Перейти до основного вмісту

Абхазія не хоче федерації

12 березня, 00:00

Президент Грузії Едуард Шеварднадзе заявив про готовність Тбілісі надати Абхазії особливий статус у складі федеративної держави. «Ми готові розглянути проект федеративних відносин з наданням особливих прав Абхазії як суб’єкту федерації», — сказав грузинський лідер в інтерв’ю національному радіо. На думку Едуарда Шеварднадзе, «цей варіант знімає всі болючі для абхазької сторони питання». Президент Грузії зазначив, що аналогічну схему передбачає і так званий «документ Бодена», підготовлений країнами-друзями Генерального секретаря ООН по Грузії. Раніше Едуард Шеварднадзе висловився за створення двопалатного парламенту та за запровадження квот на представництво в сенаті Абхазії, Аджарії та Південної Осетії, що дозволило б максимально врахувати інтереси цих регіонів Грузії.

У Сухумі до пропозиції грузинської сторони поставилися холодно. «Абхазія на сьогодні — демократична суверенна держава, що підтверджено всенародним референдумом та конституцією республіки», — сказав агентству Інтерфакс повпред невизнаної республіки в Росії Ігор Ахба. «Зараз необхідно говорити про економічну реабілітацію Абхазії, повернення біженців, відновлення залізничного, авіасполучення та енергетики. Політичні питання сьогодні є неактуальними», — сказав він.

З аналогічною заявою виступив і прес-секретар президента Абхазії Владислава Ардзінба Руслан Хашиг. Він зазначив, що федеративна форма співіснування двох республік була можлива в 1992 році, і керівництво Абхазії пропонувало грузинській стороні підписати договір про федеративні взаємовідносини. «Але офіційний Тбілісі тоді волів замість обговорення питання державно-правових відносин послати до Абхазії війська та силоміць вирішити проблему», — сказав Хашиг. На його думку, ще один шанс вирішити проблему взаємовідносин Сухумі та Тбілісі керівництво Грузії втратило після збройного конфлікту 1997 року, коли відмовилося підписувати протокол про врегулювання грузино-абхазького конфлікту, що передбачав створення конфедерації в рамках спільної держави. Після абхазького референдуму 1999 року, внаслідок якого понад 90% населення республіки висловилося за будівництво незалежної держави, вважає Хашиг, Абхазія може вести переговори з Грузією лише про встановлення добросусідських відносин і вирішення економічних питань.

Як повідомлялося раніше, минулої п’ятниці у сочинській резиденції «Бочаров ручей» кілька годин тривали переговори президента Росії Володимира Путіна з президентом Грузії Едуардом Шеварднадзе та главою уряду Абхазії Геннадієм Гагулія.

КОМЕНТАР

Ніко ВАШАКІДЗЕ , заступник секретаря Ради національної безпеки Грузії:

— Тбілісі неодноразово заявляв про можливості надання Абхазії широкої автономії в рамках територіальної цілісності грузинської держави. Сьогодні не можна виключати як позитивного, так і негативного сценарію розвитку подій. Ми, звичайно, сподіваємося на те, що можна буде знайти вирішення конфлікту, але традиційна жорсткість позиції абхазької сторони добре відома. Якщо Сухумі, як і раніше, прийматиме все в багнети, зрушити процес з місця на даному етапі буде неможливо.

Процес урегулювання абхазького конфлікту носить міжнародний характер, у ньому задіяна так звана група друзів Генерального секретаря ООН, Співдружність незалежних держав; конфлікт є темою розгляду багатьох міжнародних форумів високого рівня. Зовнішній вплив на Абхазію, звичайно ж, має місце, однак, видно, він не має відповідної сили і напряму для того, щоб зрушити процес з мертвої точки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати