Перейти до основного вмісту

Вогнище із ялинок

Роздуми біля новорічного пенька
10 грудня, 00:00

Уже за два тижні для екологів і працівників Держкомлісгоспу настане час запеклих боїв. Тільки за минулий рік було зафіксовано близько 4 тисяч випадків незаконної вирубки ялинок і сума збитків сягнула 150 тисяч гривен. У той же час, як стверджують в комітеті, передноворічний браконьєрський бізнес не можна назвати надприбутковим. Ціна зрубаних ялинок через перенасиченість ними ринку переважно копійчана. Штраф за незаконну вирубку сягає від 40 до 180 гривен, але незважаючи на це, природоохоронці стверджують: санкції навіть не можна порівнювати з тією шкодою, якої зазнають карпатські ліси в передноворічний та різдвяний час. Адже щоб виросла ялина, необхідно від 10-ти до 20-ти років. Зроблені супутниками космічні знімки свідчать, що лише з 1988-го по 2000 рік у Закарпатській області суцільно знищено 72 тисячі гектарів лісу, тобто 11 % всієї вкритої лісом площі. На 23 тисячах гектарів ліси зникли взагалі. Між тим згідно iз дослідженнями, одне дерево дає таку кількість кисню, яка є достатньою для дихання родини з чотирьох осіб, а один гектар лісу за рік може поглинути понад 5 тонн вуглекислого газу, що дорівнює викидам одного автомобіля.

Основні вирубки лісів проводяться на висоті 800—1200 метрів над рівнем моря, тобто там, де опадів випадає найбільше. Внаслідок цього зсуваються грунти, притому переважно на околицях населених пунктів та вздовж автомобільних шляхів, де господарська діяльність є безсистемною. За словами голови Державного комітету лісового господарства Миколи КОЛIСНИЧЕНКА, на даний момент першочерговим завданням є забезпечення оптимальної кількості лісів у межах водозборів та висадження дерев на непридатних для сільськогосподарського використання землях. Але для цього потрібна компенсація втрат власникам худоби, створення сприятливих фінансових умов для охорони лісів та відновлення їх структури. Щоправда, у деяких місцях ліс можна відновити, обмеживши випаси, яскравим прикладом чого є досвід Карпатського біосферного заповідника у Чорногорському масиві — тут повністю відновлено верхню межу лісу.

Не зупиняє ялинкових браконьєрів і радіаційна забрудненість. За словами провідного наукового співробітника ДС НВП «Екоцентр» Миколи КУЧМИ , факти незаконних рубок дерев у Чорнобильській зоні щорічно мають місце. Звичайно, певні служби намагаються не допускати проникнення «забруднених» ялинок у міста, але ж периметр зони сягає 450 кілометрів, й для здійснення повного контролю над нею необхідно було б поставити озброєну охорону на кожному кілометрі кордону. До того ж «підзарядитися» радіонуклідами можна й придбавши ялину, що зрубана, скажімо, у міському парку чи сквері. Екологи стверджують, що в цих місцях не виключена наявність фрагментарних плям забруднення.

М. Кучма вважає, що треба насичувати ринок екологічно чистою продукцією, щоб продукції браконьєрів просто не лишалось місця. А крім цього, на його думку, варто було б і придивитися до досвіду західних країн, де новорічні ялини висаджують у спеціальні діжки, і люди можуть навіть брати їх напрокат.

За даними замісника голови Державного комітету лісового господарства Миколи ВЕДМIДЯ , на сьогодні лісові господарства підготували до новорічного продажу близько 5 млн. ялинок, сосен та піхт. Порівняно з минулим роком, тут планують збільшити продажі на 67%. Разом з тим не виключають, що далеко не всі дерева будуть продані, в такому випадку «зайві» прийдеться спалити. У середньому ціна від продажу одного деревця висотою 1—1,5 метра зі складів лісових господарств буде становити як мінімум 4 гривні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати