Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

День гніву вийшов похмурим

Всеросійська акція виявилася не дуже масовою
23 березня, 00:00
У КРУГОВЕРТІ ОПОЗИЦІОНЕРІВ і ЖУРНАЛІСТІВ НА ПУШКІНСЬКІЙ ПЛОЩІ В МОСКВІ ПРАВООХОРОННИМ ОРГАНАМ УДАЛОСЯ ЗАТРИМАТИ БЛИЗЬКО 70 ОСІБ / ФОТО РЕЙТЕР

Загальноросійський День гніву, який пройшов минулих вихідних, так і не став, усупереч заявам опозиції, масовою акцією громадянського протесту. Лише в декількох містах на вулиці вийшли по 1,5 — 2 тис. осіб, а в Москві несанкціоновану акцію без особливих зусиль розігнала міліція, затримавши близько 70 осіб. Представники опозиції, втім, не вважають, що День гніву пройшов невдало: за даними руху «Солідарність», мітинги та пікети, які пройшли в 48 містах, зібрали до 20 тис. осіб.

Влада Москви, як повідомляв напередодні «Ъ», відмовилася дати дозвіл на мітинг опозиції на Пушкінській площі, проте, до 15.00 там зібралося близько 300 осіб. Периметром площі стояли автозаки та міліційні автобуси. Порядок, утім, забезпечував не ЗМОП, а звичайні міліціонери. «Я сподіваюся, що міліція не перешкоджатиме акції, — сказав організатор акції, співголова «Левого фронта» Сергій Удальцов.— Влада нам заявила, що побоюється масових заворушень, того, що тут збереться багато тисяч людей, і вони підуть штурмувати мерію. Мабуть, московська влада вже перебуває в паніці...». Розвинути цю думку панові Удальцову не вдалося: міліціонери розштовхали журналістів і понесли його до автобуса.

Активісти «Левого фронта» запалили червоні фаєри і почали скандувати: «Путіна у відставку!», «Це — наше місто!» і «Геть поліцейську державу!». Активісти руху «Солидарность» розгорнули свій жовтогарячий прапор. Міліція пішла в атаку, і три хвилини опісля переповнений автобус із затриманими від’їхав з майдану, а його місце зайняв новий. Почалася тиснява. Активісти «Солидарности» здавалися самі, але прапор свій не здавали, передаючи ланцюжком. Міліція вичавлювала людей у підземний перехід. У сум’ятті хтось кинув димову шашку, й ті, хто розганяв, і ті, кого розганяли, перестали одне одного бачити, активні дії ненадовго було зупинено.

Декілька десятків осіб вирішили послухатися поради співорганізатора акції голови руху «За права человека» Льва Пономарьова й піти на Чисті пруди, де в опозиції був дозволений владою пікет. Добратися туди вдалося лише тим, хто поїхав на метро. Ті, хто пішов пішки, були зупинені й оточені, потім усе ж таки вони зуміли прорватися на Петровський бульвар, але тут їх наздогнав автобус зі змопівцями. Затримано було ще близько 30 осіб. «Левый фронт» звинуватив учора міліцію в тому, що вона влаштувала «масові заворушення» на вулицях Москви.

Один із найчисленніших мітингів пройшов у Владивостоці. Коаліція з представників КПРФ, «Яблока», Народно-демократичного союзу та руху ТІГР («Товариство ініціативних громадян») вивела на центральний майдан близько 2 тис. осіб. «На явці негативно позначився обман, який тиражувала влада, про те, що мітинг заборонений», — заявив «Ъ» перший секретар Владивостоцького міськкому КПРФ Володимир Беспалов. Нагадаємо, що влада дійсно відмовилася погоджувати мітинг, і лише в п’ятницю прокуратура визнала цю заборону незаконною. Урядовці зажадали, аби в ході акції протесту не використовувалися екстремістські гасла, тому такі плакати, як «Путлер капут!», одразу ж згорталися на вимогу працівників міліції. Лише плакат «Путину — кайло!» провисів на трибуні мітингу до самого кінця . Вочевидь, міліціонери не знайшли нічого поганого в тому, аби прем’єр-міністрові було вручено цей інструмент, який використовується в гірничовидобувній промисловості. Присутні вимагали відставки пана Путіна та губернатора краю Сергія Дарькіна, а в підсумковій резолюції зажадали від керівництва «Единой Росии», аби воно визнало свою провину «за падіння рівня життя більшості громадян Росії».

У Санкт-Петербурзі День гніву відзначали на двох майданчиках одразу. Біля спортивно-концертного комплексу «Юбилейный» традиційно зібралася демократична опозиція, комуністам же ближчий майдан біля Фінляндського вокзалу, де ще Володимир Ленін на броньовику виступав. Обидві акції зібрали приблизно по 500 осіб. На мітингах, утім, звучали однотипні вимоги відставки Володимира Путіна та губернатора Валентини Матвієнко, а також гасла проти будівництва «Охта-центру». В Ярославлі понад 1,5 тис. осіб мітингували проти високих комунальних тарифів і за скасування транспортного податку. В Іркутську також близько 1,5 тис. осіб вимагали не вводити в експлуатацію Байкальський целюлозно-паперовий комбінат.

У ряді міст у суботу пройшли затримання опозиціонерів. У Томську мала відбутися акція на підтримку громадського діяча Сергія Зайкова, проте, влада її заборонила. Як повідомляв «Ъ», 2 березня пан Зайков ударив у обличчя губернатора області Віктора Кресса з криком «За смерть моєї бабусі!» Зараз він заарештований і звинувачується у застосуванні насильства щодо представника влади. Соратник пана Зайкова, журналіст Томська Вадим Тюменцев все ж таки вийшов на майдан, але щойно він спробував розгорнути плакат «Закон не дотримується. Вся надія на артилерію», але відразу був затриманий. За звинуваченням у проведенні незаконної акції та опору працівникам міліції суд призначив йому 15 діб арешту. В Архангельську майже все керівництво відділення «Солидарности» було затримане за підозрою в крадіжці мобільного телефону. Активістів опозиції затримували також у Омську та Новосибірську.

Всього, за даними руху «Солидарность», акції протесту пройшли у 38 містах, у них брали участь 15 — 20 тис. осіб. «Акції 20 березня показали, що опозиція сильно переоцінює свої організаційні здібності, а влада абсолютно даремно шукає в протестних виступах ворожу руку ззовні, — вважає політолог, керівник регіональних програм фонду «Информационная политика» Олександр Кинєв. — У черговий раз ми побачили й декілька точок найсильнішого незадоволення соціальною політикою та конкретними регіональними керівниками. Головне, що показали події 20 березня, — географія незадоволення розширюється. Є регіони, де ще рік тому і 20 осіб на вулицю було складно вивести. Сьогодні там проходять повноцінні мітинги й пікети».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати