Щоб ліс залишився…лісом
Якщо Київрада проголосує за неузгоджений з громадою детальний план території Биківні, зупинити вирубку дерев буде неможливо, кажуть активісти
Мешканці Биківні пишуть листи у різні інстанції, звертаються до судів, влаштовують пікети під мерією, створюють петицію за збереження Биківнянського лісу. Роблять це, не полишаючи надії, що таки вдасться вберегти від знищення 200 гектарів зелених насаджень. Влада робить вигляд, що громаду чує та їхні зауваження враховує. Навіть погодилась спільно з активістами переглянути детальний план території, проти якого і збурились мешканці, оскільки він передбачав забудову лісу. Однак до роботи погоджувальної комісії, котра мала переглянути ДПТ, увійшли здебільшого чиновники та забудовники, від громади було чомусь лише двоє осіб.
Далі на обговорення комісії був винесений зовсім інший варіант детального плану території, який вирубки лісу прямо не передбачає, але ризики зберігає. Саме за цей план, неузгоджений з громадою, цього тижня намагались проголосувати члени земельної комісії Київради, включивши питання до порядку денного у графі «Різне». Через тиск та черговий пікет громадськості питання було знято з розгляду. Однак наступного вівторка воно знову опиниться на столі земельної комісії. Якщо депутати такий варіант підтримають, далі за документ має голосувати Київрада. Ризик втратити зелені легені під Києвом залишається вкрай великим.
АФЕРА НА 200 ГЕКТАРІВ
Нагадаємо, афера з Биківнянським лісом почалась ще за часів мера Леоніда Черновецького. Тоді з порушенням законодавства було виділено близько тисячі земельних ділянок прямо там, де зараз ростуть дерева. «Громада навіть не здогадувалась про це. Для того щоб це легалізувати, до мерських виборів готується ДПТ Биківні, висувається на розсуд громади, але містить багато порушень містобудівної документації, суперечить Генплану- 2020, але дозволяє узаконити землевідведення та передбачає висотну забудову селища, - відзначає Тетяна Гірченко, активістка з Биківні. – Громада цей план відкинула. Віталій Кличко обіцяв розібратись. Після виборів з порушенням законодавства формується погоджувальна комісія, на розгляд якої був винесений інший план. У ньому усі землевідведення приховали і зменшили поверховість забудови. Тепер київська влада виставляє все так, що всі зауваження враховані, землевідводів нема, ліс зберігається, все буцімто гаразд».
За словами Тетяни Гірченко, у першому варіант плану території був стадіон, парк та сквер, і все це посеред лісу. Як можна створити новину зелену зону у лісі – нонсенс. Активісти показали «Дню» лист від КП «Дарницьке лісопаркове господарство» до КО «Інститут генерального плану м. Києва», що для створення паркових зон мають бути зовсім інші принципи озеленення, ніж є зараз у лісовій зоні Биківні, тому пропонувалось створити такий парк за рахунок інших земель. Однак для членів погоджувальної комісії, вочевидь, це не стало контраргументом.
ЗАГАДКОВА КОМПЕНСАЦІЯ
Натомість депутати знайшли іншу причину, чому 200 гектарів лісу варто роздати під будівництво - тут отримали земельні ділянки пільгові категорії громадян, зокрема члени родин Небесної Сотні та учасники АТО.
«Але ж ніхто не розказує людям, що їм доведеться заплатити державі компенсацію за знищення дерев, одне дерево вартує три тисячі гривень, приміром, на десяти сотках росте сотня сосен, то родині атовців треба відшкодувати державі 300 тисяч гривень? - зауважує голова ініціативної групи мешканців Биківні Микола Косинець. – Ми пропонували Віталію Кличку знайти для пільговиків інші території під землевідведення: колишню промзону, колишню військову частину, як варіант – от будується у нас із порушеннями житловий комплекс «Лісова казка», це будівництво треба або заморозити, або змусити забудовника надати певну кількість квартир пільговикам. Ще один варіант – купити цим родинам квартири. Але влада не йде на компроміс».
МАНІПУЛЯЦІЯ НА ІМЕНІ НАДІЇ САВЧЕНКО
Після родин АТО та Небесної Сотні до биківнянського конфлікту влада долучила родину Надії Савченко, запропонувавши їй у селищі земельну ділянку. «Мама Надії Савченко Марія Іванівна та сестра Віра висловили позицію Надії щодо небажання отримувати такий «подарунок», як земельна ділянка у Биківнянському лісі, - прокоментувала на своїй сторінці у «Фейсбук» депутат Київради Тетяна Меліхова. – Це питання було знято з порядку денного сесії. Наразі, коли громада селища Биківня, активісти та екологи протестують проти надання земель в Биківнянському лісі, питання про надання земельної ділянки герою України Надії Савченко виглядає як провокація. Невже Київ не може знайти земельну ділянку в іншому місці?».
Такі зумисні конфлікти, то з атовцями, то з родиною бранки кремля, активісти називають маніпулятивними технологіями, що йдуть від імовірних забудовників, таким чином тиснуть на депутатів Київради. Аби покласти цьому край, активісти вкотре вимагають переглянути та затвердити законний план території Биківні, провести ще одні громадські слухання та скасувати давні землевідведення.
НА ПАПЕРІ ЛІСУ НЕ ІСНУЄ
Однак справу ускладнює той факт, що офіційно Биківнянський ліс не є лісом. «Історія цієї земельної афери почалась ще 1952 року, коли 200 гектарів землі було виділено для будівництва радіостанції. 1998 року ця земля через ліквідацію радіостанції лишилась нічийна, ніхто на баланс її не взяв. З 2000-х років почали тихенько виділятись землі, так афера розпочалась. У малоповерховість забудов ніхто не вірить, тому що вже будується висотний комплекс «Лісова казка». Спочатку він планувався як ТРЦ, а вже зараз має 12 поверхів, і зводиться великими темпами», - додає Микола Косинець.
Також зведено посеред лісу декілька маленьких будиночків, мешканці кажуть, що це самовільне будівництво. Але факт лишається фактом. Ліс нічийний, отже, ніяких покарань за його знищення не передбачається. Як розповів Микола Косинець, щоб не сплачувати компенсацію за рубку дерев, забудовники просто підпалюють їх. За останні роки нарахували понад 200 таких пожеж. Мерія не робить нічого, аби узаконити ліс, натомість намагається переконати громаду, що на папері його взагалі не існує.
Ще один шанс врятувати ситуацію – суд. Ініціативна група подала позов до Окружного адміністративного суду м. Києва, аби визнати роботу погоджувальної комісії неправомірною. Наприкінці місяця заплановані перші судові засідання. Тож битва за ліс триває.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство