головним відкриттям року були для мене палац Любомирських не в Рівному, а поблизу Луцька, в Лаврові. Також втраченим і дуже цікавим був маєток у Заборолі поблизу Луцька. Заслуговує на тему окремого дослідження феномен Любешівського колегіуму піарів, де навчався національний герой США Тадеуш Костюшко, викладав відомий хірург Джозеф Рафал Черняковський, — розповідає Тетяна Яцечко-Блаженко. — Під час зустрічі було згадано і масштабний багатомільйонний проект прокладання Ковельської залізниці в 1870-х роках, і те, що через Волинь проходив один із найгучніших проектів XIX століття — телеграфна лінія Лондон — Калькутта...
Можна сказати, що ця «Гутірка» стала своєрідним анонсом нового проекту «(Не)відомі волиняни», який плануємо розпочати з дослідником Луцька Олександром Котисом 24 січня 2019 року. Проект передбачає заходи, які відбуватимуться наприкінці кожного місяця в луцькій книгарні «Є». Метою таких лекцій, інколи, можливо, навіть театралізованих, буде розповісти волинянам про непересічних особистостей, які або були родом із Волині, або мали волинське коріння, або тут проживали і зробили значний внесок у якусь із галузей. Розповідь про відомих режисерів, акторів, спортсменів, економістів, архітекторів, митців, військових буде підкріплена різними аудіо- та відеовізуальними «фішками». На основі інформації плануємо розробити нові туристичні маршрути по Луцьку та Волині, можливо, гостям регіону буде цікаво також дізнатись біографію та місця народження волинян, які прославилися у світі.
— Як ви до цього дослідження прийшли, що особисто для вас було найцікавішим відкриттям?
— Два роки тому особисто для себе я вирішила, що треба щось змінювати, не могла постійно читати негативні новини в місцевих ЗМІ. Хотілося додати якогось позитиву, розповідати волинянам про цікаві факти з минувшини, якими можна пишатися й поділися з гостями, які завітають до Луцька, скажімо. Як історик, я розуміла, що є дуже багато «білих плям», і позаяк за вдачею я, напевно, детектив, то пошуки історичних фактів, фотографій швидко стали системою, без якої вже не уявляю звичайний день. Усі відкриття цікаві, бо загалом вони складають загальну картину про колишню Волинь, показують, які різнобічні, талановиті, справді непересічні тут проживали люди — дуже багато чого нам є в них повчитися й узяти приклад. Волинь не була забутим краєм — тут будували храми, палаци, розвивали промисловість, якби не війни, багато що вдалось би зберегти.
— Де ви знаходите старі світлини?
— Джерел пошуку світлин та цікавих фактів насправді дуже багато. Це можуть бути інтернет-архіви, аукціони, фонди державних архівів і, що найцінніше, приватні колекції та родинні фотоальбоми. Саме в останніх можна відшукати справжні шедеври й кадри, на яких можна побачити втрачені пам’ятки архітектури і людей, які колись жили на Волині. Завжди втішно, коли читачі у відповідь на публікацію про їхнє рідне місто чи село знаходять мене через Facebook і самі надсилають свої родинні світлини. Така увага просто безцінна для мене.
ДОВІДКА «Дня»
Організатори «Файної гутірки»: ГО «Волинська фундація» та депутат Луцької міськради Павло Данильчук, підтримка: Lihtar.agency і Центр національно-патріотичного виховання дітей та молоді в Луцьку. Стартувала «Файна гутірка» у вересні 2017 року. Відбулися розмови про політику та культуру з громадсько-політичним діячем Олесем Донієм та музикантом Сергієм Шишкіним, з першим заступником голови Українського інституту національної пам’яті Аліною Шпак (обговорювали питання декомунізації, державної політики у сфері національної пам’яті); говорили про Майдан, війну та службу в правоохоронних органах з начальником патрульної поліції Рівненської області Сергієм Мерчуком та лейтенантом Національної гвардії Володимиром Пастушком; про те, як знайти своїх предків он-лайн, — розповів засновник сайта pra.in.ua Ігор Гошовський, а також гостями «Гутірки» були: письменник Андрій Кокотюха, учасниця АТО й Ігор нескорених Майя Москвич та ін.