Свідчення безкарності...
У відповідях офіційних органів на інформаційні запити «Дня» щодо незаконного видобутку бурштину![](/sites/default/files/main/articles/25032016/7foto.jpg)
За останній тиждень «бурштинова» тема в медіа трохи затихла, але проблема від того менш гострою не стала. Заяви — є. Зрушень — немає. Зокрема, в середу у відповідь на звернення голови Рівненської ОДА про введення озброєних підрозділів командувач Національної гвардії України Юрій Аллеров заявив на брифінгу: «Ми готові підтримати поліцію й інші формування... але треба працювати з організаторами цих дій, а не з людьми, які риють лопатами. Це має бути комплексний підхід, а залучення однієї Нацгвардії, по-моєму, безглуздо».
«НЕЗАКОННОМУ ВИДОБУТКУ БУРШТИНУ СПРИЯЄ ВІДСУТНІСТЬ КОНТРОЛЮ...»
Тим часом «День» отримав нарешті всі відповіді на свої інформаційні запити (про перші з них див. у № 47-48 від 18 березня). Так, у розлогому листі від Державної екологічної інспекції України за підписом її голови Андрія Заїки наводяться дані щодо обсягу понищених земель (у Рівненській області — 1056,79 га, у Волинській — 14,4 га), які під час недавнього круглого столу з екоактивістами навіть представниця Мінекології назвала заниженими. На Рівненщині, згідно з наданою відповіддю, виявляється, не лише в минулому, а ще й у 2014 році діяла міжвідомча робоча група (з представниками обласної прокуратури, поліції, екоінспекції, сільгоспінспекції, управління лісового та мисливського господарства) щодо протидії незаконному видобутку, а на Житомирщині до складу аналогічної групи входять ще й представники СБУ та прикордонної служби. На Житомирщині спеціальними групами «постійно здійснюються рейдові заходи», а на Волині цього року провели вже вісім позапланових перевірок. Цікаво, що «протягом поточного періоду 2016 року фахівцями Держекоінспекції у Рівненській області виявлено сім випадків порушення природоохоронного законодавства, в межах семи кримінальних проваджень складено 72 протоколи про адміністративне правопорушення, притягнуто до адміністративної відповідальності 14 громадян та накладено штрафів на загальну суму 9,044 тис. грн, стягнуто 8,330 тис. грн». Відповідь від екоінспекції датована 16 березня — а шокуючі фото та відео, зняті активістами ВГО «Автомайдан» біля Володимирця та у Кухітській Волі, були поширені у ЗМІ 14 березня. І там зафіксовано явно не сім випадків порушення природоохоронного законодавства... На думку А. Заїки, «незаконному видобутку бурштину сприяє відсутність контролю з боку суб’єктів господарювання, органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади за використанням територій». Хочеться емоційно уточнити: відсутність будь-якого контролю державних органів.
ЛЯКАЮТЬ... ШТРАФАМИ
Скількох злочинців спіймала поліція? Заступник начальника Головного слідчого управління Національної поліції Євген Рогачов повідомив, що «слідчими підрозділами головних управлінь Національної поліції у Волинській, Житомирській та Рівненській областях протягом 2015 року здійснювалося досудове розслідування у 824 кримінальних провадженнях про злочини у сфері незаконного видобутку бурштину. З числа закінчених кримінальних проваджень у 122 до суду направлено обвинувальні акти, в тому числі з угодою про визнання винуватості та клопотаннями про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру. Крім того, протягом січня-лютого 2016 року здійснювалося досудове розслідування в 327 кримінальних провадженнях цієї категорії, з яких досудове розслідування закінчено у 32 провадженнях. Із числа закінчених кримінальних проваджень у 16 до суду направлено обвинувальні акти, в тому числі з угодою про визнання винуватості».
На Житомирщині, відповідно до інформації начальниці відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури області Лілії Лук’янчук, за 2015–2016 роки суди покарали аж... 25 осіб, причому абсолютну більшість — штрафами. «Ще одній особі призначено покарання у вигляді позбавлення волі строком на три роки та застосовано звільнення від відбування покарання з випробуванням», — ідеться у відповіді на запит. І чого мають тоді боятися старателі? На штрафи їм є де заробити. Начальник відділу організації прийому громадян, розгляду звернень та запитів прокуратури Рівненської області Віроніка Мікула не конкретизувала, до якої міри відповідальності притягли «бурштинників»: «...у 2015 році... до суду спрямовано 80 обвинувальних актів, із них 67 судами розглянуто з винесенням обвинувальних вироків. Протягом 2016 року (станом на 16.03.2016)... здійснювалося процесуальне керівництво у 300 кримінальних провадженнях за фактами незаконного видобутку бурштину, за результатами розслідування яких до суду спрямовано 10 обвинувальних актів, із них 2 судами розглянуто з винесенням обвинувального вироку».
«ДОМАГАЄМОСЯ ВВЕДЕННЯ «ОСНОВ ЕКОЛОГІЇ» ДЛЯ ОБОВ’ЯЗКОВОГО ВИВЧЕННЯ»
Складається враження, що щиро вболівають за зруйновану природу тільки екологи. Про корені проблеми «День» поспілкувався з головою Всеукраїнської екологічної ліги Тетяною ТИМОЧКО.
— Яких збитків уже зазнала природа від видобутку бурштину в Житомирській, Рівненській та Волинській областях? Чи є якісь тенденції?
— «Бурштинова лихоманка», від якої вже багато років потерпає Полісся, завдає непоправної шкоди довкіллю. Розвиток нелегального бізнесу з видобутку бурштину призвів до того, що серед лісів Рівненської, Житомирської та Волинської областей з’явилися піщані пустелі з покинутими копанками, глибина яких іноді сягає 10 м. Серед екологічних наслідків помпового методу видобутку бурштину можна виділити: знищення кореневої системи дерев, деградацію та знищення родючого шару ґрунтів, заболочення території, зміну рівня ґрунтових вод та балансу вологи в ґрунті.
— Яка, на ваш погляд, головна причина того, що незаконний видобуток бурштину не припиняється?
— На мою думку, ключовими причинами незаконного видобутку бурштину є бідність та незайнятість місцевого населення, повна бездіяльність регіональної влади, «супроводження» цієї діяльності з боку правоохоронних органів, відтягування законодавчого врегулювання цього питання та корупційні схеми в Мінприроди України під час видачі дозволів на розроблення та видобуток корисних копалин.
— Як ви оцінюєте підготовлений законопроект щодо легалізації видобутку бурштину?
— Проект закону України «Про видобування та реалізацію бурштину» № 1351-1 не врегульовує питання незаконного видобування бурштину.
На мою думку, ключовими причинами незаконного видобутку бурштину є бідність та незайнятість місцевого населення, повна бездіяльність регіональної влади, «супроводження» цієї діяльності з боку правоохоронних органів, відтягування законодавчого врегулювання цього питання та корупційні схеми в Мінприроди України під час видачі дозволів на розроблення та видобуток корисних копалин
Для подолання негативних наслідків видобування бурштину необхідно внести зміни до законодавчої бази не лише щодо легалізації цього промислу, потрібно зобов’язати добувачів проводити рекультивацію поруйнованих територій. Особливо важливим є знищення корупційних схем у дозвільно-ліцензійній діяльності, оскільки зазвичай ліцензії на видобуток бурштину видають фірмам, що здійснюють це по-хижацьки, залишаючи після себе мертву територію, яка ніколи не повернеться до первісного природного стану.
— Хто, на ваш погляд, відповідальний за низький рівень екологічної культури українців?
— Всеукраїнська екологічна ліга багато років домагається введення дисциплін «Основи екології» та «Основи збалансованого розвитку» для обов’язкового вивчення, починаючи з початкових класів школи до останнього курсу вищого навчального закладу включно. Проте Міністерство освіти і науки України ігнорує не тільки вимоги громадськості, а й не виконує завдання Стратегії освіти для сталого розвитку ЄЕК ООН. Ми проводимо інформаційно-просвітницькі кампанії, серед яких: «Здай лампу — збережи природу», «Батарейкам — утилізація!», «Пестициди: зменшення ризиків» тощо. Крім цього, організовуємо природоохоронні акції «Первоцвіт»; «Посади своє дерево»; «Врятуй свою річку»; «Громадська інвентаризація зелених насаджень» тощо. Метою нашої діяльності є поліпшення екологічної ситуації в Україні, формування нового природоохоронного світогляду на засадах збалансованого (сталого) розвитку, забезпечення екологічних прав громадян та побудова громадянського суспільства в Україні, що ґрунтується на загальнолюдських цінностях та принципах екологічної етики. Вважаємо, що на цих засадах має базуватися державна освітня політика.