«Вони не такi, як ми, вони – кращі»
Керівник ЛКП «Лев» Олег Мацех за рік своєї роботи зміг перетворити «утилізаційний цех» на сучасний ветеринарно-стерилізаційний центр![](/sites/default/files/main/articles/24122015/19sobaka.jpg)
Минув рік із часу призначення керівником Львівського комунального підприємства «Лев» громадського діяча та бізнесмена Олега Мацеха. У грудні 2014-го «День» відзначив Олега Ярославовича символічною «Короною» як «людину-оркестр». Крім усього іншого, він саме тоді зголосився вирішити на рівні Львова проблему безпритульних тварин.
Для підприємства цей рік видався дуже продуктивним, адже вдалося втілити кілька проектів і провести низку заходів, а найголовніше — створити гідне місце для безпритульних тварин. Тут їм надають ветеринарні послуги, а також дають шанс знайти нових господарів та нові домівки. Це не притулок для бездомних тварин, де вони живуть, доки їх не забере хто-небудь, а ветеринарно-стерилізаційний центр, який має на меті контролювати чисельність собак у Львові та безпеку стосунків людей і тварин.
Ще минулого року в приміщенні комунального підприємства не було сприятливих умов для собак. Тепер є все необхідне — кімната для грумінгу, операційна, терапевтична, післяопераційна, інфекційне відділення, в перспективі — рентгенкабінет. Аж не віриться, що всього цього вдалося досягнути лише за рік!
Масштабна соціальна кампанія «Прихистіть!», покликана влаштувати долю якнайбільше безпритульних собак, працює результативно. Завдяки їй ЛКП «Лев» змогло знайти господарів та нові домівки для багатьох собак. Щоб донести проблему до людей, у межах цієї кампанії вийшов відеоролик, який закликає прихистити собак, котрі мають так багато спільного з людьми. На сторінці ЛКП «Лев» у «Фейсбуку» є вся інформація про безпритульних собак міста й їхні фото.
«АГРЕСІЯ СОБАК ВІДОБРАЖАЄ РІВЕНЬ АГРЕСІЇ ЛЮДЕЙ»
«Часто люди не бажають дбати про тварин через очікувану агресивну реакцію, — каже Олег Мацех. — Але агресія собак дуже чітко відображає рівень агресії людей у місті. Чим добріші будуть собаки, тим про більший показник добрих людей можна буде говорити. І це віддзеркалення, безумовно, має бути позитивним».
Щоб докорінно розв’язати проблему безпритульних тварин, потрібно впровадити комплекс заходів: системну стерилізацію, адопцію (повернення собак у домашні умови) та посилення відповідальності мешканців міста. Олег Мацех пояснює: «Зараз у нас діє програма відлову, стерилізації та відпуску. Якщо нам не вдалося прилаштувати тварину, ми відпускаємо її туди, де вона жила, під контроль соціального опікуна. Ми створили мережу соціальних опікунів, яких у Львові орієнтовно 70. Контактуємо з людьми, які взяли на себе цей обов’язок — доглядати за цими тваринами на певних територіях. І такий підхід, можливо, кращий за притулок, бо тварина залишається на волі й водночас перебуває під опікою навчених людей. Співпраця з опікунами — це ще один інструмент для зменшення кількості безпритульних чотирилапих».
«ОСОБЛИВО ЗВЕРТАТИМЕМО УВАГУ НА ДИТЯЧУ ОСВІТУ»
Раніше проблему, пов’язану з безпритульними собаками у Львові, вирішували радянськими методами — тварин ловили і вбивали. У зміні підходів до цього питання посприяла європейська програма «S.O.S — безпека співжиття людей та безпритульних тварин на польсько-українському прикордонні: Львів, Люблін, Луцьк та Івано-Франківськ». Також фінансово до проекту долучилася й міська влада, яка надала кошти на ремонт приміщень, збільшення штату ловців, ветлікарів, а також на комунальні платежі, ліки та інші регулярні видатки.
ЛКП «Лев» також активно займається просвітництвом, що має на меті змінити свідомість львів’ян. «Люди мають розуміти, що собака з кліпсою безпечний, ми хочемо повернути людям гуманне ставлення до безпритульних тварин. Особливо звертатимемо увагу на дитячу освіту. Вже підготовлена методологія для трьох спеціалізованих уроків у школах, впровадження яких у навчальні програми Львова ми узгодили з міським відділом освіти. Проводимо консультації також на рівні Міністерства освіти, щоб перенести цей досвід на всеукраїнський рівень» — розповідає Олег Мацех.
«У Львові величезна проблема — відсутність притулків для тварин, — стверджує керівник ЛКП «Лев». — Їх наявність дасть змогу тривалий час утримувати здорових собак до часу їхньої адопції, а також прихистити хворих та немічних тварин».
2016-го ЛКП «ЛЕВ» БУДЕ ЩЕ Й ЛІКАРНЕЮ ДЛЯ ТВАРИН
У процесі завершення ремонтних робіт, які вже тривають у ЛКП «Львів», підприємство запрацює на повну потужність і зможе виконувати функції як стерилізаційного центру, так і лікарні для тварин. Також буде створено ще й центр адопції собак, службу порятунку собак, для посилення відповідальності мешканців міста розроблять реєстрацію та облік усіх домашніх тварин, а з ним і впровадження штрафів за викидання чотирилапих на вулицю чи жорстоке поводження з ними. Для цього ЛКП «Лев» уже закупило 2000 жетонів, а незабаром буде складено електронну базу реєстру домашніх тварин міста. І так, за словами цілеспрямованого керівника Олега Мацеха, 2016 року цей проект буде повністю реалізований.
«Увесь цей комплекс заходів, сподіваюся, зробить Львів містом, позбавленим жорстокості, містом гуманного ставлення до тварин. Ми ж недарма для логотипу ЛКП «Лев» обрали гасло: «Львів дружній до тварин!» — підсумовує Олег Мацех.
«День» ДЛЯ МЕНЕ — ЗРАЗОК ПРАВДИВОСТІ ЗМІ»
Олег Мацех схвалив ініціативу проголосити 2016-й Роком газети «День». А також привітав усіх читачів: «Бажаю читачам «Дня» мудрості, наснаги та інтелектуального збагачення, яке дає газета. І — не зупинятися, бути активним, не просто пересічним читачем чи слухачем у державі, а зайняти чітку позицію і своїми діями змінювати Україну. Газета «День» для мене — зразок правдивості ЗМІ. Коли подивишся гарне європейське кіно, після перегляду ще довго осмислюєш зображені там події. Переживання із кінцем фільму не закінчуються, так із читанням «Дня». Прочитавши бодай один матеріал «Дня», можна насититись інформацією настільки, що ще довго будеш розмірковувати над нею, і це допомагає зрозуміти і засвоїти глибинні уроки».
«День» зі свого боку бажає невтомному Олегові Мацеху втілити всі його задумані проекти й нагороджує його новою «Короною» — за те, що тоді, коли всі зазвичай лише говорять, він «сказав і зробив».