Перейти до основного вмісту

Суддями скоро займуться всерйоз

16 вересня, 00:00

На нинішньому тижні гарант незалежного правосуддя повинен відсвяткувати своє новосілля, що в сьогоднішній ситуації дозволить нарешті Вищій раді юстиції України (ВРЮУ) розпочати повноцінно працювати. А на прикінець вересня заплановане перше повноцінне засідання ВРЮУ, головним питанням якого має стати призначення суддів. Хоча справ у нової, але дуже важливої структури, безліч. Ще не призначені три члени ВРЮУ від Верховної Ради, не укомплектований штат, немає меблів, техніки.

Уряд до цього часу не виконав і своєї обіцянки забезпечити Вищу раду приміщенням. Як стало відомо «Дню», рада вимушена орендувати приміщення самостійно. Щоправда, це дрібниці порівняно з тим, що створена нещодавно структура опинилася перед проблемою певної невідповідності прийнятого навесні цього року Закону «Про Вищу раду юстиції України»... Конституції, так само як і іншим законодавчим актам країни, у яких відносини з ВРЮУ інших інститутів влади не передбачені. Зокрема, згідно з законом, члени ради не одержали права вносити до Верховної Ради представлення про призначення суддів на довічний термін, хоча в Конституції це передбачено. За словами Юрія Полтавця, члена Вищої ради юстиції, приведення норм закону до відповідності з законодавством України — головна умова для нормальної роботи.

У нового органу контролю — благородне завдання: забезпечити комплектування високопрофесіонального корпусу суддів, призначення їх на посади, підвищення, звільнення з посад і застосування до них заходів дисциплінарного впливу. Вища рада юстиції може притягнути до дисциплінарної відповідальності навіть Голову Верховного Суду, якщо для цього буде достатньо підстав.

Нова для України структура, котра свідчить про прагнення третьої гілки влади до незалежності, для небагатьох європейських країн — вже давно не дивина. Такі ж або подібні державні організації успішно функціонують у Франції, Португалії, Іспанії, Італії. І часто їх співробітники мають набагато більше функцій і повноважень. Однак незмінною залишається мета забезпечення нормальної діяльності незалежного від виконавчої і законодавчої влади суддівського корпусу. Тому міжнародний інтерес, викликаний створенням подібної організації в Україні, цілком виправданий. Серед пропозицій — не тільки обмін досвідом, а й конкретна допомога в організації роботи, інформаційній підтримці. За ініціативою Стівена Пфайфера, посла США в Україні, вже запланована серія зустрічей на рівні міністерства юстиції США, проведення консультацій з експертами з приводу необхідних змін у законодавстві. За підтримки французької сторони планується організувати стажування українських суддів у Франції.

№176 16.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати