Закон не захищає вiд собачих зубiв
Його голова Володимир Бойко на власному досвіді пересвідчився, що громадяни України фактично беззахисні як перед бродячими тваринами, так і перед тими, власники яких ігнорують правила їхнього утримання й вигулу. В одному лише Києві торiк по допомогу до лікарів-рабіологів звернулося 8435 покусаних, із них дві тисячі — діти. До речі, про напади на них бродячих собак заявляли навіть співробітники Посольства Швеції в Києві. Понад дві третини постраждали від домашніх улюбленців, як правило, ротвейлерів, бультер'єрів, пітбулів, вівчарок, догів...
У Англії та Франції деякі з цих порід заборонено. В США бійцівські та сторожові собаки прирівнюються до «кольтів» і «вінчестерів». Вони реєструються, а їхні власники проходять спеціальні курси. Між іншим, сила стиснення щелеп «зброї», що пускає слину — до 18 атмосфер. Відповідальність власників за протиправні дії своїх вихованців вимірюється там величезними штрафами.
Українців від гострих зубів повинна захищати Конституція України: статті 27 (право на життя), 49 (право на охорону здоров'я) та 50 (право на безпечне для життя та здоров'я навколишнє середовище). В столиці утримання собак регламентується розпорядженням Київської міськдержадміністрації від 23.02.98, воно наказує вигулювати чотириногих на повідку, в наморднику й ошийнику на спеціальних майданчиках, яких у Києві немає, а контролювати вигул зобов'язали дільничних міліціонерів. Вони ж складають на порушників протоколи, що їх розглядають райадміністрації (максимальний штраф — 170 грн.). Особливі випадки розглядаються судом.
— Біда в тому, що всі ці заходи на практиці не реалізовуються, — говорить Володимир Бойко. — Адмінкомісіями минулого року розглянуто лише 108 справ (237 осіб оштрафовано), а судами... аж дві справи. Мій знайомий судився декілька років, добився компенсації 300 грн. і вже два роки її «отримує».
На думку Володимира Бойка, контролювати ситуацію могли б спеціальні муніципальні відділи міліції. Крім того, потрібно ухвалити закон про кримінальну відповідальність власників домашніх звірів. Адже Європейська конвенція із захисту домашніх тварин, до якої приєдналася Україна, має на увазі й захист прав людини на здоров'я та життя.