Перейти до основного вмісту

Згадайте самарянина

Про висновки зі скандалу довкола УПЦ (Московського патріархату) у Запоріжжі
06 січня, 12:18
Фото: Юрій Гудименко

«А хто мій ближній?», - питав Ісуса Христа один чоловік, обізнаний у Божому Законі. Навколо пошуку відповіді на це будується відома євангельська притча про доброго самарянина. Певним чином старий сюжет актуалізувався перед Різдвом.

Історія з відмовою відспівати дворічного Євгена, який трагічно загинув в останній день минулого року, у соцмережах переросла в масштабну дискусію. Нагадаємо, ввечері 31 грудня на малюка впав самогубець. Хлопчик помер, а за кілька днів блогер із Запоріжжя Юрій Гудименко написав у «Фейсбуці», що священик Української православної церкви (Московського патріархату) відмовився відспівувати хлопчика, хрещеного у храмі УПЦ Київського патріархату. Хоча мати молила про це на колінах. Священик УПЦ з найближчої церкви теж відмовився це робити. Загиблого малюка відспівав терміново запрошений священик УПЦ КП.

Пост Юрія Гудименка отримав по майже дев’ять тисяч лайків і поширень. У різних містах обурені люди понесли ляльки до храмів Української православної церкви. Цей флешмоб назвали #принеси_ляльку. До речі, дехто дивувався, чому на похорон запросили священика УПЦ. Справа у тім, що організацією займалось бюро ритуальних послуг, воно і запрошувало священика.

5 січня митрополит Запорізький і Мелітопольський УПЦ Лука провів брифінг, на якому повідомив, що благословив духовенству ввіреної йому єпархії келійно молитися за загиблого немовля. Як повідомляє інформаційно-просвітницький відділ УПЦ, митрополит Лука зазначив, посилаючись на досвід отців Церкви, що нагнітання ситуації навколо трагедії з хлопчиком, який загинув через падіння на нього самогубці, має духовний сенс. За його словами, трагічну подію варто розглядати у тому ключі, що напередодні великих православних свят диявол докладає усіх зусиль для того, щоб внести розбрат і чвари поміж християн. Митрополит Лука також сказав, що у багатьох медіа, які писали про ситуацію в Запоріжжі, не згадувалося ім’я померлої дитини. Це, зауважив священнослужитель, наводить на думку, що просто був потрібен великий скандал, націлений на дискредитацію Української православної церкви.

Також, повідомляють в інформаційно-просвітницькому відділі УПЦ, митрополит Лука закликав не спекулювати на ситуації з загиблим хлопчиком, «не вносити додаткову порцію ненависті в українське суспільство, а разом вшанувати пам’ять Євгена молитвою і добрими справами». Представник УПЦ попросив приносити в храми Запорізької єпархії УПЦ ляльки, іграшки, цукерки, які потім в пам’ять про померлу дитину роздадуть дітям із дитбудинків і малозабезпечених сімей.

Можливо, цей задум стосувався тільки церков Запорізької єпархії або в інших єпархіях УПЦ про нього дізналися не одразу. Журналіст Сергій Нужненко ввечері 5 січня прийшов до Києво-Печерської лаври, щоб сфотографувати, як люди приносять туди іграшки у пам’ять про загиблого хлопчика. І стикнувся з дивним ставленням до цього священнослужителів, про що розповів у «Фейсбуці»: «Сьогодні ввечері знімав, як люди приносять іграшки до Києво-Печерської лаври, одну з іграшок поклали до центрального входу, за мить вийшов священнослужитель і відкинув іграшку подалі від входу, за ним вийшла особа, яка в грубій формі почала заважати знімати і погрожувати розбити камеру. Пізніше священик просив видалити фото, вибачитись якось він не подумав, а загалом висновок лише один. Там, де немає людяності, бога немає...» На доказ своїх слів Сергій Нужненко виклав відео з місця події.

Та повернемось до прес-конференції митрополита Луки. Сановник наголосив перед журналістами, що церква живе за законами, встановленими ще апостолами, і священики не можуть їх порушувати. Зокрема, не можна відспівувати людину, якщо вона не була хрещена у православній церкві, а Київський патріархат, за словами митрополита Луки, православною церквою не є. «Вона сама відрізала себе від благодаті Божої і тому не перебуває в єднанні зі світовим православ’ям. Однак своїм віруючим вона про це не говорить і прості люди потім через це страждають, як це, зокрема, сталося в ситуації з відспівування загиблого хлопчика», - цитує митрополита інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Висловлювання архієрея УПЦ розлого прокоментував у «Фейсбуці» відомий російський теолог, протодиякон Російської православної церкви Андрій Кураєв. «Отже, розумники з його єпархії відмовилися відспівувати немовля. А тепер брешуть, ніби все одно будуть про нього молитися», - пише Андрій Кураєв про дії Запорізької єпархії.

Незабаром після розголосу журналістка агенції «Укрінформ» Лана Самохвалова зробила розлоге інтерв’ю з богословом Кирилом Говоруном. Там є детальний аналіз ситуації з точки зору догм церкви, але хочеться звернути увагу на такі слова Кирила Говоруна: «Головний наш документ – це Євангеліє, і про цей документ забувають найчастіше, коли звертаються до інших».

Цілком імовірно, що незабаром черговий скандал з артистами від політики затьмарить історію про Євгенів: про загиблого хлопчика та про священика УПЦ Євгена Молчанова. З одного боку, не вперше Українська православна церква потрапляє в скандал, тому навряд чи ця ситуація набагато збільшить кількість її недоброзичливців. З іншого боку, цей випадок може розчарувати когось у вірі не стільки в Бога і церкву, скільки – в людяність і людину, чого у нас так мало. Є привід перечитати притчу про доброго самарянина.

На ситуацію відреагувало навіть британське видання The Guardian.

"День" також зробив огляд соцмереж про даний прецедент.

 

Тепер соцмережами шириться флешмоб із закликом принести ляльку під найближчий храм УПЦ (МП). Люди обурюються з приводу ситуації під хештегом #принеси_ляльку. У різних містах, зокрема у Запоріжжі та Слов’янську, збираються принести чи вже несуть дитячі іграшки до церков Української православної церкви. 5 січня о 19:00 акція «Принеси ляльку» має пройти біля Києво-Печерської лаври у столиці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати