Перейти до основного вмісту

Несмачно, як у школі...

Депутат пропонує зробити харчування для учнів платним, а експерти – контролювати меню батькам
03 січня, 16:19
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

На запитання, що приготували кухарі на шкільний сніданок, зазвичай чую від доньки-першокласниці: «Щось несмачне, я нічого не їла». Зараз сніданки для учнів початкової школи оплачує київська влада. Решта дітей можуть харчуватися у школі за гроші. Приміром, шкільні обіди у нашій школі для учнів молодших класів коштують 20 гривень на день. Однак чимало дітлахів ідуть до їдальні з домашніми перекусами. Чомусь шкільна їжа їм не до смаку.

«Дитина розповідає, що торік у школі готували смачніше, а зараз не хоче їсти, бо несмачно. І це з врахуванням того, що ціна виросла. Голова нашого батьківського комітету звернулася з цим питанням до адміністрації школи, але це їй дуже не сподобалось», - писала одна з матусь у «Фейсбуці», коментуючи проблему шкільного харчування.

Водночас народний депутат Олег Барна нещодавно зареєстрував власний проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення обов’язковим харчуванням учнів закладів загальної середньої освіти. Він пропонує зробити харчування у школах обов’язковим і платним. Проте у тексті закону немає ні слова про зміни до меню, поліпшення якості продуктів тощо. Наразі із законопроектом ознайомлюються у парламентському комітеті з питань науки і освіти.

У тексті законопроекту зазначається, що наразі безкоштовним харчуванням забезпечено лише 40% школярів. На думку нардепа, відсутність харчування учнів призвела до послаблення їхнього здоров’я, різкого збільшення захворюваності, особливо органів шлунково-кишкового тракту. Через це держава та родина витрачатиме значно більше коштів на лікування. Дешевше буде заплатити за шкільний обід. Пропонується, щоб 30% його вартості сплачували органи місцевого самоврядування, решту – батьки. Олег Барна пропонує залишити харчування безкоштовним лише для дітей із малозабезпечених сімей.

Чомусь нардеп не врахував те, чи погодяться батьки платити за неідеальне шкільне меню. А, наприклад, у Києві на початку навчального року вони почали скаржитися до міської влади на погану якість харчування у школах. Депутати Київради навіть створили спеціальну комісію, яка перевіряє батьківські скарги та збирає рекомендації для вирішення проблеми. Нещодавно департамент освіти і науки, молоді та спорту Київської міської держадміністрації провів опитування серед батьків столичних школярів. За його даними, 51% батьків незадоволені організацією харчування дітей у школі, зокрема якістю продуктів - 63%, санітарним станом – 63%, цінами – 23%.

Щоб покращити роботу шкільних їдалень, батьки пропонують розширити асортимент, дати можливість обирати страви, контролювати якість продуктів, додати більше овочів і фруктів, змінити меню та кухарів, виключити шкідливу їжу, подавати їжу гарячою тощо. Зауважмо, законопроект про платне харчування у школі не передбачає таких нововведень.

«Освіта є обов’язковою та безкоштовною, тому у школах не можуть нав’язати платну послугу. Якщо зробити харчування обов’язковим, це означає, що батьки обов’язково повинні за нього сплачувати. Це абсурд. Це не відповідає нинішньому законодавству, - вважає Олена Бондаренко, співголова громадської організації «Батьки SOS». – Якість харчування постійно обговорюється, і батьки на даний момент не вичерпали всі можливості, які мають для вирішення цієї проблеми. Вони можуть створювати бракеражні комісії, щоб оцінювати якість харчування та проводити перевірки. У багатьох випадках, коли батьки втручаються у цей процес, їм вдається покращити ситуацію. Але нерідко батьки чинять простіше – якщо дитині не подобається харчування, дають щось із собою. Кожен шукає свій вихід. Хоча багато залежить від керівника закладу. Якщо він цим питанням не переймається, тоді мають втрутитися батьки. І вирішувати цю проблему треба не персонально, а глобально».

Торік батьки з Громадської ради при управлінні освіти та науки у місті Бровари ініціювали перевірку харчування у закладах освіти свого міста. Результати виявили порушення санітарних норм у їдальнях та кухнях деяких шкіл. Зауваження стосувались безладу в відділеннях для миття посуду, зберігання овочів та харчів загалом - наприклад, в одному випадку молочні продукти тримали поряд із банками з фарбою для ремонту. Далі в управлінні освіти і науки Броварської міськради зібрали на нараду кухарів, медпрацівників і чиновників, які відповідають за якість харчування у школах і дитсадках. Це стало першим кроком до поліпшення шкільного меню.  І нові закони тут ні до чого.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати