Остання зима Гостиного двору?
Суд лишив пам’ятку в орендаря, котрий довів її до руйнування і відмовляється від консервації
У Господарському суді міста Києва днями пройшло фінальне засідання у «справі Гостиного двору». Нагадаємо, вона розглядалась за позовом Фонду державного майна, котрий вимагав повернути пам’ятку архітектури у державну власність. Наразі двір орендує ПАТ «Укрреставрація», адвокати компанії у суді переконували, що державі нічого не віддаватимуть, бо самі ведуть там ремонтні роботи. Однак активісти навели судді переконливі докази – сотні фотографій з Гостиного двору, зроблені у середині вересня під час спеціальної громадської експертизи від Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.
На світлинах зафіксували, що на території пам’ятки немає ні робочих, ні будівельної техніки, ні завезених будматеріалів. Стоїть ідеальна тиша, а сам Гостиний двір поволі руйнується. Однак ці докази не переконали суд. Остаточне рішення – пам’ятка лишається в руках орендаря, який фактично довів її до руйнації і відмовляється від консервації. Фонд держмайна готується подавати апеляцію, та чи витримає Гостиний двір ще одну зиму?
«СТАН ПАМ’ЯТКИ ЖАХЛИВИЙ»
Експертиза від УТОПІК проводилась неспроста. Під час попереднього засідання суду адвокат «Укрреставрації» заявив, що компанія збирається поновити в Державній архітектурно-будівельній інспекції дозвіл на будівництво. Раніше активісти через суди скасували договір про оренду землі, таким чином в орендаря немає законних підстав для продовження будівництва. Тож висновки комісії мали стати контраргументами, які б переконали суд, що пам’ятка потребує захисту та її краще повернути державі.
«Я була у складі громадської експертної комісії, ми зробили тисячі фотографій. Там ніякі роботи не ведуться, по суті, сидить один охоронець, але стан пам’ятки жахливий, у підвалі стоїть вода, цілий басейн утворився, стіни замокають… Як можна було не помітити, що двір руйнується, а роботи не ведуться? – нарікає на упередженість судді член УТОПІК, активістка громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Ірина Нікіфорова. – Цю експертизу ми проводили 22 вересня, у складі комісії були архітектори та інші фахівці. Ми сподівались, що суддя сприйме ці аргументи. Рішення судді свідчить про її заангажованість – вона не бачить документів, а вірить на слово адвокату».
«БУДИНОК ТРЕБА ЛІКУВАТИ»
«У складі цієї комісії була вся наша робоча група, утворена раніше, щоб стежити за станом пам’ятки, - зазначає депутат Київради Вікторія Кустова. – Стіна, що праворуч від Києво-Могилянської академії, вся мокра, не висихає. Якщо все це заморозиться і розморозиться кілька разів – це руйнація. Всю споруду треба лікувати, сушити від води, зробити відмостки, щоб вода не затікала далі. Це вже хворий будинок, який треба відновлювати. Вони ж вирили великий котлован, глибиною метрів на чотири, прямо над метрополітеном, який під час дощів і снігів заповнюється водою. У мене є листи від метрополітену, у яких просять вирішити це питання, демонтувати цей котлован, бо у них через це аварійна ситуація на Куренівсько-Червоноармійській лінії».
Кілька років тому депутати Київради спільно з «Андріївсько-Пейзажною ініціативою» відкрили благодійний рахунок, на який зібрали кошти, необхідні для консервації пам’ятки, замовили проект рятувальних робіт, закупили необхідні матеріали, однак орендар просто не пустив нікого на територію пам’ятки. Хоча консервацію зобов’язана була провести саме «Укрреставрація» - коли припинила будівельні роботи та перетворення двору у торгово-розважальний центр. Сталось це під тиском громади та з початком судової тяганини.
«Вони не хотіли консервувати об’єкт, оскільки вважали скасування договору оренди незаконним, - продовжує Вікторія Кустова. – Наш проект виконали професіонали, він був дуже лояльним: ніде ми не торкалися стін, це все були приставні відмостки, щоб відвести воду від споруди, у проекті було враховано накриття торців стін. Передбачалось відведення води з котловану. Але орендарі не пустили нас на об’єкт, особисто мені погрожували, що на мене повісять мільйони, які вони вклали у це будівництво. Тому ми не змогли виконати роботи з консервації. На той момент об’єкт ніхто не забирав, і ще тоді треба було сісти за стіл переговорів і змінити проект відповідно до законів архітектури. Бо цей будинок – яскравий приклад архітектурного класицизму».
РІШЕННЯ ЗАПЛЮЩЕНИХ ОЧЕЙ
Імовірно, саме через вкладені кошти орендар готовий продовжувати боротьбу за Гостиний двір. Зробили тут дійсно чимало, правда, аж ніяк не на користь пам’ятці: засклили фасади, забудували внутрішній двір, передбачали парковку на Контрактовій площі для майже 400 автівок. За словами Вікторії Кустової, із дев’яти тисяч квадратних метрів орендар створив тут 27 тисяч. Це все орендні площі, за які планувалось отримувати чималі прибутки. Хорошим компромісом могла б стати угода про компенсацію вкладених коштів, однак у міста таких грошей нема, та й «Укрреставрація» усі ці роки відмовляється від будь-яких переговорів.
«Двір продовжує перебувати в оренді у комерційних структур Андрія Кравця, завгоспа Януковича, довіреної особи колишнього президента («Укрреставрацію» пов’язують саме з Кравцем. – Авт.), - прокоментував у Facebook судове рішення народний депутат України, активіст Ігор Луценко. – Проблема не тільки у наявності морально неприйнятної ситуації, коли органи прокуратури нічого не роблять, щоб захистити інтереси держави, і дозволяють холуям Януковича і далі хазяйнувати на найбільш ласих об’єктах нерухомості, вкрадених за попередньої влади. Проблема у тому, що ці холуї демонстративно нищать пам’ятку містобудування, якою є на сьогодні Гостиний Двір. Суд прийняв рішення, оскільки НЕ ПОМІТИВ, що Гостиний зруйновано. Суд вважає, що з Гостиним все в порядку, що орендар (Кравець) поводиться з орендованою власністю нормально, як слід. Суд прийняв рішення, котре можна було прийняти лише з широко заплющеними очима, бо факт руйнації Гостиного двору як пам’ятки, а отже підстав розривати договір з Кравцем, очевидний для будь-кого».
Попри програний суд і певну нерівність сил, активісти разом з Фондом держмайна готові відстоювати пам’ятку далі. «День» стежитиме за розвитком ситуації.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство