«Анти-Гавел»
У Чехії закінчився період існування держави без свого голови. В результаті третього туру повторних президентських виборів у парламенті країни президентом було обрано Вацлава Клауса, лідера попереднього забігу. Цього разу він обійшов кандидата від соціал-демократів Яна Сокола. За Клауса віддали свої голоси 142 депутати двох палат парламенту, за Сокола — 124. Аналітики прогнозують тепер важкі часи для соціал-демократичного уряду, особливо напередодні запланованого на травень референдуму з питання вступу Чехії до Європейського Союзу. Президентська епопея доходила мало не до анекдотів: у президенти пропонувалося обрати, зокрема, популярного в минулому співака Карела Готта, а заради жарту проводилися опитування щодо можливої кандидатури Вільяма Шекспіра. А Вацлав Гавел колись заявив про своє бажання бачити на президентському посту Мадлен Олбрайт.
Вацлав Клаус — більш ніж відома фігура постсоціалістичної Чехії. Послужний список нового президента в останні роки виглядає наступним чином. Професор- економіст, один з лідерів правоцентристської Громадянсько-демократичної партії, що зараз перебуває в опозиції, прем’єр-міністр Чехословаччини в 1989— 1992 роках (тобто, після «оксамитової революції» і до кінця Чехословаччини як єдиної держави), прем’єр-міністр Чехії в 1992— 1997 роках, спікер парламенту в 1998—2002 роках. Під його безпосереднім наглядом проводилися приватизація і ключові економічні реформи. Його успіхи на цьому терені коментуються по- різному. Багато хто радить не забувати, що Клаус був, зокрема, одним з винуватців фінансової кризи в 1997 р., яка призвела до урядової кризи і дострокових виборів. Урядові Клауса закидалися й проблеми важкої промисловості. З іншого боку, за часів прем’єра Клауса Чехія завжди була лідером серед країн регіону за темпами розвитку своєї економіки, що завжди визнавалося в структурах Європейського Союзу. За своїми поглядами — прихильник ідей вільного ринку, поклонник Маргарет Тетчер, переконаний євроскептик, ніколи не відрізнявся особливим ентузіастом щодо членства Чехії в НАТО. Має прізвисько «анти-Гавел», що найкращим чином характеризує його відносини з попередником, харизматичним Вацлавом Гавелом. Свого часу, коли тривав процес розлучення Чехії і Словаччини, саме Клаус був ініціатором внесення до чеської конституції максимально можливих обмежень президентської влади. Це не завадило Гавелу зберегти свій вплив і світовий авторитет, але у випадку Клауса невідомо, як події розвиватимуться далі. Тим більше, що його особисті погляди далеко не завжди співпадають з офіційною політикою уряду соціал-демократів.
У першому своєму виступі президент Клаус сказав, що буде в своїй діяльності «активним, але не активістом». І пообіцяв, що не втручатиметься до щоденного політичного процесу. Прем’єр-міністр Шпідла, якому передрікають боротьбу за виживання за результатами президентських виборів, сказав, що сподівається, що зможе працювати з Клаусом.
З президентом Гавелом чеський парламент вчинив не по-дружньому. Йому було відмовлено у президентській пенсії. Зате, як повідомляє Бі-Бі-Сі, Гавела знову висунуто в номінанти Нобелівської премії миру.