Перейти до основного вмісту

Медичний десант повертається на фронт

МОЗ нарешті підписав Меморандум про співпрацю з Першим добровольчим мобільним шпиталем імені Миколи Пирогова
06 лютого, 09:04
Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова, тренувальна база: Пуща-Озерна / ФОТО: medbat.org.ua

Тепер лікарі-добровольці можуть готуватись до другого запуску проекту, адже останні два місяці медики від ПДМШ у зоні АТО не працювали. Без підписання нового меморандуму з Міністерством охорони здоров’я, Міноборони та Генштабом вони не мали права бути на фронті. У матеріалі «Довіри до МОЗ немає» від 3 лютого 2016 року «День» писав, що для запуску проекту у цьому році бракувало підпису міністра охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, решта сторін це давно зробили. Після інформаційного тиску та розголосу міністр зазначив, що про цю проблему він нічого не знав, і тепер підпише документи якомога скоріше. 5 лютого урочисте підписання Меморандуму про взаємодію у рамках проекту «Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова» таки відбулося.  

Згідно з Меморандумом ПДМШ діє зі статусом мобільного загону медицини катастроф, організовує надання якісних та безоплатних медичних послуг військовослужбовцям, працівникам правоохоронних органів і цивільному населенню. Олександр Квіташвілі запевнив, що у межах підписаного документу сприятиме роботі мобільного шпиталю.

 За рік роботи на фронті та в тилу медики-волонтери врятували близько п’яти тисяч людей. На сайті ПМДШ координатори коротко описують унікальність та важливість проекту: мобільний шпиталь працює в зоні АТО за десять кілометрів від місць бойових дій, час розгортання – півгодини, волонтери можуть надати допомогу десятьом пораненим щогодини, поранених приймають з 80-кілометрового сектору боїв. Порядок надання допомоги: евакуація з поля бою, сортування, невідкладна хірургічна допомога і підготовка до евакуації у тилові медзаклади.

«День» привітав команду проекту з перемогою, а президента благодійного фонду «Перший добровольчий мобільний шпиталь імені Миколи Пирогова» Геннадія ДРУЗЕНКА розпитав про очікування та підготовку до нового старту.

«НА ПОЧАТКУ БЕРЕЗНЯ ВІДНОВИМО РОБОТУ»

- Пане Геннадію, який наразі план дій? Як готуватиметься шпиталь до відновлення роботи?

- Приємно, що здоровий глузд все-таки переміг, і ми вийшли на бажаний результат. Я вже запропонував усім сторонам меморандуму – Міноборони, Генштабу та МОЗ – провести спільну зустріч і визначити, де ми найбільш потрібні з огляду військово-цивільної медицини. Як тільки буде визначено, де і в якому складі ми потрібні, підберемо відповідних добровольців-лікарів з нашої бази, сформуємо наступну ротацію, МОЗ напише лист на департаменти охорони здоров’я обласних адміністрацій, щоб цих людей відрядили в зону АТО. Сподіваюсь, на початку березня ми відновимо роботу.

- База лікарів уже сформована, вони напоготові і чекають лише офіційного старту проекту?

- Так, у нас 400 осіб у базі, з них половина – це лікарі та медсестри. Радше ми мали пригальмовувати ентузіастів, ніж благати про участь у проекті. Серед волонтерів є ті, хто брали участь у проекті минулого року, але більша частина раніше була у резерві. Ми сподіваємося, як і передбачено меморандумом, що МОЗ розробить і підготує наказ щодо відправлення лікарів з областей у зону АТО, це їхнє внутрішнє зобов’язання. Ми сподіваємось, і Квіташвілі на камери обіцяв, що віддячать медикам, які працювали з ПДМШ цілий рік і рятували життя, оскільки ми звертались з клопотанням представити до нагород таких людей.

«ФІНАНСУВАННЯ ЗАРАЗ НА НУЛІ»

- Тобто багато чого залежить від МОЗ?

- Наразі міністр запевнив, що є бажання працювати і боротись з бюрократією, і ми готові йому в цьому допомогти. ПМДШ – це не лише наш проект, а спільний проект благодійної організації, яку я представляю, МОЗ, Міноборони та Генштабу, і тільки всі разом ми можемо його далі просувати.

- Які зараз потреби шпиталю, зокрема, матеріальні?

- Потреби великі, фінансування зараз на нулі. То вже мій безпосередній клопіт, щоб я знайшов гроші для проекту, ротацій, але треба і підтримка громадян.

«ХОЧЕМО ПОКАЗАТИ ПЕРСПЕКТИВИ ТА МОЖЛИВОСТІ МОБІЛЬНОЇ МЕДИЦИНИ»

- З якими очікуваннями готуєтесь до відновлення роботи?

- Сподіваюсь, що цей рік буде ще більш ефективний. Зараз ми чітко знаємо наші сильні сторони, працюємо над тими недоліками, які були. Найбільший наш успіх в останній фазі проекту був, коли ми вийшли на формат одночасної роботи і на фронті, і в тилу. Зокрема, в тилу ми зробили безпрецедентний кардіоскринінг на Хмельниччині, обстежили 22,5 тисячі осіб (протягом вересня-листопада 2015 року 11 мобільних бригад шпиталю об’їздили понад 500 сіл області, медогляд мешканців включав кардіограму, вимірювання тиску та рівня глюкози у крові – Авт.). Ті, хто нас підтримував, сподіваємось, надалі це робитимуть, можливо, ще долучаться міжнародні донори. Ми готові не просто допомагати людям, а й показувати перспективи та можливості мобільної медицини як в умовах війни, так і для мирного населення, зокрема у сільській місцевості.

«МИ ПОСТАВИЛИ МЕДИЦИНУ НА КОЛЕСА»

- У чому унікальність вашого проекту, крім власне мобільності?

- Ми працюємо з військовими та цивільними, хоча взагалі це – паралельні системи, які практично не перетинаються. Замість прив’язки до конкретних приміщень, ми поставили медицину на колеса, тобто, вона їде до пацієнта, а не пацієнт їде до лікарні. Унікальність не тільки у тому, що ми переїжджаємо, а в тому, що за допомогою сучасних засобів зв’язку ми можемо залучати потенціал провідних медичних інституцій. Умовно кажучи, приїхали ми в Широкине, машина з передової привезла пораненого, важка ситуація, тут же іде передача оцифрованого рентгену чи кардіограми до київських провідних інститутів, і тут же – консультація провідного спеціаліста.

Це відкриває фантастичні можливості для скорочення витрат і взагалі для переосмислення самої філософії медицини. Замість того, щоб везти пацієнта з Шепетівки до Хмельницького, переконатись, що там не можуть йому дати ради, і везти в Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Амосова в Київ, наш проект дозволяє не далі Шепетівського району встановити діагноз та при потребі відразу везти в інститут Амосова.

Лишається вірити, що МОЗ більше не підведе.

- Я сподіваюсь, що переконав міністра, що від цього проекту виграють усі сторони. Ми з великою повагою ставимось до тих, хто прийшов реформувати медицину у комфортних кабінетах, але ще важливіше запускати такі пілотні проекти, які працюють у реальних українських умовах. ПДМШ – новітній проект, і на сьогодні дуже вдалий.

Про способи допомоги ПДМШ можна дізнатись на офіційній сторінці проекту http://medbat.org.ua або ж здійснити безготівковий платіж на наступний рахунок:

БО «БФ «Перший добровольчий мобільний шпиталь ім. Миколи Пирогова»
Ідентифікаційний код юридичної особи : 39932886

Для переказів у гривнях:
р/р 26007052743108
в Печерській філії ПАТ КБ «Приватбанк»
МФО 300711

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати