Перейти до основного вмісту

«Ніхто не гарантує безпеку підопічних і персоналу»

Яка ситуація склалася у місцях несвободи на Донбасі
22 грудня, 17:35
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Понад рік монітори приділяють велику увагу установам поблизу лінії розмежування у зоні проведення АТО. Так, у грудні експерти відвідали місця несвободи Луганської області (нагадаємо, місця несвободи — заклади, де кожен може опинитися за рішенням адміністративного, судового або іншого органу, без права залишити їх із власної волі). Представники НПМ поділилися враженнями від поїздки Луганщиною і розповіли про вже третю видачу засуджених із окупованих територій.

ПЕРСОНАЛ РЯТУЄ ПІДОПІЧНИХ

«Ми відвідували психіатричні лікарні, психоневрологічні інтернати, заклади для дітей у Сватовому, Попасній, Дмитрівці, Щасті тощо. Раніше вже була у цих місцях. За рік умови утримання людей покращилися, але ніхто не гарантує безпеку підопічних і персоналу», — констатує Тетяна Печончик, моніторка НПМ, голова Центру інформації про права людини. Загалом покращилося забезпечення харчами, надано кошти на медикаменти, деякі заклади придбали нові пральні машинки. Але все «перекриває» факт, що поруч — зона бойових дій. Так, співробітниця Попаснянського спеціального будинку-інтернату дорогою на роботу загинула через обстріл. У психоневрологічних інтернатах Луганщини не вистачає персоналу. По-перше, такі установи часто розташовані далеко від великих населених пунктів, туди важко дістатися. Крім цього, частина персоналу залишилася на окупованій території.

У деяких закладах вражає дбайливе ставлення співробітників до підопічних. Інтернат у селищі Нижньому Луганської області чотири місяці потерпав без фінансування, бо опинився на непідконтрольній Україні території. Підопічних — майже 150 людей — годували співробітники установи, які приносили свою городину і консервацію. До речі, проблеми з продуктами виникають і на територіях під контролем України: у деякі населені пункти постачальники відмовилися привозити харчі, бо забагато перевірок на блокпостах.

В обласній загальноосвітній санаторній школі-інтернаті, що у місті Щастя, перебуває 149 дітей із захворюваннями легенів. Більшість підопічних мають батьків, але потребують спеціального догляду, також є ті, ким опікується заклад. Поруч нерідко трапляються обстріли, і дітей евакуюють до Новоайдару або Кремінної, але потім повертають назад. «Життя і здоров’я таких дітей — у небезпеці, поки триває АТО, — переконана Олена Темченко, співробітниця департаменту з реалізації НПМ офісу Уповноваженого ВР України з прав людини. — Ми не можемо примусити батьків вивезти дітей з цих територій, але ризикувати життям сиріт, за яких відповідає держава, злочинно». Схожу ситуацію можна спостерігати в інтернатах Донецької області.

РЯТУЮТЬ В’ЯЗНІВ І КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ

На початку грудня втретє з території, підконтрольній «ДНР», українській стороні передали засуджених. Цього разу це було 20 людей із Єнакіївської виправної колонії №52, засуджених до довічного позбавлення волі. Зараз ці люди перебувають у Маріуполі, їхню долю вирішують. Загалом з ініціативи омбудсмена, за підтримки міжнародних організацій і після тривалих перемовин з «ДНР» домоглися передачі 49 в’язнів.

«Передача відбувається у «сірій зоні», в оточенні спецпризначенців. Ми перевіряємо, чи тих осіб передали, потім засуджених під конвоєм везуть до Маріуполя. Задача Уповноваженого — бути присутньою як гарант безпеки двох сторін, — каже Юрій Бєлоусов. — Ми пересвідчилися, що всі ці 20 осіб здорові. Плануємо з ними поспілкуватися і дізнатися про умови у місцях позбавлення волі на непідконтрольній Україні території».

Евакуювати треба не лише людей, а й документи. Зараз представники омбудсмена ведуть перемовини про повернення кримінальних справ осіб, які перебувають у СІЗО на територіях під контролем України. За словами Юрія Бєлоусова, ці люди можуть перебувати у слідчому ізоляторі все життя через відсутність матеріалів їхніх справ.

Монітори не оминають увагою ситуацію у місцях несвободи «сірої зони» Донбасу. «Візити — тільки частина нашої роботи, — акцентує Олена Темченко. — Йде постійне телефонне опитування персоналу щодо проблем в їхніх установах, збираємо інформацію від ЗМІ, волонтерів і міжнародних організацій. Моніторинг цієї зони триває».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати