Пільги чи розвиток?
Чорнобильські проблеми у вимірі ЖитомирщиниДепутати Житомирської облради і керівництво області б’ють на сполох — регіону, що постраждав від аварії на ЧАЕС чи не найбільше, гостро не вистачає коштів на вирішення «чорнобильських» проблем, а у проекті держбюджету на наступний рік збільшення їх фінансування не передбачається. На позачерговій сесії обласного парламенту, спеціально для розгляду цих питань, заступник голови облдержадміністрації Микола Черненко навів, зокрема, такі цифри. З 200,1 млн. грн., виділення яких передбачено держбюджетом для допомоги постраждалим від радіації людям (на Житомирщині їх понад 370 тисяч), надійшло лише 149 млн. грн. або 74, 5%. Заборгованість із компенсаційних виплат сім’ям з дітьми та безплатне харчування потерпілих дітей склала 15,2 млн. грн. При постійному зростанні захворюваності потерпілих жителів (зараз на диспансерному обліку перебуває майже 218 тисяч громадян, з яких 55 тисяч дітей) з року в рік зменшується кількість людей, які мають можливість безкоштовно оздоровитись в санаторіях. Враховуючи систематичне і суттєве подорожчання путівок, у нинішньому році в порівнянні з 2001 роком такий шанс мало у 2,5 рази менше постраждалих. Це при тому, що самі вони виділяють проблеми лікування і оздоровлення як найважливіші, а за прогнозами, після 2006 року очікується зростання серед ліквідаторів захворюваності на злоякісні утворення щитовидної залози і лейкемію. До того ж замість передбачених 4,4 млн. грн. на медпостачання потерпілих (це 13% від потреби) виділено всього 2,5 млн. грн. Хронічно недофінансовуються витрати на переселення сімей із забруднених територій, забезпечення житлом сімей інвалідів-ліквідаторів і сімей, де є постраждалі від радіації діти-інваліди, низка інших потреб. Загострилась проблема виплати певних компенсацій, передусім на оздоровлення, які повинні нараховуватись у відповідності із розміром мінімальної зарплати і щодо яких за позовами постраждалих громадян прийнято на їхню користь більше 6 тисяч судових рішень на загальну суму близько 88 млн. грн., а кошти на це держбюджетом не передбачені. (Про початок боротьби за названі виплати «День» кілька років назад писав. — В.К. ). Внаслідок цього арештовуються рахунки керівних районних інстанцій. Але, за словами голови Овруцької райдержадміністрації Ігоря Клименка, у цьому районі виплат таких компенсацій у обумовлених законом розмірах (це тисячі і десятки тисяч гривень на одну особу. — В.К.) домоглися для себе тільки судді.
В той же час, на думку голови постійної комісії облради з чорнобильських питань Сергія Бутенка, з боку центральних органів влади спостерігається послаблення уваги до потреб постраждалих людей, особливо в сфері їхнього соціального захисту. Серйозною він вважає також проблему сотень довгобудів, в результаті чого, із його слів, дуже великі кошти, виділені на капітальні вкладення, фактично «закопані» у землю і не дали очікуваного результату. Утім і М.Черненко, і С.Бутенко вказували, що назріла необхідність перегляду статусу низки забруднених населених пунктів і переводу їх з категорії обов’язкового відселення в число таких, відселення яких є добровільним. (Проблема ця обговорюється вже кілька років, але раніше облрада не давала згоду на зміну статусу. — В.К. ). Це з одного боку дозволить розвивати соціальну інфраструктуру в таких селах і містечках, чого зараз з причини законодавчих обмежень робити не можна, але з іншого — позбавить їхніх мешканців деяких пільг. З цього приводу представники пікетувальників, які з’їхались із забруднених районів і розташувалися під облрадою під час сесії, висловили пропозицію: щоб туди разом із сім’ями переїхали ті, хто ініціює подібні рішення.
Саму дилему — соцзахист чи розвиток — найбільш чітко окреслив у своєму виступі депутат Верховної Ради від Партії регіонів, екс-губернатор Житомирщини Сергій Рижук, який наполягав, що у спрямуванні бюджетних коштів акцент слід зробити на вкладеннях у створення виробничої бази у забруднених районах, які потребують соціальної і економічної реабілітації. Витрачання на пільги і компенсації до 90% бюджетних чорнобильських коштів він вважає не ефективним. Але цілком обґрунтовано можна спрогнозувати, що зворотнім боком такого підходу буде зростання втрат від «закопування» бюджетних грошей в сумнівні проекти або довгобуди (доречно згадати, що говорив про них депутат С.Бутенко) чи їх банальне розкрадання. Саме для того їх, зазвичай, і «вибивають». Утім депутат облради від «Нашої України» і одночасно голова комісії з гуманітарних питань Микола Крук в коментарі для «Дня» зауважив, що на даний час він не має підстав для подібних застережень, але водночас сказав, що є достатньо прикладів, коли з путівками для чорнобильців їдуть у санаторії люди, які аж ніяк до цієї категорії не входять. І все ж цікаво буде подивитись, як проголосують народні депутати України, вихідці з Житомирщини, що пройшли за списками Партії регіонів, при ухваленні закону про держбюджет на 2007 рік, якщо там не будуть враховані нагальні потреби подолання чорнобильського лиха в області.
В підсумку сесія вирішила звернутися із клопотанням про проведення у Верховній Раді дня уряду з чорнобильських питань. Цілком зрозуміло, що в процесі прийняття бюджету подібний захід може підсилити позицію не тільки Житомирщини, але й інших постраждалих областей (їх представники на сесії активно підтримали цю пропозицію). Порушено також клопотання про виділення на наступний рік коштів для вирішення низки важливих проблем (їх перелік досить великий, і включає запити в сумі на десятки мільйонів гривень). Підхід в принципі традиційний, але і варіантів для того, щоб до них дослухались, у таких регіонів, як Житомирщина, не так багато. Щоправда, області часто вказують на місцеві матеріальні і фінансові резерви, але це тема іншої розмови.