Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Сумчани залишились без гарячої води
Жителям переважної частини міста останнім часом доводиться звикати до холодних водних процедур. Основний місцевий постачальник гарячої води ТОВ «Суми ТЕКО» припинив її подачу у зв’язку з відключенням від газопостачання, повідомляє Алла АКІМЕНКО, Суми. Причиною відключення, за словами директора підприємства Володимира Винокура, стали великі борги за газ. Загальна заборгованість тепловиків складає понад 14 тисяч гривень. Розрахуватись не дозволяє незадовільний стан проплат населення за надані «Суми ТЕКО» послуги. По багатьох житлових будинках рівень цих проплат становить не більше 50 відсотків, в результаті останнім часом підприємство збирає лише 600-700 тисяч замість 2-3 млн. гривень. Цього не тільки недостатньо, щоб погасити борги за газ, а й не вистачає на поточні розрахунки та на необхідний ремонт ТЕЦ. Якщо ситуація найближчим часом не зміниться, Суми можуть залишитись не тільки без гарячої води, але й без тепла в отоплювальний період. Як повідомив голова правління ВАТ «Сумигаз» Микола Кудрявський, кредит довіри до «Суми ТЕКО» вичерпано: «Останнім часом ми кредитували це підприємство зі своїх власних оборотних засобів, адже «Нафтогаз України» відмовив нам у кредитуванні. Але довго так не може тривати, адже у відповідь ми не отримуємо ані копійки».
Розгадано таємницю забутої хати
Таємницю однієї із забутих хат у Женишківцях розгадали уповноважені карного розшуку Віньковецького райвідділу внутрішніх справ. «Тут вони виявили гранату, обріз карабіна, стріляючий пристрій, 120 набоїв, 3200 грамів пороху. Ці боєприпаси виготовив або «вдосконалив» женишковецький громадянин у віці 38 років. Навіть набої робив самотужки, 5 серпня експертиза дала високу оцінку майстерності підозрюваного», — заявив для «Дня» начальник центру громадських зв’язків управління МВСУ області Віктор Коверзюк.
Передісторія цього виявлення вельми детективна і, на жаль, сумна. На одному з стволів, зроблених женишковецьким підпільником, — людська кров. Одначе раніше у Віньковецькому районі пропав допотопний автомобіль «Москвич». Власник пропажі тут-таки заявив в органи. Було оголошено розшук машини. Нарешті, одержали повідомлення від колег з Вінницької області: «Москвича», що розшукується, було помічено у селі Слобідка Ходацька. Цією машиною приїхали якісь троє до села, намагалися вчинити крадіжку. Двоє місцевих вдалися до спроби їх затримати. Та прогримів постріл. Один із Слобідки Ходацької впав і вже не підвівся. Украдений «Москвич» зник з місця вбивства у темряві ночі. «Вжиті оперативно-розшукові заходи дали результат: «узяли» всіх трьох. О четвертій ранку. На території Віньковецького району. Звісно ж, запитали про «походження» закривавленої зброї. Ті вказали на 38-літнього умільця-підпільника», — продовжив Віктор Коверзюк. Наразі з’ясовується, чи, бува, ще хтось не одержав послугу від цього зброяра- підпільника. Вирішено зробити «ревізію» всіх порожніх хат у селах краю, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
«Десятина» на будівництво
Дозвіл на будь-яке будівництво в Сумах відтепер видаватиметься за умови обов’язкових відрахувань на користь міста — у розмірі до 10 відсотків від вартості необхідних будівельно-монтажних робіт. Рішення про це було прийняте на засіданні виконкому Сумської міської ради. Кошти надходитимуть на рахунок управління капітального будівництва міськради і в подальшому мають використовуватись на зведення об’єктів соціального і комунального призначення та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури міста. Відрахування передбачені у разі будь-яких будівельних робіт, розширення, реконструкції, перепрофілювання та капітального ремонту об’єктів на території Сум — незалежно від їх функціонального призначення. Мер Сум Олександр Андронов назвав прийняття рішення непопулярним, але необхідним. Адже коштів на ремонт і будівництво каналізації, тепломереж та інших комунікацій місту катастрофічно не вистачає, повідомляє Алла АКІМЕНКО, Суми. До речі, не виключено, що особи, за чий рахунок ведеться будівництво, згодом отримають право пайової власності на об’єкти міської інфраструктури. Однак ще не розроблено принцип, за яким визначатиметься, в якому випадку відрахування мають становити 1 відсоток, а в якому — 10 відсотків. Саме це може стати ґрунтом для зловживань з боку відповідальних осіб. Поки що передбачається диференційований підхід у залежності від обсягів будівництва.
Ми маємо право знати?
Незабаром «Центр громадської дипломатії «Довкілля ХХI» за фінансової підтримки ОБСЄ та Британської ради планує перевидання путівника із доступу до інформації з екологічних питань «Я маю право знати…» Ця збірка — своєрідна метрика, як для еколога, так і для простого громадянина (для нього, мабуть, навіть більше).
Екологічний рух в Україні потроху починає прокидатись, проте ще зарано говорити про обізнаність населення щодо своїх екологічних прав. А їх дотримання, до речі, гарантоване й основним законом нашої держави — Конституцією. Як переконані автори путівника, а це провідні науковці, члени робочої групи з Орхуської Конвенції, читачі не лише ознайомляться з найважливішими положеннями законодавства України з питань доступу до екологічної інформації, а й зможуть отримати рекомендації, як правильно, грамотно оформити запит про надання достовірної екологічної інформації у разі потреби. Для запобігання помилок при його складанні путівник містить шпаргалку. Його побудовано у формі діалогу: запитання — відповіді. Відповіді — це перелік необхідних законів, які визначають і регулюють права на отримання екологічної інформації, процедуру захисту прав, даються детальні визначення термінів: екологічна інформація, що таке запит про надання екологічної інформації, який термін його розгляду, порядок доступу до екологічної інформації: хто може її отримати, як діяти у разі необгрунтованої відмови, чи є екологічна інформація платною та багато іншого. Дуже слушним є наведення основних «екологічних» законів та вимог до тих, хто їх повинен виконувати, перелік законів, які говорять про відповідальність у разі порушення екологічних норм. Як повідомив президент «Центру громадської дипломатії «Довкілля ХХI» Олег МАЛЬКО, є принципові відмінності запланованого видання від попереднього. Власне, тепер це буде два путівники: перший — розрахований на малечу (привчати дитину знати i розуміти й усвідомлювати свої права ще змалечку —чи ж це не є тією першою цеглиною, яка закладатиме в свідомості юних українців перші поняття такого модного на сьогодні терміну «екологічна освіта»?), друге — розраховане на підлітків і дорослих. Путівники розповсюджуватимуться безкоштовно. Перші збірки надійдуть до шкіл, дитячих садків, гімназій, повідомляє Леся ШАПОВАЛ, «День»
Випуск газети №:
№141, (2002)Рубрика
Суспільство