Вакцини проти туберкульозу привіз ЮНIСЕФ
А хто будуватиме «Охматдит»? Невже українська фірма зі статутним фондом у 350 гривень...Учора виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун в присутності журналістів дякувала Дитячому фонду ООН ЮНІСЕФ за плідну співпрацю і доставку до нашої країни 2,5 мільйона доз вакцин від туберкульозу (БЦЖ). Відповідна партія (канадський виробник виготовляє цю вакцину, зареєстровану в Україні, в Болгарії) прибула минулого тижня на замовлення нашого МОЗ. Постачання відбулося в рамках конкурсної угоди з міжнародними організаціями щодо державної закупівлі ліків, у тому числі для онкохворих дітей, хворих на ВІЧ/СНІД. З слів міністра, раніше ЮНІСЕФ вже придбав для України багато вакцин.
До середени вересня, обіцяє Супрун, усі замовлені Україною у 2015 році вакцини будуть доставлені. Ті, що вже прибули, знаходяться на складах МОЗ. Міністр зазначає, що за п’ять днів вони будуть розподілені між регіонами і дані про це з’являться на сайті міністерства. А області вже самі будуть розподіляти їх між своїми лікарнями. «Постачання вакцин БЦЖ в Україну дозволить подолати її гостру нестачу і створить умови для повноцінної її реалізації в Україні на шість місяців, — вказує Супрун. — А у вересні ми будемо замовляти міжнародним організаціям вакцини на 2016 рік та інші ліки. Ми вже маємо інформацію про потреби і замовляємо необхідну кількість». Міністр також повідомила, що з допомогою міжнародних організацій проведено закупівлі на 2,2 мільярда гривень. Завдяки цьому заощаджено 790 мільйонів гривень. За ці кошти, наголосила вона, будемо закуповувати вакцини і ліки для онкохворих дітей. А також ліки для орфанних захворювань.
Міністр визнає, що Україна має нині найнижчі показники охоплення вакцинацією в Європі. Тож постачання вакцин є критично важливим для відновлення програми імунізації та забезпечення українських дітей від небезпечних захворювань. Вона нагадує, що в Україні є проблеми з протидією поліоміеліту, і вже є два випадки захворювання на правець. Міністр закликає батьків і керівників лікувальних установ не зволікати з вакцинацією. «Ідіть до своїх лікарів і вакцинуйте своїх дітей, — радить вона, — щоб зберегти їхнє здоров’я».
«День» поцікавився у експерта ЮНІСЕФ Катерини Булавіної, чи є в українському МОЗ программа пропаганди необхідності вакцинування та боротьби з розповідями деяких лікарів та експертів про його небезпечність. Вона підтвердила, що такі негативні щодо щеплень дітей висловлювання, на жаль, існують, але не змогла щось повідомити відносно дій міністерства на цьому напрямі. Однак розповіла, що ЮНІСЕФ цим активно опікується, регулярно проводить кампанії на користь вакцинації. Булавіна зазначила, що лікарі повинні більше читати й, відтак, краще розбиратися у цих проблемах. Вона нагадала, що медики часто густо перед щепленнями рекомендують зробити аналіз сечі, що, на її думку, зовсім не потрібно, а також різні монограми, огляди невролога. «Це не потрібно. І за кордоном так не роблять», — вказала вона.
Тим часом нове керівництво МОЗ отримало від попередників не тільки проблему щеплень, а й недобудований сучасний лікувально-діагностичний комплекс «Охматдит». Щоправда, 16 серпня був укладений договір генерального підряду між держппідприємством «Укрмедпроектбуд», яке виконує функції замовника цього будівництва, та ТОВ «Ріола-Модуль ЛТД». (Нагадаємо, за розкрадання майже 9 мільйонів гривень на добудові «Охматдиту» у липні цього року трьом фігурантам з «Укрмедпроектбуду» оголошено підозру.) Проте «Ріола-Модуль» виграла відповідний тендер.
Та як сталося, що переможцем стало саме це підприємство, статутний фонд якого становить 375 гривень?! На це запитання «Дня» в.о. міністра Супрун, пославшись на іншу тему брифінга, не змогла дати відповідь і адресувала до свого прес-секретаря. Миловидна дівчина Вікторія, звичайно ж, не могла знати більше, ніж її керівник. Ми обмінялися номерами телефонів. У післяобідній час, коли цей матеріал вже був майже готовий, зателефонувала інша співробітниця прес-служби міністерства і пообіцяла за годину надіслати відповідь електронною поштою. Підманула? Ні. Надіслала не думку міністерства, а коментар директора того ж таки «Укрмедпроектбуду» Дмитра Шутовського: «Тендерне законодавство містить перелік кваліфікаційних вимог, які замовник може висувати перед учасниками тендеру. Розмір статутного капіталу не може бути кваліфікаційною вимогою до генпідрядника будівництва. А компанію-переможця відбирали на відкритому тендері відповідно до чинного законодавства. Крім того, не слід підміняти поняття і плутати взаємно не пов’язані речі — статутний капітал та активи підприємства».