ЦЕРКВИ СВIТУ
Християнські цінності... як рекламний засіб
Представники Католицької церкви Франції звернулися до суду з протестом проти використання в комерційній рекламі християнських символів й образів. Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння церкви, стало єретичне використання домом моделей «Marithe i Francois Girbaud» всесвітньо відомої картини Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря», де зображені Ісус Христос й Апостоли. Реклама дому моделей цілком зберегла композицію і фон картини, але замість апостолів посадила за стіл Таємної вечері жінок, одягнутих у рекламовані модні туалети. Жінка сидить також у центрі — на місці Ісуса Христа. Серед них — один чоловік, одягнутий у джинси, з оголеним торсом; він обіймає «апостолів» у жіночому одязі. Конференція католицьких єпископів Франції звернулася до суду з вимогою заборонити поширення цієї реклами, яка ображає почуття католицьких віруючих. Суд виніс вердикт, в якому погодився, що розміщення величезних рекламних щитів із цим зображенням у публічних місцях «є актом агресивного втручання в інтимні питання віри. Образа віри католиків неспівмірно більша, ніж можливий комерційний результат». Суд заборонив використання цієї реклами в усіх суспільних місцях, а також постановив зняти всі вже розклеєні примірники, загрожуючи штрафом у сумі 100 тис. євро за кожний день зволікання. Рекламне агентство та його клієнт мусять також сплатити 10 тис. євро судових витрат. Минулого місяця цю рекламу вже заборонила італійська влада. ЗМІ Європи облетіла фраза, сказана адвокатом Тьєррі Массі: «Таким чином, ми завтра прийдемо до того, що Ісус на хресті буде торгувати шкарпетками».
P.S. Зауважимо, що подібна рекламна безпардонність до скарбів людства обурює не лише католиків. Це можна охарактеризувати тільки «присмерком цивілізації». (Wiara.pl)
Єрусалимська православна інтрига
Минулого тижня суд Ізраїлю ухвалив рішення про перевибори Єрусалимського патріарха Ірінея II (Еммануїл Скопелітіс). Це пов’язано з фінансовими скандалами в Елладській (Грецькій) православній церкві, до яких нібито був причетний і Єрусалимський патріарх. Причиною є також те, що уряд Ізраїлю, який санкціонує (так само, як уряди Палестини та Йорданії) призначення патріарха на єрусалимський престол, давно має істотні претензії до патріарха Ірінея. По-перше, патріарха завжди звинувачували у відкритому антисемітизмі, а також у співчутті арабам в арабо-ізраїльському конфлікті. (Зауважимо, що більша частина віруючих і священиків Єрусалимської церкви — православні араби; арабською ведеться також богослужіння в парафіяльних церквах). Формальною підставою для згаданого рішення про перевибори православного Єрусалимського патріарха стала апеляція якогось араба (православного), який доводить, що обрання Ірінея 2000 року відбувалося нібито з махінаціями та підтасовуванням голосів.
Справжньою ж причиною конфлікту між ізраїльським урядом та Єрусалимською православною патріархією є колосальні багатства греків в Єрусалимі (вся ієрархія Єрусалимської церкви — греки за походженням). Це, по-перше, земельні володіння церкви, вартість яких оцінюється в мільярди доларів. Вони належать заснованій у Святому граді в XVI столітті православній чернечій громаді «Гроб Господень». Ця громада й сьогодні володіє багатьма елітними ділянками в самому центрі Єрусалима, в тому числі й тими, на яких уже давно побудовані будинки єврейських поселенців. Перед обранням патріарха ізраїльтяни вимагали, щоб він підписав зобов’язання здавати в майбутньому ці землі в оренду тільки за згодою ізраїльського уряду. Іріней відмовився.
Сьогодні патріарх Іріней опинився в центрі гучного скандалу — того самого, який вирує сьогодні у Грецькій церкві («День» писав про це). Ірінея звинувачують у зв’язках з таким собі Апостолосом Мавілісом (він був охоронцем патріарха), якого розшукує Інтерпол за обвинуваченням у торгівлі наркотиками за допомогою грецьких ієрархів. Ізраїльський уряд вирішив скористатися цією ситуацією для того, щоб усунути неугодного йому патріарха та провести перевибори. (Як далеко пішли деякі християнські діячі від новозавітних ідеалів подвижництва, схимницького життя, некористолюбства!). (ENI, Wiara.pl)
Рада муфтіїв Росії проти викладачів у рясах
Рада муфтіїв Росії під керівництвом Равіля Гайнутдіна звернулася до президента й уряду країни з вимогою не допустити викладання релігійних дисциплін у школі духовними особами. Рада муфтіїв Росії висловлюється за введення в усіх регіонах країни до шкільних програм єдиного курсу з історії традиційних релігій (традиційними в Росії вважають православ’я, іслам, іудаїзм і буддизм). Фактично Рада муфтіїв протестує проти постійних зусиль Московського патріархату ввести в російських школах — під тією або іншою назвою — православний Закон Божий. («Світ релігій»)
У Японії — понад мільйон католиків
Радіо Ватикану повідомляє, що вперше за час існування в Японії католицизму кількість віруючих цієї християнської конфесії в країні перевищила мільйон. Сьогодні там 1015000 католиків; 566 тисяч із яких — чужоземці, емігранти з Бразилії, Філіппін, Кореї та Перу. Католики з Бразилії та Перу є в більшості випадків нащадками японців, які емігрували до країн Латинської Америки наприкінці ХIX століття та прийняли там католицизм. У католицьких храмах Японії службу ведуть японською, англійською та іспанською. Більшість (84%) жителів 127-мільйонної Японії сповідує буддизм і синтоїзм; християн різних конфесій у країні — 0,7%. (Wiara.pl)
Споживання м’яса скоротиться вдвічі
Відповідно до кількості християн у Росії, які шанують і дотримуються Великого поста, який цього року почався для православних 14 березня, споживання м’яса в країні в цю Седмицю (7 тижнів разом зі Страсною) має скоротитися не менш ніж удвічі. Тим часом, як свідчить статистика минулих років і як повідомляють російські ЗМІ, значного скорочення попиту на м’ясо під час Великого посту досі не спостерігалося. Хоча, на відміну від небагатих радянських часів, сьогодні цілком можливо організувати цілком задовільне й різноманітне пісне харчування.
«Чорний список» для християн
Американська місіонерська організація «Open Doors» («Відкриті двері») опублікувала щорічний список країн, в яких християни зазнають найбільших переслідувань. Третій рік поспіль список із 50 держав очолює Північна Корея — найбільш репресивна та ізольована країна. Там тисячі християн перебувають в ув’язненні, у трудових колоніях — винятково внаслідок своєї віри. За Північною Кореєю — Саудівська Аравія, В’єтнам, Лаос та Іран. Росія в цьому переліку зайняла 27 позицію; за нею Таджикистан. У «чорному списку» фігурують також Афганістан (10 місце), Ємен (11), Туркменія (12), Пакистан (13), Узбекистан (15), Єгипет (18), Ірак (21), Азербайджан (22), Куба (26), Катар (33), Індія (34), Індонезія (37), Алжир (38), Туреччина (39), Білорусь (42), Об’єднані Арабські Емірати (43), Сирія (45), Йорданія (47). Замикає перелік Бахрейн (50 місце). У ході дослідження враховувалася велика кількість чинників, зокрема можливість сповідати християнство, міра переслідування, свобода віросповідання та ін. Представники «Open Doors» нагадують, що в Саудівській Аравії, наприклад, діє закон шаріату, згідно з яким навернення з ісламу в іншу релігію карається смертю. У В’єтнамі представників євангелічних церков розглядають як таємних ворогів комуністичного режиму і підозрюють у зв’язках зі США. У Сомалі «навернені з ісламу в християнство платять великий «викуп» за нову віру». (ENI, Інтерфакс-релігія).
P.S. України в цьому списку немає.