Перейти до основного вмісту

Хто захистить «вісників весни»?

У містах України розпочалась масова торгівля червонокнижними підсніжниками. Екологи розповіли, як протистояти цьому незаконному бізнесу
05 березня, 17:40
Фото Reuters

Біля станцій метро, підземних переходів та зупинок громадського транспорту з’явились торговці з букетиками перших вісників весни – підсніжників. Отже, екологам час братись до роботи: боротися з продавцями червонокнижних квітів – тобто тих, що перебувають на межі зникнення. А нам час задуматись – чи варто купувати букетик лісових підсніжників, через який завдали шкоди природі?

Попри різне ставлення до Міжнародного жіночого дня, що святкують 8 березня, святковий ажіотаж навколо торгівлі підсніжниками – очевидний факт. Продавці на вулицях з’явились, пропозиція є, чи буде попит – залежить від нас.

Офіційно на захисті червонокнижних підсніжників має стояти Державна екологічна інспекція та Національна поліція. На початку весни ці структури спільно проводять акцію «Первоцвіт». Раніше екологи нарікали, що екоінспектори мляво реагують на незаконну торгівлю первоцвітами, а колишня міліція перебуває у змові з продавцями – за певну плату від них закриває очі на торгівлю весняними букетами. Про цю проблему «День» пише вже не один рік, і пояснення, чому акція «Первоцвіт» малоуспішна, від активістів-екологів чули неодноразово. Зараз на вулицях працює оновлена поліція, Держекоінспекція проходить реформування, але експерти заявляють: ситуація не змінилась, органи влади, на яких лежить прямий обов’язок боротись із незаконною торгівлею, зокрема і первоцвітами, закривають на це очі знову.

ПРАЦЮЮТЬ СТАРІ СХЕМИ «КРИШУВАННЯ»

Активісти-екологи наводять кілька прикладів. «У Києві на станції метро «Академмістечко» масово продавали підсніжники. Інспектор патрульної поліції відмовився скласти протокол, не конфіскував квіти і не дав зробити це активістам, натомість відпустив продавщицю «під чесне слово» не торгувати квітами надалі.

Інший випадок: патрульні після години (!) очікування активістами відмовились приїжджати на виклик на Севастопольській площі. Аргументували це тим, що їх керівництво порадило у такому разі звертатись до дільничного. «Дільничний обмежився усним попередженням і також не став складати протоколи на порушення», - ідеться у повідомленні Національного екологічного центру України.

Виходить, старі схеми «кришування» залишились? Такі припущення підтвердив еколог, волонтер-координатор Всесвітнього фонду природи WWF в Україні Андрій Плига: «Щодня екоінспекція та поліція мають вилучати у продавців первоцвіти, складати протоколи, накладати штрафи, але вони нічого з цього не роблять. Підсніжники відкрито продають на станціях метро «Печерська», «Лісова», «Палац України», де постійно є патруль. Люди звертаються до правоохоронців, але реакції нуль. Можливо, схеми лишились старі, можливо, поліція не хоче з цим зв’язуватись, спрацьовує якийсь моральний принцип: не хочуть конфліктувати з бабусями, які торгують первоцвітами – вони ж почнуть розповідати, що їм нема що їсти, треба за щось жити. Хоча щодня вони стоять і торгують свіжими квітами, розповідаючи, що посадили їх в себе на городі. Їм привозять квіти кур’єри, це організована злочинна схема. Але ніхто з цим не хоче розбиратись».

ЗАКОН – НА БОЦІ КВІТІВ. А СУСПІЛЬСТВО?

Андрій Плига стверджує, що всі законні важелі впливу на торгівлю первоцвітами є: поліція має право складати протоколи за статтею 160 (за торгівлю у невстановлених місцях), а екоінспекція за статтями 88-1 (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу) і 90 (порушення вимог щодо охорони видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Крім того, продаж квітів, навіть вирощених на присадибній ділянці, заборонено статтею 19 Закону України «Про Червону книгу України»: «Спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється».

Везуть квіти наразі з лісостепової зони: Хмельниччини, Вінниччини, Черкащини, раніше масовий наплив червонокнижних рослин був з Криму. За припущеннями Андрія Плиги, цього року і така торгівля можлива – певні здогадки активістів ще треба перевірити. Та й без цього правоохоронним органам є чим зайнятись. Приміром, у Львові та Мукачевому активісти виявили, що, крім підсніжників, продають рідкісні крокуси. Проблема і у Києві, і в інших регіонах однакова: рейди поліції та екоінспекції малоефективні.

49 ГРИВЕНЬ ШТРАФУ ЗА ОДИН ПІДСНІЖНИК

«Екоінспекція часто відмовляється конфісковувати квіти. У неї є дивне пояснення: нема приміщення, щоб зберігати квіти до винесення судового рішення. Це повний абсурд. Вони складають нібито протокол і дають квіти на відповідальне зберігання їх продавцям. Система абсолютно не працює, - додає Андрій Плига. – Ці проблеми можна вирішити тільки, якщо складатимуться протоколи, а продавці платитимуть штрафи. Є постанова Кабміну про штрафування за торгівлю червонокнижними квітами. За одну квітку підсніжника передбачено штраф на 49 гривень. Екоінспекція мала б перерахувати усі квіти, що є у продавця, скласти адмінпротокол та відправити його у суд для винесення рішення про штраф. Та часто суд виносить рішення не про штраф, а про попередження. Тому ці штрафи лишаються на папері, ними можна тільки лякати продавців».

 Тож, поки на незаконну появу підсніжників на ринку реагують насамперед активісти, а не державні органи. Практично у кожного еколога на особистій сторінці у соцмережі є міні-звіти з фотографіями, що біля переходу чи станції метро фіксували продаж підсніжників.  Між іншим, раніше ці квіти ранньої весни зустрічались у самому Києві, у Голосіївському парку. Зараз їх нема. Тендітну білу квітку нікому захистити?

Р. S. Попри пасивність правоохоронних органів, активісти все одно радять звертатись до них та викликати на місце торгівлі весняними квітами. Андрій Плига поділився у соцмережі контактами екоінспекторів: 093 154 09 06 та 067 402 84 80. Еколог радить уточнювати, що телефон отримали від нього. Також можна телефонувати на «гарячу лінію» екоінспекції: 044 521 20 38.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати